Ailemle Yaşıyorum, Baba Evine Haciz İcra Gelir mi?

Ailemle Yaşıyorum, Baba Evine Haciz İcra Gelir mi?

İcra ve haciz tüm borçlar için gelecek muhtemel olaylar. Burada özellikle banka borçlarından kaynaklı olan icra dosyalarındaki artışlar nedeniyle bu finans borçları üzerinden hareket ediliyor. Ancak durum böyle değil. Kredi çeken, kredi kartı borcunu ödemeyen ya da diğer ödemediğiniz borçlarınızdan dolayı haciz gelmesi muhtemel. Bu haczin geleceği adres ise ikamet ettiğiniz ev olarak sonuçlanabilir. Bu aşamada ailenizle yaşıyorsanız, baba evinde ikamet ediyorsanız haciz ve icranın buralara gelip gelmeyeceği merak konusu ediliyor.

Borçlarınızı ödemekte zorluk çektiğiniz aşamada taksitler de doğal olarak ödenemez hale gelecektir. Zamanla birikin taksitler içinden çıkılamaz bir duruma neden olurken bir süre sonra adınıza icra dosyası açılabilir. Bu durumda size icranıza ait tutarın karşı tarafa ödenmesi gerektiğine dair bir tebligat gelir ve bildiri yapılır. Bu bildiri ile hale siz ödemekten imtina ediyorsanız icra sonrası haciz işlemleri başlayacaktır.

Evdeki Tüm Eşyalara Haciz Gelir mi?

Borç ve alacak ilişkisinde resmi olarak ikamet edilen yer önemlidir. Burada Adrese Dayalı Kayıt Sisteminde adresiniz nerede kayıtlı ise ödenmeyen borçlardan dolayı haciz işlemi de bu adrese gelecektir. Bu adres ailenizle oturduğunuz ya da başka birileri ile ortak ikamet ettiğiniz yer olabilir. Yaşantınızı babaevinde sürdürüyorsanız borcunuzdan dolayı haciz bu eve gelecektir. Ancak burada önemli olan ayrıntı bu evdeki size ait olan eşyalar için haciz işlemi uygulanır. Bu manada sizin yada ailenizin olup olmadığına dair eşyaların faturalarının bulunması, bu faturaları icra memurlarına bildirmeniz halinde mağduriyetin önüne geçilmiş olur.

İcra Memurları Evden Hangi Eşyaları Götürür

Bizler aldığımız ürünlerin fatura yada fişlerini saklama gereği duymayız. Bu aşamada da haciz memurları geldiği zaman borçlu olan kişinin mal varlığına ve eşyalarına haciz koyulacağından burada kişi kendisine ait olup olmadığını kanıtlayabileceği faturaları icra memurlarına tebliğ etmesi gerekir. İcra memurları söz konusu evde bulunan borçluya ait eşyaları alma hakkına sahiptir.

İcranın Baba Evine Gelmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Baba evine icra ve haciz işlemlerinin gelmemesi için kişinin yapabileceği tek husus Nüfus Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan Adrese Dayalı Kayıt Sistemindeki ikamet adresini başka bir yere aldırmaktır. Burada kendi oturduğu evin adresini sisteme kayıt ettirmekle yükümlü. Kendi evi yoksa icranın gelmemesi için yapacağınız tek husus borcunuzu ödemek ve icra dosyasını kapatmak olacaktır.

Henüz evlenmeyen, üniversiteyi bitiren ve eğitimini burslu olarak okuyan ancak borcunu ödemeyen kişilerin ikamet yeri doğal olarak anne ve babasının yaşadığı evlerdir. Ailesi ile birlikte yaşayan insanlar farklı mecralara da borcu olsa bankalara kredi borçları da olsa haciz ve icra ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu aşamadan sonraki süreçte ise doğal olarak kişinin işi ve geliri olmaması, bankalarda bulunan hesaplarında para olmaması, gayrimenkul ve taşınmazı olmaması nedeniyle ikamet ettiği eve haciz ve icra gelir. Burada icra memurları geldikleri zaman ailesi ile birlikte yaşadıklarını gördüğü zaman doğal olarak asıl borçlunun eşyalarını haczetmek isteyecektir. Bu eşyaların bulunması ve tespitinde ise fatura ve fişler ağır basar.

Bekarım Babamın Evine Haciz Gelir mi?

Alacaklılar alacağını tahsil edebilmek adına farklı yollara başvurabilir. Bu yollardan birisi yasal olarak haciz işlemidir. Haciz ve icra işlemi ise borçlunun en çok korktuğu hususlardan birisi.  Çevre baskısı ve aile baskısı nedeniyle borcunu ödeyemeyen kişiler babasının evine icra gelmesinden çekinir. Bu çekinme ile borcunu ödeyemeyenler doğal olarak ailemle yaşıyorum haciz gelir mi sorusunun cevabını arıyor.

Alacaklı kesim kim olursa olsun haciz işlemini ikamet adresine göndermek zorunda. Başka yerlerden eşyalarınızın alımı için haciz konusu mümkün değil. Yani eşyalarınızı arkadaşınızın evine koymuş olsanız buradaki eşyalarınızı icra memurları tespit edemez ve haczetme yoluna gidemez. Ancak resmi kayıtlardaki adresiniz önemlidir. Adres değişikliği için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak buralarda adresinizi değiştirmeniz için söz konusu yerde adresin boş olması gerekir. Günümüzde de bu durum neredeyse imkansızdır.

Başka Yere Adresimi Nasıl Aldırabilirim

Adresinizi başka bir yere aldırma hakkınız elbette vardır. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için aldırmak istediğiniz adresin boş olması gerekir. Boş değil ise yapmanız gereken husus bu adreste ikamet ettiğinize dair su aboneliği, elektirik aboneliği, internet aboneliği gibi sizi destekleyici faturalar ile yapılabilir. Bu dayanak belgeleriniz olmaması halinde Nüfus Müdürlüklerin söz konusu adrese Emniyet birimleri aracılığıyla tahkikat yapar. Bu tahkikatta sizin bu adreste oturup oturmadığınız Polis raporu ile belirlenir. Bu adreste oturmuyorsanız Nüfus memurları da doğal olarak sizin adresinizi yeni yere alamazlar.

Okunmalı : Senetle Borca Girmek Doğru mu? 

Ev Eşyalarının Hepsi Haczedilir mi?

İcra işlemlerinde temel yaşam malzemelerinin haczedilmesi yasaklandı. Bu temel yaşamdan kasıt evde birden fazla eşya olması halinde haciz işlemi yapılabilir. Örneğin evde iki televizyon varsa biri alınabilir, iki buzdolabı yada iki fırın varsa sadece bunların birisi alınabilir. Bunun yanında evde bulunan takı ve para gibi değerli varlıklar icra memurlarından kaçmaz ve haciz işlemi bu değerli mecralar içinde yapılır. Bu aşamada baba evinde olduğunuz için bu takı ve mal varlığının babanıza ait olduğunu kanıtlayacak olan fatura ve fişler sayesinde eşyaların hepsi haczedilemez.

Yapılandırma İle Borçlarınızı Takibe Alın

Diğer borçlarınız için olmasa da banka borçlarının yapılandırılması icra işlemlerinin durdurulmasında önemlidir. Ödeyemez duruma geldiğiniz borçlarınızın kapatılarak yeni bir kredi ile daha uzun vadede daha düşük taksitler ile ödeme yolunu seçebilirsiniz. Bu durumda doğal olarak size gelmesi muhtemel haciz işlemlerinin de önüne geçmiş oluyorsunuz.

Eve Haciz Gelirse Ne Yapmalıyım?

Borçlu olan kişiler yasal olarak haklarını çok bilmezler. Bu nedenle mağduriyet yaşayabilirler. Bu aşamada hukuk bürolarından destek alınabilir ancak kişi zaten borçludur ve maddi açıdan sıkıntılı olduğu için buralardan da destek alamayacak duruma gelmiştir. Öncelikli olarak borcunuzdan dolayı evinize direk haciz gelmez. Bunların aşaması vardır. Örneğin banka borçlarında banka direk icra işlemi başlatma yoluna gitmez. Kişiye ulaşma ve iletişim kurma yolunu tercih eder. Bunlara rağmen 90 gün boyunca ödemekten kaçınan borçlunun dosyası icra  yasal takip sürecinin başlaması için alacaklının vekiline gider. Burada bankaların vekilleri kişiye yinede ulaşım sağlar ve tekrar borcun ödenmesi için taahhüt almaya çalışır.

Borcun Ödenmesinde Taahhüt

Alacaklı vekilleri taahhüt alırken borcun ödeneceğine dair bir dayanak belge alır. Siz bu durumda borcunuzu ödeyemez haline devam ederseniz borcunuzdan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız borcun ödeneceğine dair taahhüt verilmesinden kaçınılması doğru olabilir.

Borcun Tebliğ Edilmesi

Siz borcunuzu ödeyemeyeceğinizi iletmeniz halinde burada avukatlar sizin dosyasını icra müdürlüğünde açar. Bu dosya ile size tebligat gelir ve 7 gün içinde borcun ödenmesi istenir. Bu aşamadan sonra elbette gerçekte borcunuz yoksa itiraz edebilirsiniz ancak borcunuzun olduğunu bildiğiniz için yapacağınız itiraz size cezai işlem doğurur. Bu nedenle bu yoldan kaçınılmalıdır. İcra dosyası sonrası size gelen tebligat ile borcunuzu ödemezseniz bu aşamadan sonra doğal olarak alacaklılar haciz ve icra işlemlerine başlar.

Borçlu kişiler alacak içi haciz işlemlerinde eşya ve diğer varlıklarını kaçırma yolunu tercih ediyor. Bu durum aslında geçici çözüm. Nitekim banka alacağını her türlü takip eder ve sizde bu durumda mağdur olursunuz. Aile evinde yaşıyorsanız haciz işlemi de doğal olarak bu eve geleceğinden aile ilişkileri de zarar görebilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.