Karşılıksız Bağış Hibe Borç Para veren Hayırseverler Zenginler

Karşılıksız Bağış Hibe Borç Para veren Hayırseverler Zenginler

Para günümüzde herkesin ihtiyacı konumunda. Kazanç karşısında enflasyon ve diğer hususlarda elimizde bulunan paranın alım gücünü düşürüyor. Kişi yaşamını idame ettirecek bir gelire sahip olmuş olsa da; zaman içerisinde özellikle yakınlarının sağlık durumları nedeniyle daha çok paraya ihtiyaç da duyabiliyor. Aylık çalıştığı işi ve düzenli geliri ile karşılanamayacak sorunlar için tek çare bağış başta olmak üzere, borç para veren hayırseverler, zenginler oluyor. Bu anlamda aradığını sosyal medyadan bulan kişi sayısı da az değil. Tüm bunlarda ihtiyaç doğan kişilere örnek oluşturuyor ve özellikle internette çıkarı olmadan, bir beklentisi bulunmadan bağış yapabilecek zenginler aranıyor.

Borç para Veren Yardım Yapan Yerler

Sosyal medya grupları günümüzde ulaşılabilir en hızlı çözüm kaynağı olmuş. Öyle ki gerçek ihtiyacı olan herkes bu durumu kendi sayfasında paylaşarak ta destek veriyor. Bu destekler ve medyanın gücü ile çok yüksek tutarda ihtiyaçlar için bile bağış alınması söz konusu. Borç para verilmesinden ziyade burada hibe olması ise en önemli tarafı haline geliyor. Yani gerçek ihtiyacı olanlar hikayelerini sosyal medyadan paylaşarak destek arayışına girebiliyor. Bu durumda sizlerde bu yolu kullanabilirsiniz.

Ahbap Derneğine Başvuru Yapabilirsiniz

Parasal olarak ihtiyaç duyan kişilere nakdi olarak yardımda bulunarak toplumda yardımlaşmayı hedef edinmiş Ahbap Derneği bağış ve hibe veren kuruluşlardan birisi. Dernek bu anlamda dayanışma ağları oluşturarak toplanan yardımları ihtiyaç sahibine ulaştırmayı amaçlamış. Yardım talebini ise internet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Yardım başvurusu için ise üye olmanız gerekiyor. Dilerseniz bu sayfa üzerinden bağış yap sayfası ile de bağışta bulunmanız mümkün hale getirilmiş.

Derneğin kuruluşunda önemli isimler söz konusu. Bu anlamda yardım söz konusu olunca her zaman ismini duyduğumuz Haluk Levent kurucular arasında. Bu nedenle yardım eli binlerce kişiye ulaşmış durumda. İletişim sayfası ile buraya ulaşmanız mümkün.

E-Devlet İle Yardım Başvurusu

Kişilerin ikametinin bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı başta olmak üzere internet üzerinden ve e-devlet aracılığıyla yardım başvurusu yapabildiğini söylemek mümkün. Turkiye.gov.tr adresi üzerinde İçişleri Bakanlığının bir uygulaması olan e-başvuru ile kişiler ihtiyaçlarına binaen başvuru yapabiliyor. Nitekim devlet bu yol dışında bir çok yollar veriyor ki vatandaş kolaylıkla başvurusunu yapsın. Günümüzde CİMER aracılığıyla bile yazmanız ilgili kişilerin sizlere ulaşmasına neden oluyor. Bu nedenle bağış  ve hibe gibi maddi yardım başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

LÖSEV Unutulmamalı

Türkiye’de büyük bir ağa sahip olan LÖSEV önemli desteklerde bulunan kuruluşların başında geliyor. Söz konusu tedavi olunca buradan destek alan sayısı küçümsenemeyecek kadar. Lösemili Çocukların sağlık ve eğitimi için kurulan bu vakıf 1998 yılından bu yana hizmet veriyor. Bu anlamda vakıf sağlık kredisi, tedavi giderleri bağışı, bilgisayar kampanyası, aylık ve özel günler için bağışlar gibi bir çok dizi desteklerde bulunuyor. Bu nedenle LÖSEV yardım başvurusu için önemli adım.

Ünlülerin Bağış ve Yardımları Unutulmamalı

Medyayı takip ediyor musunuz bilmiyorum. Ancak zaman zaman ekranlara yansıyan Bergüzar Korel SMA hastalığı denilen omuriliği hareketsiz kılan bu hastalığa yakalanan küçük çocuklara, bebeklere vermiş olduğu destekler ile biliniyor. Yani sizin ihtiyacınız ne olur bilemem ancak tedavi amaçlı olarak ihtiyacı olan kişilere eşi ve dostuna ulaşarak yardım toplayan ve sıcak yüreğini veren Bergüzar Korel’in instagram sayfasını ziyaret edin. Mesaj gönderin. Belki doğru adrese ulaşmış olursunuz. Bunun gibi örnekler verilecek olursa Gülben Ergen, Cristiano Ronaldo, Mesuz Özil ve İrfan Can Kahveci gibi yüzlerce örnek oluşturulabilir.

Okunmalı : Bankalar Fiziki Atın Bozar mı?

Hayat Yolu

Yoksul insanların yaşam standardını en üst seviyelere ulaşmak, kriz ve savaş dönemi ile afet zamanlarında afetzedelere ulaşmak, ihtiyaçlarını gidermek, fakir durumda olan kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş olan bu dernek 2014 yılından bu yana hizmet veriyor. MEcidiyeköy İstanbul adresinde bulunan kuruluşun telefonu ise 212 234 96 23. Kuruluş bağış alırken kredi kartı, EFT ve Havale ile Elden alırken bir çok ülkede bağış yaptığını belirtmek mümkün.

Türkiye’de bağış ve hibe gibi destekte bulunan kurumsal yapılarda mevcut. Özellikle devlet eliyle yapılan yardımlar ilk safhada bulunuyor. Bu anlamda il ve ilçelerde kurulana Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları öncülük taşıyor. Geçmiş dönemde kapatılmadan önce Başbakanlığa bağlı olarak çalışan bu kurum daha sonra direk Cumhurbaşkanlığına bağlandı. İhtiyaç duyan milyonlarca kişilere bu kurum aracılığıyla maddi destek sağlanıyor. Bazıları bir defalık alırken kimileri de aylık ve üç aylık olarak devletten sürekli yardım alıyor. Ancak konumuz bu değil elbette. Türkiye’de belli kesimlerden para toplayarak bu paraları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kurumsal dernek ve vakıflardan bahsetmek mümkün. Burada önemli olan husus gerçek yardımseverlere ulaşmak.

Yardım yapmasını seven ve bunu hiç kimseye duyurmayan bir kesimden bahsetmek mümkün. Öyle ki özellikle ülkemizde tedavisi mümkün olmayan hastalıkların tedavilerinin yapılması için yurt dışında binlerce dolar destek sağlayan hayırseverler var. Bunlar ellerinden geleni imkanları doğrultusunda yaparken her ihtiyacı olana da ulaşmaya çalışanları var. Bunun aksine kendi kazancının peşinde olan kişi ve kuruluşlarda. Bunlar için gerçek hayırseverleri kötülemekte doğru değil elbette.

Okunmalı : Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Kişinin gerçekten paraya ihtiyaç duyması ile öncelik bankalardan alacakları krediler. Bu da olmadığı zaman eş dosttan para ihtiyacının karşılanması. Bununda mümkün olmaması halinde kişi tefecilere kadar giderek kendisi için acil durum teşkil eden paranın kaynağını bulma çabasına giriyor. Fakat soğukkanlı davranıp kendisi ve ailesi için en doğru kararı vermek en sağlıklısı olacağı için uygun olmayan yollardan para bulmaya çalışmak herkes açısından kaldıramayacak yükleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle önceliğiniz yasal yollardan arayışta olmak.

Belli kesimlere sürekli maddi destekte bulunan vakıflar ve dernekler söz konusu. Ancak bir defaya mahsus olarak belli ihtiyacın karşılanması için de destek bulmak zor değil. Özellikle tedavi söz konusu ise bu tedaviyi dışarıdan aldığı destekler ile sağlayan kişiler kendileri gibi zor durumda olanlara de destek olmak yarışında. Bu kişilerin vefalı olduğunun da altını çizmekte fayda olacak.

Kısacası yardım yapacak kişi en yakınınızda olabilir. Kurumsal olarak başvuru yapabileceğiniz kuruluşlar, vakıflar sizlerin ihtiyacınıza çözüm olabilir. Ancak son dönemde bağış ve hibe yoluyla maddi destek bulunan ve adından sıkça söz ettiren kuruluşun Ahbap Derneği olduğunu ayrıca belirtmek gerekiyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.