Benden Habersiz Kredi Kartım Kullanılmış, Alışveriş Yapılmış, Nakit Çekilmiş

Benden Habersiz Kredi Kartım Kullanılmış, Alışveriş Yapılmış, Nakit Çekilmiş

Kredi kartının önemi ile konumu hakkında açıklama yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Nitekim herkesin cebinden birden fazla olarak girmiş durumda. Paramızın olmadığı zaman bize para vazifesi gören kartlar ile sizden habersiz para çekilmiş olabilir. Bu aşamada ne yapmam gerekiyor diye bir sorunuz varsa tam adresine geldiniz. Bu konuda bankalara şikayetler yapılıyor olsa da tüketici olarak bizler bunu göremiyoruz ancak yaşadığımız zaman varlığını hissediyoruz.

Kredi kartı yakın döneme kadar sadece POS cihazları ile ödeme yapılabilen bir husus iken teknoloji ve internet sayesinde artık online alışveriş ve çevrimiçi ödeme imkanı geldi. Bu aşamada ise bilgisayar korsanları, virüsler, korsan bilgisayar programları, solucanlar derken sizlerin kart bilgilerinizi ele geçiren kişiler sizden habersiz olarak kredi kartınızı kullanabiliyor, para çekiyor, kredi kartından havale ile eft yapıyor yada alışveriş ödemeleri yapıyor. Bu anlamda sizlere bankanızdan anlık olarak bilgi gelebilir fakat bir çok tüketici ekstresinin geldiğinde bu işin farkına varıyor. Peki sizin bilginiz dışında bu işlemin yapılması halinde bir tüketici olarak siz ne yapmalısınız?

Kredi Kartımdan Habersiz Para Çekilmiş Ne Yapacağım?

Öncelikli olarak kredi kartınızdan habersiz kullanım olması, alışveriş yapılması ve nakit çekilmesi halinde vakit kaybetmeden yapmanız gereken husus kartınızın bankasına ait Müşteri hizmetlerini aramak ve kartınızı kullanıma kapattırmak olmalıdır. Bu durum sizin kartınızdaki limitlerin bu aşamadan sonra kullanılmasını önlemek. Ancak dolandırıcı olan kişiler aslında burada kart bilgilerinizi çaldıktan sonra vakit kaybetmeden olacakları bildikleri için kartınızın son limitine kadar tüm parayı hemen kullanır, çeker, harcama yaparlar. Yinede siz işinizi güvene alın ve hemen kartınızı kapattırın.

okunmalı Kredi Kartı Borcu En son Saat Kaçta Ödenir?

Habersiz Çekilen Nakit Para

Aslında sizin haberiniz olmadan kredi kartınızdan nakit para çekimi yapılması mümkün değil. Bu işlemin gerçekleşmesi için sizin kredi kartınızın kopyalanması ve şifresinin ele geçirilmesi gerekir. Bu aşamada sadece ATM üzerinden nakit para çekilebilir. İnternet üzerinden nakit para çekimi söz konusu değil. Ancak kişiler bankanın ve kartın özelliklerinden faydalanarak kredi kartınızdan havale ve eft yöntemiyle para gönderme işlemi yapmak isteyebilirler. Bu durumda aslında imkansız. Çünkü internet bankacılığına girilmesi yada mobil bankacılıktan işlem yapılması gerekir. Burada da şifrenizi ele geçirseler bile tek kullanımlık SMS şifresi ellerine gelemeyeceği için internet bankacılığına girişi sağlayamazlar. Bu durumda yine para gönderimi söz konusu olamaz.

Kart Güvenliğinizi Sağlayın

Kredi kartı sizlere tahsis edildiğinden ilk aşama her ne kadar banka da sorumlu olsa kart güvenliğinden ilk sorumlu olan kişi sizsiniz. Kart şifresi bir yana bu kartınız ile ilgili işlemleri yaptığınız bilgisayar ve akıllı telefonlarınızın virüs ve solucanlara karşı korumanız sizin bilgilerinizin çalınmasının önüne geçer. Burada akıllı telefonlardan bahsedersek yüklediğiniz uygulamalar sizlerin verdiğiniz bazı izinler ile kullanılabiliyor. Uygulama yüklenirken izin ver sayfası ile sizden nelere izin vereceğiniz açıklanıyor olsa da dolandırıcı olarak hareket eden kişiler bu izinleri alırken sizin bilginiz dışında da telefonunuzdaki bazı bilgilere ulaşabilir. Günümüzde mobil bankacılığa girerken aynı telefon üzerinden ikinci ve sonraki girişlerde sadece şifre ister SMS doğrulama kodu gerekmez. Ancak yeni bir bilgisayar ve telefondan girmeniz halinde SMS kodu ister. Bu aşamada da bir çok banka giriş yapılmasına rağmen yeni bilgisayar ve İp adresi gördüğü için internet bankacılığına girişe izin verse bile işlem yapmanıza olanak vermez. Bu süre bir saat ile devam eder ki hesap sahibinin bilgisi dışındaysa SMS ile kişiyi bilgilendirir ve eğer gerçek sahibiyse bir saatin sonunda işlem yapmasına olanak sağlar.

Okunmalı : Garanti Bonus Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma

Sanal Kart Kullanabilirsiniz.

Kredi kartınızla ilgili olarak bilginiz dışında ve yüksek tutarda paralar çekilmesini önlemek için kendinize bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Bu kartlar da kredi kartı olarak hizmet görür. Tek farkı içine para yüklersiniz ve öylelikle harcama yapabilirsiniz. Harcama yapacağınız tutarı bu kartınıza yüklemeniz halinde hem ödemenizi yaparsınız hem kartınızla işlem yapmış olursunuz. Böylelikle de kartınızdan fazla çekim yapılması mümkün olmaz.

Kredi kartından Şüpheli Harcamalar

Hesap ekstreniz geldiği zaman dikkatinizi sizin yapmadığınız küçük tutarlardan harcamalar yapıldığını çekebilir. Bu durum sizin 3D güvenlik adımı gerektiğine inandığınız için imkansız gibi gelebilir ancak bankaların anlaşmalı olduğu bazı kurumlar ve şirketler vardır. Bu şirketler sizin kartınızdan para çekimi için SMS kodu yada 3D güvenlik dediğimiz aşamanın dışında kalıyor. Yani hesabınızdan küçük tutarlarda da olsa paralar çekiyor. Bu şirketler hakkında isim vermek istemiyorum fakat direk benim başıma gelen bir husus. Dünyaca ünlü sosyal medya sitesi hesabımdan 2,50 TL 1,50 TL gibi üst üste rakamlarda para çekimi yapıyor. Bu küçük tutarlar deneme aşaması. Bu paralar çekildikten sonra daha yüksek tutarda para çekmeye başlıyorlar. 250 TL sonra 500 TL gibi. Benim bu durumum kredi kartının limitinin dolması ile bankanın beni araması ve kredi kartı limitini dijital sekreteri ile artırmak istemesi ile oldu. Burada otomatik olarak limit yükseltme işlemi yapsam halen para çekmeye devam edecekler. Ancak limit artırımda bulunmak istemediğim için öyle kaldı ve hesap hareketlerine girince kredi kartımdan şüpheli harcamalar yapıldığını anladım.

Peki Kartınızdan Yapılan Harcamalar İçin Ne Yapmalı?

İlk aşamada kredi kartınızın kullanıma kapatılması gerektiğini belirtmiştim. Bu aşamadan sonra müşteri hizmetleri sizin ne yapmanız gerektiğini sizlere anlatıyor. Ancak bizden dinlemek isterseniz öncelikli olarak kredi kartı ekstrenizin kesilmesini ve elinize almanızı istiyorlar. Sonra incelemeniz ve hangilerinin sizin bilginiz dışında olduğunu dilekçe ile bankaya müracaat ederek sonuç almanızı istiyorlar. Burada kartınızı kullanıma kapatırken son 72 saat içerisinde yapılan harcamalar da önem arz ediyor. Müşteri hizmetleri size bu süre içinde yapılan harcama ve ödemelerin size ait olup olmadığını özellikle soruyor. Çünkü bu süre içinde yapılan harcamalarda banka da direk sorumlu tutuluyor.

Savcılığa Başvurun Suç Duyurusunda Bulunun

Habersiz harcama ve nakit çekimi yapılan kredi kartı başvurusunu dilekçe ile bankanıza yaptıktan sonra beklemek zorundasınız. Nitekim bazı bankalar bu durumu 6 ay içinde cevaplandırıyor. Yani bugün başvurdum yarın sonuçlandırayım durumu yok.  Fakat kartınızdan yüklü miktarlarda paralar çekildiyse yada harcamalar yapıldıysa bu durum dolandırıcılığa girdiği için bölgenizdeki Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Burada işler biraz yavaş yürüse de başvurunuzu da zaman zaman takip etmenizde fayda olacaktır. Çünkü takibi edilmeyen bazı suç duyurularında takipsizlik kararı verilip dosyanız kapatılabiliyor.

ATM’ye Kurulan Tuzak Düzenekler

Kartınızla ilgili olarak en çok dikkat etmeniz gereken husus sizin kartınızın kopyalanması ve şifrenizin ele geçirilmesidir. Burada ise dolandırıcıların tezgahı ATM kart girişine kurdukları tuzaklar ile kartınızın bilgilerine ulaşmalarıdır. Tüketicilerin en çok şikayet ettikleri husus budur. Çünkü fiziken kartını yapan bu kişiler şifrede ellerinde olduğu için bankamatiklerden kartınızın son limitine kadar çekim yapabiliyorlar. Bu durum ise sadece kredi kartınız için değil bankamatik kartları içinde geçerli. Yani hesabınıza giriş yaparak hesabınızdaki paraları da boşaltabilirler. Bu aşamada kartınızı kullandığınız bankamatiklere en çok dikkat etmeniz gerektiğine inanıyorum.

Benden habersiz olarak kredi kartım kullanılmış, kredi kartımdan alışveriş yapılmış, kartımdan nakit para çekilmiş diye şikayetiniz varsa bu hususta en çok bankanızdan alacağınız destekler ile hareket etmek doğru adım olur. Çünkü sizlere kart tahsisi yapan bankalar ayrıca bu kartların güvenliğinden de sorumludur.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.