Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Anahtarınız Olabilir

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Anahtarınız Olabilir

Kredi Kartı özellikle çevrimiçi alışverişlerde ödeme yapabilmemiz için gereken bir araç. Bu araca sahip olmamız için elbette bankaların kart tahsisi yapma kriterlerine uyuyor olmamız gerekiyor. Bu uyuma uzak olan kişilere kart tahsisi yapılmadığı gibi kişi bir çok alanda karta ihtiyaç duyuyor. İşte bu aşamada teminatlı kredi kartı ihtiyaca cevap verecek nitelikte.

Neden Teminatlı Kredi Kartı Almalıyım?

Bankalar sizleri riskli grupta görüyorsa doğal olarak ürünlerini vermekten kaçınır. Bu ürünlerin başında da kredi kartı gelir. Her ne kadar düşük limitli dahi isteseniz banka size olumlu yanıt vermez. Nedeni sizin borçlarınıza sadık olmadığınız yada bankaların size olan güvenini kırdığınız için olabilir. Bu aşamada kişi kredi notunu yükseltmek zorunda kalır yada tamamen bankalarda yasaklı konumundaysanız yasağın kalkmasını beklemek zorundasınızdır. Bu durumda karşınıza en az beş yıl gibi bir süreyle çıkar.

Finans kuruluşlarından kredi kartı alamıyorsanız yapmanız gereken husus teminatlı kredi kartı almak olabilir. Bu kart aslında hem ödemelerinizi yapma imkanı verirken aynı zamanda kredi notunuzu da yükseltme aracı olarak sizlere hizmet edecektir. Yani önemli bir hizmet olarak düşüneceğiniz teminatlı ve bloke teminatlı kredi kartı sizlere anahtar olacağını düşünüyorum.

Bloke Teminatlı Kredi Kartında İlk Adres Kuveyt Türk

Tüm finans kuruluşları tüketicinin ihtiyacını karşılamak için teminatlı kredi kartı hizmeti sunuyor olsa da; Kuveyt Türk Bankasını nokta atış olarak ayrıca belirtmekte fayda olacaktır. Banka bloke teminatı ile kişiye kredi tahsisi yaparken kredi notu ve diğer hususları göz ardı ederek müşterinin talebine olumlu yanıt veriyor. Buradaki ayrıntı ise yatırdığınız bloke tutarının % 80 oranında sizlere limit sağlanıyor olmasıdır. Yani 1000 TL bloke ile teminat yatırmanız halinde size 800 TL limit sağlanmış oluyor.

Bankalardan hiçbir suretle kredi kartı talebinize olumlu yanıt alamıyorsanız, sürekli reddediliyorsanız burada çözüm önerisi olarak teminatlı talebinde bulunmanız olacaktır. Bu aşamada sizden geliriniz ve kredi notunuz gibi hususlar istenmeden yatırdığınız tutarın yüzde 80 oranına limitli bir blokeli kredi kartı alımı söz konusu oluyor. Bankada açtırdığınız vadesiz hesap ile bu hesaptaki para bloke konulması ile size kart tahsisi yapılıyor. Almış olduğunuz bu kartın diğerlerinden bir farkı yoktur. Aynı şekilde taksitli ödeme imkanlarınızda olur. Bu hesaba yatırdığınız para kadar kartınızda da limit açılmış olur ve yine harcamaya devam etmiş olursunuz. Bu sayede de kredi siciliniz zaman içerisinde temizlenir ve en üst seviyelere doğru hareket eder.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

Bu karta başvuru yapabilmeniz için adresiniz banka şubeleridir. İnternetten, SMS yoluyla başvuru yapabilseniz dahi yine bankaya gitmek zorunda kalırsınız. Günümüzde bankaya gitmeden vadesiz hesap açabilme imkanları olsa da, bu hesaba para yatırılması, blokeli olarak alacağınız kart için protokol imzalanması gerektiğinden başvuru adresimiz banka şubeleridir. Buralarda kimliğimiz ile yapacağınız başvuru yeterli olur.

Almış olduğunuz teminatlı kredi kartı sizlere bankalarla iyi ilişki kurulması, düzenli olarak ödeme yapmanıza katkı sağlar. Bankanın size güveni artar. Limit dahilinde harcama yapabilirsiniz. Üstünde bir harcamaya olanak sağlanmadığı için bankalarda ne kadar yasaklı konumunda olursanız olun sizlere bu ürün vermekten kaçınmaz.

Blokeli Kartım Ne Zaman Teslim Edilir?

Bankaya yaptığınız başvuru şubeden olduğu için kart tahsisi hakkında size ayrıntılı bilgi verilir. Kartınız onaylanmasının ardından basım merkezince basılarak sizin belirtmiş olduğunuz yada ikamet adresinize kurye aracılığıyla gönderilir ve kartınızı kullanmaya başlarsınız. Bu kartların size muhtemel ulaşma süresi ise 3 gün ile 15 gün arasında bankanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Hatta bazı bankalar ellerindeki üzerinde isim yazmayan kartlardan vererek direk kullanım imkanı da vermektedir. Bu aşamada hemen kredi kartı veren bankalar araştırma konumuz olmalıdır.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri

Kuveyt Türk Katılım Bankası : Kuveyt Türk bir katılım bankası olarak sizlere Sağlam Kart markası ile kredi kartı tahsisi yapıyor. Kendi bünyesinde farklı özelliklere sahip olan kart eğitim ile sağlık ödemelerinde beş taksit yaparken aynı zamanda ekstre borcunu zamanında ödeyenlere de 50 TL değerinde altın puan kazandırıyor. Yine bu kartınızdan nakit avans çekebilme özelliği de bulunuyor ve ayrıca yıllık kart ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Fakat taksitlendirmede cep telefonu, akaryakıt, gıda, market, kuyumcu, vergi, fatura gibi sektörlerde kullanmanız mümkün olmuyor. Bu durum teminatlı kartlar için çok daha farklı olabilir.

TEB Nakit Blokeli Kredi Kartı : Bonus Kredi kartı tahsisi yapan TEB kişilere direk teminatlı kredi kartından daha çok kadın girişimcilere altın teminatlı olarak sunuyor. She Card, Platinium Card, World Elite Card gibi farklı markalar ile kredi kartı kullanımı kolaylığını yaşayabilirsiniz.

Yapı Kredi Teminatlı Kredi Kartı : Banka kart tahsisinde ipuçlarını kendi sitesi üzerinden vermiş. Burada kart tahsisi ile kredi alabilmenin yolunu açabilmeniz için teminatlı kredi kartına yatıracağınız teminat karşılığı alabiliyorsunuz. Bu durum sizin sicil notunuzu da olumlu etkileyecektir.

İng Bank Nakit Teminatlı Kredi Kartı : Teminatlı kart tahsisi yapan bankalardan birisi de İngbank. Bu banka talep sonrası sizin kredi notunuz ve bankanın mevzuatı gereği farklı limitler uyguluyor. Zaman içinde blokenin kaldırılarak limiti ile devam edilmesi söz konusu. Örneğin 6 ay sonra kredi notunuz sıfır olduğu için verilen blokeli teminat olan tutarınızı kullanabiliyorsunuz. Bu aşamada da kart sahibi oluyorsunuz. Bu durum yine farklılık gösterebilir. Bunu da belirtmek gerekiyor.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Aldım Ne Zaman Kredi Kullanabilirim?

Kişiler daha çok kredi notunu yükseltme yolu olarak teminatlı kredi kartı alma oluna giderler. Bu aşamada kullanım ile ne zaman tüketici kredisi alabilirim sorusunu sorarlar. Fakat bu durum için belli bir süre ve aşama vermek yanlış olur. Küçük sayılabilecek ödeme zamanında gecikmeler yaşanmışsa ve borcunuzu ödemişseniz bu aşamada 1500 seviyelerine gelmesi ve rahat bir şekilde kredi kullanabilmeniz için yaklaşık 1- 1,5 yıllık sürenin geçmesi gerekebilir. Bu hizmeti almak için ayrıca aylık kartınıza düzenlik yükleme yapmanız, harcamalar ile ödemeler gerçekleştirmeniz önemlidir.

Teminatlı Kredi Kartı Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları : Düşük limitli olmasına karşın mutlaka bir kart sahibi olmanız sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Zaman içinde yapacağınız düzenli ödeme ve harcamalar ile kredi notu seviyeniz üst seviyelere kadar çıkar. Bankada açtığınız vadesiz hesap ile birikim yapma olanağı da rahatlık sağlarken dijital yollar başta olmak üzere kredi kartınızdan ödeme yaparsınız, taksitlendirme yaparsınız ve bütçeniz rahatlamış olur.

Dezavantajları : Bu anlamda teminatlı kart kullanıyorsanız yüksek limitlerde tahsisi yapılmaz. Siz ne kadar yatırırsanız onun % 80 i kadar limit verilir. Kartınıza ayrıca kart yıllık ücreti yansıtılabilir. Bu duruma da itiraz edemeyebilirsiniz. Zaman içerisinde harcama yapmanıza rağmen hesabınıza para yatıramazsanız, kartınızın borcunu ödeyemezseniz banka doğal olarak blokeden borcun karşılanması yoluna gider. Bu durumda bankanın kartınızı iptal etmesi de muhtemeller arasında bulunuyor.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının İptali

Diğer tüm kartlarda olduğu gibi teminatlı olarak almış olduğunuz kartlarınızı da kullanıma kapatma olanağınız bulunuyor. Bu işlem için banka şubesine gitmeniz ve kartın iptali ile hesabınızdaki blokenin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda blokeli olarak yatırmış olduğunuz tutarı da çekme imkanınız olur.

Kısaca değinecek olursak farklı bankalardan alacağınız bloke teminatlı kredi kartı diğer kredi kartlarından bir farkı olmadan size tahsis yapılır. Bu aşamada her türlü ödeme, taksitlendirme imkanlarına sahip olursunuz. Ancak yatırdığınız tutarın % 80 ile limit konulacağı için size sınırlama olarak gelebilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.