Döviz Vadeli Mevduat Hesabı Avantajları Ziraat Bankası’nda

Döviz Vadeli Mevduat Hesabı Avantajları Ziraat Bankası’nda

Vadeli mevduat hesap açılışları TL bazında olduğu gibi döviz kurları üzerinden de yapılabiliyor. TL hesap faizi oranına göre daha düşük olmasına karşın artan döviz kuru nedeniyle kazanç miktarınız da artmış olabilir. Bu manada iki kez kazanmış olursunuz. Ziraat Bankası Döviz Vadeli Mevduat Hesap açılışları, avantajları ve diğer özellikleri ile alternatif olarak kullanılabilen bir bankacılık ürünü.

Ziraat Bankası Döviz Vadeli Mevduat Hesap

Yabancı para birimleri üzerinden vadeli hesap açılışlarının adresi Ziraat Banka şubeleri, ziraat internet bankacılığı ve ziraat mobil bank üzerinden yapılıyor. Burada hesabı olan kişiler internet bankacılığından giriş yaptıktan sonra yatırımlarını anlık olarak döviz hesabı açarak yapabilme imkanlarına, yatırımlarının durumlarını, vadesini ve diğer özelliklerin görebilme olanaklarına sahip. Ziraat Bankası vadeli hesap açılımı ile vade süresi de döviz kurları için değişiklik gösteriyor.

Dolar ve Euro kurlarında 1098 gün olan vade diğer döviz kurları için 400 gün kadar yapılabiliyor. Bu vade sonunda yatırdığınız para ve faiz getirisi hesabınıza yatırılıyor. Dilerseniz vade bitimi sonrasında da döviz vadeli mevduat hesap uzatımı söz konusu edilebilir. Eğer bankanıza farklı bir talimatınız söz konusu değilse banka ana paranızı aynı şartlarda yeni faiz oranları üzerinde uzatıma gidiyor. Faiz kazancınız ise vadesiz mevduat hesabınıza aktarılıyor. Yüksek Vadeli Mevduat Para faizleri insanların daha çok kazanmasına vesile oluyor.

Ziraat Vadeli Hesap Limitleri

Dolar ve Euro Vadeli Hesap açılışı sonrasında vadesinden önce para çekmek isteyebilirsiniz. Böyle bir olanağınız bulunuyor. Ancak bankanın da kabulüyle bu işlem sonrası hesabınızda faiz kazancı göremezsiniz. Burada vadesiz hesap olanakları ile paranız sizlere iade edilir. Ziraat Bankası şubelerinden başvuru ile yatırabileceğiniz en az tutar 1000 Euro, Dolar ve diğer para birimleridir. Daha düşük rakamlarda yatırım söz konusu edilmiyor.

Bankalardaki mevduat hesaplarına olan devlet güvenceleri döviz hesapları içinde geçerli. Ancak döviz vadeli hesap için güvence döviz kurları üzerinden TL üzerinden yapılıyor. Bu anlamda da hesabınızdaki güvence miktarı 150 bin lira ile sınırlı. Ziraat Bankası Para Faizleri kişilerin kazanç sağlamak adına attıkları önemli bir yatırım aracı.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Banka şubelerinin birinde hesabınız varsa döviz hesap açılışı daha kolay. Bunun için mobil ve internet bankacılığından giriş yapmanız, yatırım hesapları üzerinden istediğiniz döviz kuru ile açılış yapmanız gerekiyor. Bu hesabınızın olmaması halinde ilk adım banka şubesine başvurmak ve hesap açmaktır. Hesap açılışlarında bir ücret ödemesi yapmanıza da gerek yok. Böyle bir masrafı bulunmuyor.

Ziraat Bankası’nın TL ve döviz vadeli hesaplarının açılışı sonrasında hesap işletim ücreti alınması söz konusu değil. Zira bu ücretin alınmaması için hukuki kararlar bulunuyor. Nitekim bu tür masrafların kesilmesi halinde geri iadesinin sağlanması için ikametinizin Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabiliyorsunuz.

Ziraat Döviz Vadeli Hesap Faiz Oranları

Banka sürekli bir güncelleme yoluna gidiyor. Bununla birlikte banka şubeleri ile interent bankacılığı üzerinden açılan ve başvurulan döviz hesapları için ayrı faiz oranı teklifi söz  konusu. Bu anlamda en doğru faiz oranlarını başvuru anında görebiliyorsunuz. Bu nedenle en doğru oranları internet bankacılığından bakabiliyorsunuz.

Örnek Hesaplama : Yatıracağınız 1000 dolarınızı 32 gün vadede yatırmanız halinde 1,20 faiz oranı ile vade sonunda kazancınız 0,84 dolar olur. Ana paranız ile birlikte 1000,84 dolar para alırsınız.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.