Eczacılar Kredi, Borç Para Verir mi?

Eczacılar Kredi, Borç Para Verir mi?

Kredi ürünlerini verme yetkisi BDDK ve yasal mevzuatlara bağlı olarak banka ve diğer finans kuruluşlarına verilen bir yetkidir. Bu yetkilerin dışında kredi ve diğer banka ürünlerinin başka sektörler tarafından verilmesi ve alınması da yasaktır. Zira bu tür alımlarda vergi kesintileri gibi hususlarda söz konusu edilemez. Bu manada ülkenin hemen hemen her bölgesinde yüzlercesini bulabileceğiniz eczacılar kredi verir mi sorusunun cevabını arayanlardan olabilirsiniz.

Eczacılar kredi, senetle para verebilir mi?

Eczacılar yasal olarak kredi veremezler ancak dilerlerse istedikleri kişilere borç para verebilirler. Burada dost ve arkadaş ilişkileri söz konusudur. Bu ilişkinin dışında tanımadığı kişilere borç para vermeleri de imkansızdır. Ancak bazı noktalarda senetle kredi ya da senetle borç para alım verimleri söz konusu edildiği de bilinmektedir. Ancak asıl görevleri ilaç pazarlama ve satışı olan bu sektörün kredi yada diğer bir deyişle borç para vermeleri söz konusu değildir. Yani borç para alıp verme işlemi tamamen eczacı ile dostu arasında geçen geçici ve düşük tutarlardan bahsedilecek alım türlerinden sadece biridir.

Okunmalı : Müteahhitler Kredi Verir mi?

Eczacılar Kredi Alabilir mi?

Eczacıların bağlı oldukları bir Türk Eczacılar Birliği bulunmaktadır. Bu birlik sayesinde eczacılar kredi veremese de alım yapabiliyorlar. Bunun yanında da bankalardan kredi alımlarının da önü açıktır. Ancak birlik üzerinden kredi almak daha avantajlı bir borç alımıdır. Güncel olarak birlik üzerinden kredi alımlarında faiz oranı % 1,25 olarak hesaplanmaktadır. Bu oran geçtiğimiz günlerde % 1,33 idi. Zaman içerisinde daha düşük olabilecek olan bu orandan krediyi birlik Türkiye Ekonomi Bankası aracılığıyla vermektedir. TEB eczacılara verdiği kredilerden masraf kesintisi yapmamaktadır. Zira yapılan protokolde bu yöndedir. Krediye başvuru yapacak olan eczacıların nüfus cüzdanı, imza sirküleri, iki yıllık vergi ve geçici vergi beyanamesi, vergi levhası, bankalar nezdinden ödenmemiş çekinin olmaması ve ayrıca üye olanan Eczacı odasından kayıt belgesi alması gerekmektedir.

Eczacılara TEB Kredisi

Eczacılar TEB kredi alımı için Eczane işletme kredisi, eczane açma kredisi, sosyal yardım kredisi, nakil kredisi, kongre kredisi, ecza kooperatif üyeliği kredisi, EGAS ürünlerinden yararlanma kredisi gibi farklı ürünler sunar. Bu ürünler içerisinde en yüksek limit 60 bin lira kredidir. Vadesi ise  6 ay ile 18 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak paraya ihtiyacınız bulunuyorsa bu ihtiyacınızı kredi ürünleri yönünden karşılamanızda eczacılar kredi veremezler. Ancak diledikleri finans kuruluşundan alım imkanları bulunmaktadır


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.