Emlak Ofisi Nasıl Kurulur? Emlakçı olunur?

Emlak Ofisi Nasıl Kurulur? Emlakçı olunur?

Günümüzde kendi işini yapmak isteyen kişi sayısı giderek artmaktadır. Emlak sektöründe yaşanan hareketlilik de iş açmak isteyenleri Emlak Ofisi açmaya yönlendirmektedir. Bu alanda tecrübe sahibi olmanız iş yeri açmanız için yeterli olurken sabırlı da olmanız gerekir.

 Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli İzinlerin Alınması

Her iş yeri açma girişiminde olduğu gibi emlak ofisi açmak istediğinizde de belirli izinlerinizin olması gerekir. Öncelikle iş yerinizi ne olarak açacağınızı belirlemelisiniz.

Bu konuda size sunulan üç farklı seçenek bulunmaktadır. İsterseniz iş yerinizi şahıs şirketi olarak açabilirsiniz. Limitet şirketi olarak da emlak ofisi açabileceğiniz gibi son olarak anonim şirket olarak iş yeri açma şansınız bulunmaktadır

Şirketin kuruluş aşamasında hani türde bir iş yeri olacağınıza karar vermenizin ardından gerekli yasla işlemleri başlamalısınız.

Fatura kesebilme yetkisine sahip olabilmek ve resmi kanallarla yasla bir iş yapmak için önceliğiniz vergi dairesine başvurmak olmalıdır. Sosyal güvenlik kurumuna BAĞ-KUR başvurunuzu da yapmalısınız. Bulunduğunuz ile bağlı belediyeye de müracaat ederek iş yeri açma izni almanız gerekir. Son olarak emlak alanında Ticaret odası ve Meslek odalarına da başvurunuzu yaparak yasla süreçleri tamamlayabilirsiniz.

 Emlak Ofisinizin Düzenli Giderleri

 Emlak ofisinizi açmak istediğinizde önceliğiniz giderleri göz önünde bulundurmak olmalı. İş yeri açmak için gerekli tüm teknolojik ekipmanları tamamlamanızla birlikte ofis tutulması, mobilya alınması ve çalışanların işe alım süreçleri de sizler için bir maliyet demektir.

Bir emlak ofisi sahibi olarak düzenli olarak her ay ödemeniz gereken faturaların başında KDV gelmektedir. Vergi ödemelerinizi dışında çalışanlarınızın sigorta primleri ve maaşları da aylık ödemeler içinde yer almaktadır. Kendi BAĞ-KUR priminizi de bunların içinde dahil etmelisiniz. Ofisin kiralık olması halinde kira ve stopaj bedeli de her ay ödenmektedir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.