Emlakçılar Ne Kadar Komisyon Alıyor?

Emlakçılar Ne Kadar Komisyon Alıyor?

Günümüzde finans sektörü oldukça geniş kitlelere hitap etmekte. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda inşaat firmaları her geçen gün artmakta ve çeşitli meslek gruplarını daha cazip hale getirmektedir. Gelişen toplum yapısı, köylerden kentlere göç, nüfus yoğunluğu emlak sektörünün giderek daha revaçta olmasını sağlamıştır.

 Emlak Danışmanı Ne İs Yapar?

 Emlak danışmanları ev, konut, arsa, villa vb. gibi gayrimenkullerin satılması ya da kiralanması işiyle uğraşır. Kendi portföyünü oluşturan bir emlak danışmanı müşterinin istekleri doğrultusunda çalışmakta, müşterinin maddi ve manevi isteklerine aracı olmaktadır. Kazanımını ise aracı olduğu işin tamamlanmasının ardından komisyon olarak almaktadır.

 Emlak Danışmanının Geliri Sabit Midir?

 Bilinmesi gereken ilk şey her emlakçının aynı kazancı sağlayamayacağıdır. Belli bir kuruma bağlı olmaksızın hizmet veren emlak danışmanları gayrimenkul satışında alıcı ve satıcıdan %3 gibi bir komisyon almakta, kiralamada ise bir kira bedeli talep etmektedir. Gelirin azlığı ya da fazlalığını en çok etkileyen etmen emlak şirketinin nerede ve hangi bölgede kurulduğu, hangi kesime hitap ettiğidir. Örneğin eski bir yerleşim yerinde kurulan ve getirisi az olan gayrimenkullerin satımını ya da kiralanmasını yapan bir danışmanın kazancıyla, üst düzey bir kesime hitap eden bir danışmanın kazancı aynı olmayacaktır. 100 bin liralık bir evle değeri milyon dolarları bulan bir evden alınan %3’lük komisyon bedeli aynı olmayacaktır.

 Emlak İşi Kârlı Mıdır?

 Emlak Danışmanı bir yatırımcı değildir yapılan hiç bir işten zarar etmeyecektir. Gayrimenkulünü değerinin altında satan bir satıcının zararıyla aynı gayrimenkulü piyasa değerinin altında alan bir alıcının kârı emlak danışmanını hiç etkilemeyecektir. Yapılan işin doğrultusunda kâr ya da zarar fark etmeksizin komisyonunu alacaktır. Yani her iki durumda da sermayesiz bir kazanç sağlanacağı için emlak sektörü oldukça kârlı ve gelecek vadeden bir meslektir.

 Emlakçılar Ne Kadar Komisyon Alır?

Emlak işiyle uğraşanlar, taşınmaz gayrimenkullerin alım satım ve kiralanması gibi işlemlere aracılık yapar. Yapmış olduğu bu hizmete karşılık olarak alıcıdan ve satıcıdan ayrı olmak kaydıyla komisyon alır. Bu hizmeti resmi kurum ve kuruluşlara bağlı olarak yasal işlemler kapsamında yaparlar. Talep edilen komisyon tamamen yasal ve ödenmesi zorunludur.

Komisyon ücretleri, İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan Emlak-Komisyonculuğu-ücretleri Teamül kararlarına göre belirlenir. Buna Bağlı olarak yayınlanan kararda satış işlemlerinde alımı ve satımı gerçekleştirilecek olan gayrimenkul değeri üzerinden %2’i + KDV olarak hesaplanır. Komisyon Tarafların her ikisinden de tahsil edilir. Aracılık yapan bir danışman kiralanacak olan bir gayrimenkul üzerinden ise, bir senelik kira bedelinin ‘u + KDV olarak komisyon talep eder. Kiralama işleminde sadece kiracıdan komisyon alır ve bir defaya mahsus bu ücreti talep eder.

  Kiralama İşlemlerinde Danışman Komisyonu Ne Kadardır Ve Nasıl Hesaplanır?

Bir danışman aracığıyla bir ev kiralamak istiyorsunuz. Evi buldunuz. Evin kira değeri (1.200 TL) ise; Bu demek oluyor ki,

 1.200 TL x 12 Ay = 14.400,00 TL Yıllık gayrimenkul kira bedeli

 14.000,00 TL x % 10 = 1.440,00 TL Yıllık gayrimenkulün bedeli üzerinden Komisyon bedeli

 1.440,00 TL x KDV = 259,20 TL KDV Tutarıdır.

 1.440,00TL + 259,20 = 1.699,20 TL Kiracı aracılık hizmeti veren danışmana ödemekle yükümlüdür.

  Satış İşlemlerinde Danışman Komisyonu Ne Kadardır Ve Nasıl Hesaplanır?

 Satışını danışmanın üstlendiği bir gayrimenkulü satın almak istiyorsunuz. Evi Buldunuz. Evin satış değeri 400.000,00TL Buna Göre ;

  400.000,00TL x %2 = 8.000,00 TL %2 Komisyon Değeri

 8.000,00 x % 18 KDV = 1.440,00 TL KDV Tutarıdır.

 8.000,00TL + 1.440,00TL = 9.440,00TL Tarafların her ikisi Alıcı ve satıcı olmak kaydıyla bu ücreti danışmana komisyon bedeli olarak ödemekle yükümlüdür.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.