Emlakçılık Nasıl Bir Meslektir?

Emlakçılık Nasıl Bir Meslektir?

Emlakçılık dışarıdan bakıldığı zaman bir ofis içinde ev satan veya ev kiralayan bir meslekmiş gibi görünse emlakçılık bundan çok daha fazlasıdır. İnsanlar uğraşamadıkları evleri emlakçılara vererek belirli bir komisyon karşılığında ev ile ilgilenip satılmasını ya da kiralanmasını isterler. Ev sahipleri yoğun işlerde çalıştıkları zaman, şehir dışında oldukları zaman, yurt dışında yaşadıkları zaman en çok emlakçılara başvururlar.

 Emlakçılarda Ne Tür Gayrimenkul Vardır

 Emlakçılar belirli bir alanda çalışmaz her türlü alım satım kira işleri ile ilgili olan taşınamaz mülkler ile iş yaparlar. Emlak piyasası ne kadar artar ise emlakçılarda bundan nasibini o kadar alır. Bir emlakçı gün içerisinde neredeyse sürekli hareket halindedir ve sürekli yeni iş peşinde koşar. Dükkan içinde genelde tek başına bu işi yapmak olanaksızdır. Emlakçılık zor ve meşakkatli bir iştir. Dükkana gelen alıcılar evi ve ya arsayı görmek isterler is emlakçı görmek isteyen müşteriye elindeki ürünü gösterir. Her görmek isteyen müşteri alıcı değildir. Emlakçıların işlerini zorlaştıran en büyük etken budur. Emlakçılar sattıkları veya kiraladıkları daireler için metrekare fiyatında komisyon alırlar ya da bir kira bedeli komisyon almayı tercih ederler Ev sahibi eğer evi ile hiç ilgilenemeyecek durumda ise emlakçıya tam yetki verir.

 Sanal Gerçeklik Emlak Piyasasında

Gelişen dünyada gelişen teknoloji ile birlikte büyük firmalar ile anlaşan büyük emlakçılar artık evlere giderek yerinde göstermek yerine sanal gerçeklik gözlükleri ile evi gezdirme şansına sahip olmuşlardır. Uzak yerlerde ki evleri alamayan emlakçılar için çok büyük bir avantaj olan sanal gerçeklik son dönem hem müşteriler tarafından hem iş dünyasında fazlaca kabul gören bir olaydır. Çok yoğun bir iş temposuna sahip olan emlakçılar için teknoloji bir kolaylık olmayı başarmıştır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.