Gayrimenkul (Taşınmaz Mal Varlıkları) Nedir?

Gayrimenkul (Taşınmaz Mal Varlıkları) Nedir?

İnsanların sahip oldukları ve paraya dönüştürülebilen her türlü mal, mülk menkul ve gayrimenkul olarak ifade edilir. Her ne kadar söyleyişleri birbirine yakın olsa da bilinmelidir ki menkul ve gayrimenkul tamamen farklı terim anlamlı sözcüklerdir ve birbirinden kesin bir çizgiyle ayrılır.

 Menkul-Gayrimenkul Ayrımı?

 Menkul: Kelime anlamı olarak taşınır, taşınır mal anlamalarına gelmek üzere maddi değer ifade eden, taşınabilir metalara denir. Örnek olarak ise: Altın, bilezik, her türlü ziynet eşyaları, telefon, hisse senedi, araba sayılabilir.

 Gayrimenkul Nedir?

 Gayrimenkul ise yine menkul sözcüğünün önüne aldığı olumsuzluk ön ekiyle taşınmaz mal anlamına gelir. Diğer yandan bu kelime ekonomik terim anlamıyla ele alınacak olursa kısaca: Taşınmaya müsait olmayan, bulunduğu yerde bir maddi değer ifade eden maddi varlıklardır. Yine Arapçadan dilimize geçmiş olan emlak sözcüğüyle aynı anlamlara gelir ki bu sözcük halk arasında daha çok bilinir ve kullanılır. Bunlara örnek vermek gerekirse: Arazi, tarla, müstakil ev, apartman dairesi, iş yeri, fabrika vs. verilebilir.

 Taşınabilir Özellikli Bazı Araçlar da Gayrimenkul Olarak Gözükebilir

 Bunlara ek olarak şunları bilmekte de fayda vardır. Gemi, Tekne, Yat gibi deniz araçları her ne kadar taşınabilir özelliğe sahip olsa da hukuk nezdinde gayrimenkul olarak değerlendirilir. Ayrıca okul ve cami gibi idari mülk kabul edilen taşınmazlar da özel bir gayrimenkul özelliği taşımazlar. Buna müteakip yayla, park ve hamam gibi toplumun ortak kullanımına tahsis edilmiş olan böyle yerler de özel bir gayrimenkul olarak değerlendirilemezler.

 Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

 Bir taşınmaz malın (gayrimenkul) satışını, kiralamasını yapan; hakkında portföy oluşturup gerekli sunum ve tanıtımları yapan, hakkında bilgi ve yetki sahibi kişilere de Gayrimenkul Danışmanı veya Emlakçı; yeni adıyla Broker denir.

 Gayrimenkul Satmak Kolay Mı?

Hızla değişen ve hareketliliğini asla kaybetmeyen emlak piyasasında gayrimenkul satışı yapmak işi bilen gayrimenkul danışmanları için oldukça kolay bir işlemdir. Bu konuda uzmanlaşmış profesyonel bir ekip ile çalışan emlak ofisleri bir gayrimenkulün satışı için başvurulacak en doğru adrestir.

 Emlak sektöründe gayrimenkul satışı, satılan gayrimenkulün değerinin ne kadar üstünde ise, bu satıştaki profesyonelliğin farkını gösterir.

 İyi Bir Satış Gerçekleşmesi İçin Yapılması Gerekenler

İyi bir gayrimenkul satışı için yapılması gereken en önemli adım gayrimenkul fiyat analizinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Analizin başarılı olabilmesi gayrimenkul özellikleri ne en yakın diğer gayrimenkullerin satış fiyatının öğrenilmesi ve bulunduğu konumun merkeze, okula, hastaneye ve diğer önemli kurumlara olan mesafesinin avantajının alıcıya en iyi şekilde aks ettirilmesidir.

 Emlakçının satacağı gayrimenkulün ilanını ne kadar iyi hazırlar ise, alıcı sayısının da o oranda artacağını unutmamak gerek. Satış ilanının hem gayrimenkul yakınlarında hem gazete ve internet ilanların da profesyonelce resmedilmiş, gayrimenkule ait özelliklerin ve yapılan değişikliklerin ilan metninde, kusursuz bir şekilde yer alması gayrimenkul satışı için önemli bir kriterdir.

 Gayrimenkul Danışmanlığı

Alıcı ve satıcı analizini doğru yapan bir gayrimenkul danışmanı, yaptığı işin hakkını veriyor demektir. Halihazırdaki yatırımcı grubunu bilgilendirme konusunda hata yapmayan, aranılan özellikteki gayrimenkulün pazarlamasını yatırımcıya uygun bir dille yapan emlakçı için satış yapmak hem çok zevkli hem de karlı bir iştir. Satış ve pazarlama stratejisini her gayrimenkul için ayrı hazırlayan emlakçı, alıcı veya satıcı psikolojisinden de zamanın getirdiği tecrübeyle anlıyor ise, teknoloji kullanma konusunda da oldukça başarılıysa satışın gerçekleşmemesi için hiçbir neden olamaz.

Emlak piyasasını her gün inceleyip takip eden, yeniliklere açık işini severek yapan emlak danışmanları için, gayrimenkul yatırımları önemli bir araçtır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.