İnşaat (Konut) Tamamlama Kredisi

İnşaat (Konut) Tamamlama Kredisi

Başlamış olduğunuz konutunuzun inşaatını maddi problemler nedeniyle bitirmekte zorlandığınız zaman bankalardan destek talebinde bulunabiliyorsunuz. İnşaat (konut) tamamlama kredisi olarak sunulan bu bankacılık ürünü bir çok banka üzerinden ipotek şartıyla verilebiliyor.

İnşaat Tamamlama Kredisi

Bankaların farklı tanımlar koyduğu inşaat kredisi, yapımına başlanmış olan ancak tamamlanamamış inşaatların bitirilebilmesi için, bankalar tarafından belirli koşullar altında verilen kredi türüne inşaat kredisi denilmektedir. Bu krediyi her banka vermemektedir. Finans kuruluşları bu hizmeti bir çok anlamda verebilir. İhtiyacınız düşük tutarlar ise bu hizmeti ihtiyaç kredisi ile de karşılayabiliyorsunuz.

  İnşaat Tamamlama Kredisi Hangi Bankalar Tarafından Verilmektedir?

  -Türkiye İş Bankası

 -Halkbank

 -Ziraat Bankası

 -Vakıfbank

 -Şekerbank

 -Türkiye Finans

Bu bankaların kredi verip vermeme konusunda baz aldığı noktalar; taksit sayısı, kredi miktarı, ipotek edilecek yapının şartlara uyup uymadığıdır. Verilecek inşaat kredisi için bankalar müşterilerinden bazı şartlar istemektedir. Müşterilerin; 120 aya kadar olan vade imkanlarından yararlanmaları, başladıkları inşaatın mutlaka en az %70 seviyesine kadar tamamlanmış olması, gayrimenkulün üzerine ipotek koydurması ve maddi teminat vermeleri gerekmektedir.

Okunmalı : Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

  İnşaat Kredisi Başvurusunda Kullanılacak Belgeler

  -Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet)

 -Gelir gösteren belge – Maaş bordrosu

 -Tapu müdürlüklerinden alınan ve gayrimenkulün üzerinde ipotek olmadığını gösteren belge

 -İşletme sahipleri ve serbest meslek sahiplerine ait onaylı bilanço, vergi levhası, mizan, gelir tablosu, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi

 -Gayrimenkule ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu ve yapı kullanım belgesi

 -İnşaat durumundaki yapının en az %70 oranında tamamlandığına dair belgeler

 -Finansman ürününün proforma faturası

 -Bankalar ile finans kuruluşları gerektiğinde ek belge ve kefil isteme hakkını saklı tutar. Kefil istenmesi durumunda aynı belgeler kefil içinde istenebilir.

  Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

 Ziraat Bankası kredi ürünleri arasında inşaat tamamlama kredisi mevcuttur. Bu kredinin alımı konutunun kalan kısmını tamamlamak içindir. B anlamda inşaatınızın % 70 lik kısmının olması gerekir ve kalan kısımda kullanmak üzere kredi tahsisi yapılır. Konut kredisinde olduğu gibi söz konusu inşaata ipotek tesis edilir. Bu tesis ile birlikte hayat sigortası, konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası yapılması gerekir ve bu sigortanın yapımı da Ziraat Bankası bünyesinde yapılmalıdır. Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi başvurusu için banka şubelerine gitmeniz gerekiyor.

Okunmalı : Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Halkbank Konut Tamamlama Kredisi

Konut alımları için verilen konut kredileri dışında söz konusu konutun inşaatını kendisi yapan kişiler için bankalardan finans desteği verilmektedir. Bu desteği alabilmenizde Halkbank Konut Tamamlama Kredisi alternatiflerinizden. Ancak bu krediyi alabilmeniz için öncelikli olarak başvuru yapan kişinin iş konusunun gayrimenkul inşaatları ile ilgili olmaması gerekiyor. Burada kendi inşaatının tamamlanmasında kullanacağı kredinin miktarı ise inşaatın % 30 u kadar ve inşaatın % 70 oranının bitmiş olması gerekiyor. Halkbank konut tamamlama kredisi 100 bin liraya kadar alınabiliyor ve vadesi ise 180 ay yani 15 yıl. Bua nlamda alacağınız kredinin faiz oranı ise % 1,00.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredisi

TL cinsinden evinizin inşaatını tamamlamak üzere alabileceğiniz diğer bir kredi ürün ise Şekerbank Konut Tamamlama Kredisi. Kredinin vadesi maksimum 120 ay ve kredi tutarı % 60 oranında. Kredi alımında kefil söz konusu olmasa da bazı kişilerde bu durum değişebiliyor. Ayrıca söz konusu konuta ipotek tesis ediliyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.