Kartsız Döviz Bozan ATM’ler

Kartsız Döviz Bozan ATM’ler

Dünya genelinde ekonomi konusunda da teknolojik gelişmelerin yok sayılamaz bir durumu mevcut. Artık kartsız döviz bozan ATM’ler sayesinde pek çok kişinin işi çok daha kolay bir şekilde halloluyor. Üstelik bunun için herhangi bir saati beklemenize de gerek yok. Hemen size en yakın olan, döviz bozan bir ATM’ye gitmeniz ve döviz bozma işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli. Bu durumda da en çok merak edilen konulardan biri döviz bozan AMT’lerin hangi bankaların ATM’leri olduğudur. Bu yazımızda sizlere hangi bankaların ATM’lerine giderek döviz bozabileceğinizi ve bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlattık. Aynı zamanda bankaların bu işlemler için aldığı komisyon ücreti, döviz bozdurmak için mevcut olan koşullar neler, hepsini yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Hangi ATM’ler Döviz Bozuyor?

Döviz bozan ATM’ler hangi bankaların ATM’leri, en çok merak edilen konudur. Ülkemizde hizmet sunan onlarca farklı banka bulunduğunu düşünürsek, tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle sizlere aşağıda döviz bozdurabileceğiniz bankaları maddeler halinde sıraladık.

  • QNB Finansbank
  • Vakıf Bank
  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Ve Banka
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti BBVA Bankası
  • CEPTETEB
  • SEN

Yukarıda sizlere maddeler halinde sıraladığımız bankaların ATM’lerinde belli koşullar altında döviz bozdurma işlemi yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz bankalara bakacak olursak, bu konuda oldukça geniş bir skalaya sahip olduğunuzu belirtmek isteriz. Böylece bankalara üye olmasanız dahi, ATM’leri üzerinden kolayca döviz bozma yapabilirsiniz. Peki, bu bankalar müşterilerden hangi koşulları yerine getirmesini istiyor, gelin birlikte bakalım.

Okunmalı : Ziraat Bankası Döviz Hesapları

Döviz Bozan ATM’lerin Kullanımı

Döviz bozan ATM’ler, müşterilere her konuda yardımcı olmak için en iyi hizmeti sunmaya çalışıyor. Yazımızda sizlere belirttiğimiz üzere pek çok bankanın ATM’sinden döviz bozabilirsiniz. Ancak bazı koşullara uymanız bu süreçte önemli. Mesela QNB Finansbank ATM’si üzerinden işlem yapabildiğiniz gibi eğer döviz hesabınız varsa bunun üzerinden ya da direkt olarak bankanın şubelerinden de döviz bozabilirsiniz. Ancak CEPTETEB şubesi üzerinden ne yazık ki döviz bozma işlemi yapamazsınız. Bu işlem sadece ATM üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bununla birlikte Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bank devlet bankalarının sağladığı kullanım ise oldukça geniş kapsamlı diyebiliriz. Dilerseniz ATM üzerinden dilerseniz de bankaların şubelerine giderek de döviz bozma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii hangi bankayı tercih edeceğiniz size kalmış ancak öncesinde bankaların döviz bozma limitlerine de bakmanızı tavsiye ederiz.

ATM’de Döviz Bozma İşlemi

Döviz bozan ATM’ler hangi bankaların himayesinde olduğunu öğrendikten sonra işlemi nasıl yapacağınızı da bilmeniz önemli bir ayrıntıdır. Gittiğiniz ATM’de direkt olarak karşınıza çıkan döviz bozdurma kısmına tıklamalısınız. Böylece karşınıza çıkan ekranda sizlere bazı yönlendirmeler yapılacak ve belirtilen miktarlarda döviz bozma ve döviz alımı işlemlerini de yine buradan gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak öncesinde farklılık gösteren komisyon ücretlerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Okunmalı : En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi

ATM’de Kartsız Döviz Bozma Oluyor mu?

Kişiler ihtiyacı olduğu zamanlarda elinde bulunan dövizi hesap aramaksızın anlık olarak Türk Lirasına çevirmek isteyebiliyor. Bu aşamada hesap olmaması kişinin kartsız döviz bozan ATM aramasına neden. Ancak bu aşamada bankalar kişilere bu tarzda bir hizmet vermekten uzak.  Ancak hesabınız olması halinde Liraya çevirerek çekim yapabiliyorsunuz.

Döviz Bozan ATM Tespiti

Bankamatikten Dolar, Euro ya da başka bir ülke parasını bozdurmak istiyorsanız öncelikli olarak döviz bozan ATM tespiti önemli. Çünkü bankamatiklerin hepsi bu hizmeti vermiyor. Bunun yanında hesap kartınızla bankamatiğe giriş yaptıktan sonra döviz hesabını seçmeniz ve devamında döviz bozdurma menüsü ile hareket etmeniz gerekiyor. Bu aşamada ATM size güncel döviz kurunu verir ve sizde bozdurmak istediğiniz tutarı girdikten sonra onay vermeniz halinde Dövizinizi bozdurmuş ve Türk Lirası olarak çekmiş olursunuz.

Ortak Bankaların ATM’sinden Döviz Hesabına Ulaşım

Döviz işlemi yapabileceğiniz bankamatiklerin önünde mutlaka döviz işaretlerini görürsünüz. Ancak güncel listeye bankaların internet sitesi üzerinden ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında bankalar son dönemde ATM ortak kullanım noktasında birleşme anlaşmaları yaptı. Örneğin kamu bankaları hesapların yönetiminde ücretsiz olarak tüm işlevi tüketiciye sunuyor. Bu durum döviz hesapları içinde geçerli. Yani Halk Bankası bünyesinde bulunan döviz hesabınıza Ziraat Bankası ya da Vakıfbank bankamatiklerinden ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Dövizi oluşturan Dolar ile Euro nuzu Türk Lirasına çevirmek için bir çok yol bulabilirsiniz. Bu aşamada marketler, bakkallar gibi esnafta özellikle turistik bölgelerde döviz bozma hizmeti veriyor. Ancak buralar bankalara göre daha düşük tutarlardan bozabileceği için maddi açıdan zararınız olabilir. Avantajlı olmak için ise bu aşamada bankaların döviz bozan ATM listesinden faydalanmak doğru olacaktır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.