Kredi Başvurum Neden Reddedildi?

Kredi Başvurum Neden Reddedildi?

Bankalara herkes kredi ürünleri için başvuru yapabilir. Bunda sakınca yoktur. Ancak bankaların herkese kredi vermesi sakıncalıdır bu anlamda da her ne kadar kendilerine Pazar arıyor olsalar da vermekten kaçınırlar. Başvurulan kredi reddedilir, onaylanmaz. Bu aşamada tüketici boynu bükük bir şekilde banka kredi başvurumu neden reddetti sorusunu sorar. Kredi alımı için belli kriterler vardır ve bu kriterlerin dışında kalanlar isteklerine kavuşamaz. İhtiyaç söz konusu olunca tüketici aynı anda birden fazlaya birden fazla kereler başvuru yapabiliyor olsa da; sonuç yine aynı olacaktır.

Banka Başvurumu Neden Reddeder?

Bankalar kuruluşları itibariyle para kazanmak için kurulan, arkasında büyük holdingler ve şirketler olan ticari kuruluşlardır. Burada kazanç uğruna her türlü ürünü hizmete sunar ve daha çok müşteri ile kazancını artırma yoluna gider. Özellikle kredi  ürünleri ile borç para verme yoluna giden bankalar bu aşamada herkese vermekten kaçınır. Nitekim riskli müşteri grupları vardır ve verilen paralar geri gelmeyebilir. Bu gibi durumda kazançtan çok zarar yaşayacağı için bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun mevzuatları ve kendi bünyelerindeki vizyonları eşliğinde tüketicinin talebine yanıt verirler. Burada bankanın size kredi verme ya da vermeme özgürlüğü bulunuyor dersek yanlış olmaz. Kredi alımında sorun bulunmazken sizin başvuru şeklinize de bağlı olarak reddedilen kredinin neden onaylanmadığı hakkında da bilgiye ulaşamazsınız. Size verilen cevap geniş bir çerçeveyi içine alır ve Bankanın politikaları gereği uygun görülmemiştir denilir. Bu gibi durumda tüketici kredi başvurum neden reddedildi sorusunu sorar.

Bankanın Politikaları Kredi Alımında Etken

Bankaların kuruluşlarında mutlaka bir misyon ve vizyonun bunun yanında birde politikaları vardır. Bu uygulanan politikadan dışarı çıkmak istemez sizin başvurunuzda bu hususlar çerçevesinde değerlendirmeye alınmaktadır. Bankanın kuruluş amacı da önem arz eder. Sizler bankaya kredi için başvuruda bulunmuşsanız ve onay almamışsa bunun sebebini öğrenmek sizin ileride başvurunuzun onaylanması açısından önem arz eder. Fakat bankanın size olumsuz cevap vermesinde belli başlı nedenleri sıralamak isteriz.

Okunmalı : Kredi Kartı En Son Saat kaçta Ödenir?

Kredi Talebinin Reddedilmesinde En Büyük Neden Kredi Notudur

Kredi notu kelimesi sizlere bankalardan uzak duruyorsanız çok anlamsız gelebilir. Ancak banka ve diğer finans kuruluşu için çok büyük önemi bulunur. Nitekim bu not sayesinde sizin borcunuza sadık olup olmadığınıza, bankalar ile alışverişinizin yönüne bakarak sizin güvenilir olup olmadığınıza dikkat etmektedir. Yüksek kredi notları sizin borcunuza sadık olduğunuzu gösterir. Bu notun yükselmesinde borçların ödendiği, ödenen borcun zamanında ödendiği, alınan kredilerin vadesinden önce kapatıldığı anlamına gelmektedir ve bu nedenle bankada size güvenerek istediğiniz limitler ile vadelerde borç para verme yoluna gitmektedir. Sizin ilk aşamada banka kredi notunuza bakar ve bu notun incelenmesinde de TC kimlik numarası kullanılır. Bu numara üzerinde tüm finansal hareketleriniz ve varlıklarınız bulunur. Bu varlıkların harcama ve ödeme şekilleri ile icralık konumuna gelene kadar tüm hususlara oluşturulan bilgi havuzundan ulaşarak sizin talebinizi anlık olarak değerlendirir. Kredi başvurusunda banka şubesi ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz fakat son yıllarda en çok kullanılan yöntem SMS yöntemi ile oldu. Bunun sebebi bankada hesabı olmayan kişilerin her bankaya anlık olarak başvuru imkanı sağlıyor olması idi. Bu anlamda yapılan başvuruların reddedilmesinde ise direk politikalara uygun olmadığından diye cevap verildiği için tüketiciler sürekli kredi başvurum neden reddedildi sorusunu sorar.

Başvuru öncesi kredi notunuzu inceleyebilirsiniz. Bu hususun incelenmesinde farklı yöntemler bulunur. Fakat bu hizmetin de ücretli olarak veriliyor olması tüketicinin mağdur edildiği tarafı. Bu duruma devlette elini attı ki artık belli süreçlerde e-devlet üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti alınıyor. Bu hizmete ücret verilmemesi kullanılmasında tercih sebebi oldu. Sizin bankalar ile daha önce işleminiz olmamış olabilir. Bir kredi kartınız olmamıştır yada kredi alımı yapmamışsınızdır. Bu aşamada sizin kredi notunuz zaten 0 görünür. Burada banka sizi tanımaz. Tanıması için bankacılık ürünlerinin kullanılması gerekir. Aksi takdirde size not vermesi söz konusu değildir.

Okunmalı : Benden Habersiz Kredi Kartım Kullanılmış, Harcama Yapılmış, Nakit Çekilmiş

Geliriniz Yoksa Size Kredide Yok

Bankalarda daha önce borç alıp verme işlemi yapmış olabilirsiniz, hatta kredi kartı bile kullanmış olabilirsiniz. Bu aşamada notunuz kredi alabilir seviyesinde iken banka sizin başvurunuza red vermiştir. Bu durumda sorumuz neden reddedildi oluyor. Sizin bankadan alacağınız borç para için taksitlerini ödemek üzere aylık olarak alabileceğiniz düzenli bir ödeme geliriniz yoksa banka da size kredi vermekten imtina edecektir. Doğal olarak geliri olmayan birisi borcunu nasıl öder sorusu ile yaklaşan bir ticari bankadan bahsetmek mümkün. Burada alacağınız paranın ödemesi taksitleri vadesi ile sizin yaşamınızı sürdürebilmeniz için ihtiyacınız olan para tutarının aylık olarak sizin kazanmanız önemlidir. Bu kazancınız yoksa size banka kredi ve diğer ürünleri vermekten kaçınacaktır.

Kredi Başvurularında Eksik Belge

Şahsen kredi başvurusu yapmışsanız burada banka sizden gelir belgenizi gerektiğinde ikametgah belgenizi, kimlik gibi taleplerde bulunabilir. Bu aşamada bankanın istediği başka belgelerde dahil olmak üzere eksik olması halinde burada kredi başvurusu reddedilir. Fakat bunun çözümü elbette en kolay olanıdır. Burada eksik olan belgenizi tamamlamanız halinde banka size olumlu yanıt verir. Nitekim bu tür eksikliklerde banka size neden onay almadığı hakkında bilgi vermiş olur. Belge eksikliği ile kredi red nedeni düşük ihtimaller arasında bulunur.

İstenilen Kredi ve Gelir Düzeyindeki Tutarsızlık

Sizin geliriniz taksitlerinizi ödeyemeyecek kadar yüksek tutardaki kredi taleplerinizi karşılamayabilir. Burada afaki rakamlar ile bankaya kredi başvurusu yaparsanız  banka sizi hiç dikkate almaz ve başvurunuz reddedilir. Burada başvuru şekli tabiî ki önemli. İnternet bankacılığından ve mobil bankadan anında kredi alınabilir seviyelere gelen teknoloji sizin kredi notu ve diğer hususlarını anlık olarak test ederek sizlere yanıt veriyor. Bu aşamada sizin ödeyebileceğiniz taksit tutarını karşılayan bir kredi miktarı için başvuru yapmanız sizin için en doğru karar olur. Alacağınız kredinin vadesi de önem arz eder. Son yıllarda burada maksimum vade sayısında sürekli değişiklikler yaşandı. Ancak son güncel vade miktarı en fazla 36 ay ile üç yıl süre ile. Bu sürenin üzerinde tüketici kredisi alabilmeniz mümkün değil. Ancak konut alımlarında bu süre 15 yıla kadar uzuyor.

Önceki Aldığınız Krediler

Bankalara kredi başvurusu sonrası kredi ve kredi kartı almış olabilirsiniz. Bu aşamada sizin bu ürünler karşısında nasıl hareket ettiğinize de bakarlar. Siz almış olduğunuz kredinin ödemesini bir veya daha fazla gün süre ile geciktirmeniz halinde bu durum sizin karnenize işler. Bankalarda bu durumu üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin görürler ve ona göre karar verirler. Burada sürekli geciktirilen borçlar sizin kredi red nedeniniz olabilir.

Birden Fazla Bankadan Para Çekmek

Bu alternatifler arasında çok düşük ihtimal olmasına karşın kişiler artık birden fazla bankadan kredi, kredi kartı, KMH gibi artı ve ek hesaplardan para çekebiliyor. Bu gibi durumlarda kredi talebinde bulunacak kişi için eksi pozisyona neden olabilir. Borcunuzu ödemekte finansal sorun yaşayan insanlar borçlarını öderken bir bankadan çekerek diğerine ödeme yoluna gidebiliyor. Bankalarda bunun farkında aslında. Küçük rakamlar için belki sizlere sorun çıkmayabilir ancak uzun vadelerde yüksek tutarlar sizlere engel olabilir.

Kısaca değerlendirmek gerekirse bankalara yapacağınız kredi başvurusunda red olma nedeninin iki sebebi vardır. Biri kredi notunuz diğeri ise gelirinizin düşüklüğü ya da hiç olmamasıdır. Diğer alternatif red nedenleri olsa da bankalar en çok bu iki hususa bakmaktadır. Burada sizin kredi notunuzun düşük olması gelirlerinizin kredi alımına engel olması sizin banka ürünleri almanıza engeldir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.