Kredi Kartının Arkası İmzalanmak Zorunda mı?

Kredi Kartının Arkası İmzalanmak Zorunda mı?

Her ne kadar kullanmış olduğumuz bir çok kredi kartı markasının arkasında imzalanmadığı takdirde geçersizdir yazıyor olsa da; gündelik hayatımızda bu kartlar ile yıllardır ödeme yapabiliyoruz. Tüketici almış olduğu kredi kartının üzerini inceleme gereği bile duymaz. Bir yerlerden kulağına takılan bir ses ile bir soruda kendisi sorar. Kredi kartının arkasını imzalanmak zorunda mı?

İmzasız Kredi Kartı Geçer mi?

Her ne kadar kredi kartlarımız şifreler ile ödeme yapabildiğimiz araçlar olsa da; teknik olarak kartın arkasındaki beyaz şeridin üzeri imzalanması gerekmektedir. Nitekim bir çok kartta imzasız kartların geçmediği uyarısı bulunsa da bu duruma kimse dikkat etmiyor. Burada kullanmakta olduğumuz kredi kartı markaları olan Master Card, Visa, Troy başta olmak üzere American Express kartları hem sizim imzalamış olduğunuz kart sözleşmesinde hem de bankaların üyesi konumundaki iş yerlerinin imzaladığı protokollerde kartınızın arkasının imzalanması gerektiği uyarısı yapılmaktadır.

Master Card Arkasına İmza Atmak

Yurt dışı lisanslı olarak ülkemizdeki bankalarca tüketici sunulan Master Card güvenlik açığı nedeniyle üye işyerlerinin arkasında imza olmayan kart ile ödeme alınmasının doğru olmadığını sürekli yineliyor. Fakat bu duruma ne bankalar, ne üye işyerleri ne de tüketiciler kayıtsız durumda. Burada en önemli husus para ve kart sizin olduğu için kendi güvenliğinizi son aşamasına kadar korumanız. Bu nedenle Mastercard arkasına imza atmanız doğru husus.

Okunmalı : Kredi Kartı En Son Saat kaçta Ödenir?

Visa Kredi Kartının Arkasına İmza

Visa kartı Türkiye’de faaliyette bulunan özel bankalarca kişilere tanınan kart markası. Burada kart markasını kendiniz seçersiniz yada uzak kalırsınız. Fakat genel olarak tüketici böyle talepte bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda Türkiye’nin milli kartı Troy kart çıkmasından  sonra bu durum biraz değişti ve tüketici milli kartı talep edebiliyor. Burada size verilen kartın arkasındaki beyaz şeride imza atmanız size kurye ile teslim edilen kartın belgesinde de yazmaktadır. Bu nedenle visa kartın arkasına imza atmanız gerekir.

American Express Kartta İmza

Diğer kart markalarında olduğu gibi american Express kartın arkasında da imza bölümü bulunmaktadır ve buranın üstünde de imzasız geçersiz yazısı yazar. Burada kendi ıslak imzanızı atmanız sizin açınızda doğrusudur. Kayıp ve çalınan American Express kartınızla harcama yapılması sizi mağdur edecektir.

Troy Kredi  Kartının Arkasına imza atmam Gerekiyor mu?

Türkiye’de ve dünyada geçerli olan kredi kartlarında olduğu gibi Troy kredi kartının arkasına da sahibi tarafından ıslak imza atılması gerekiyor. Bu aşamada atılması gerektiği de almış olduğunuz kartın sözleşmesinde açıkca belirtilmiştir. Fakat uzun uzadıya bu sözleşmeler okumadan imza atılması nedeniyle bir çok husus atlanabiliyor.

Okunmalı : Benden Habersiz Kredi Kartımdan Nakit Çekilmiş

Kartın Arkası Neden İmzalanmalı?

Sahibi olmuş olduğunuz kredi kartlarının arkasındaki beyaz şeride imzanızı atmanın en büyük nedeni güvenliktir. Burada hem ödeyen hem ödeme alan kişi açısından güvence olması için kişinin imzası gerekir. Muhtemel kaybolan ve çalınan kredi kartlarınızla işlem yapılması muhtemel güvenlik açığıdır. Sizde bu açığı mümkün olduğu kadar kapatabilmek için kendi adınıza adımları atmanız gerekmektedir. Ayrıca atılan imzalarınız gerçek imza olmalı ki diğer belgelerdeki imzalar ile uyuşması önemli. Kart dolandırıcılığında imza ile işlem yapılması halinde savcılık yoluyla hakkınızı aramak istemeniz doğal. Bu durumda savcılık sizden imzanızı kontrol edebilmek adına ayakta, oturarak gibi onlarca çeşit imzanızı alarak kontrol yoluna gitmektedir. Bu nedenle kartınızın arkasına da doğru imza atmanın en doğru adım olduğunu söylemek mümkün.

Kart markası olan Master Card, Visa, Troy ve American Express ödeme alan iş yerleri ile kredi kartı sahiplerine imzasız kart kullanılmasının doğru olmadığına dair protokol maddesi eklemiş olsa da; geçmiş dönemde yapılan ödemelerde imza kullanılması neden idi. Burada ödeme yapılırken atılan imza ile kartın arkasındaki imzanın ödeme alan iş yerince kontrolü gerekiyordu. Fakat sonraki dönemlerde güvenlik açısından kredi kartı ile ödeme şifre ile yapılmaya başlandı. Bu husustan sonra ise kartlarda imza hanesinin üzerinde durulmadı.

Kredi Kartı Ödemelerinde Güvenlik

Üye iş yerlerinden POS cihazları ile ödeme imkanı bulunsa da; burada ciddi güven açıkları meydana geliyor. İş yerleri ödeme alırken kimlik isteme ve kontrol etme hakkına sahip olsa da, bu alternatiften uzak olarak ödemelerini almaktadır. Temassız ödeme imkanları da oluşmasından sonra özellikle virüs salgını ile limitlerin artırılması kart mağduriyetini beraberinde getiriyor. Kişiler bu aşamada kredi kartının temassız özelliğini kapatma talebinde bulunabiliyor. Endişesi ise kartından bilgisiz habersiz para çekilmesi. Bir çok restaurant ve kafe gibi yerlerde kişiler temassız ödeme yapılıyor olmasına rağmen iş yeri çalışanlarına kartını teslim ederek ödemesini almasını istiyor. Bu da tüketici olarak yapılan hatalardan bir tanesi haline geliyor. Burada sizin maddi açıdan mağduriyetinizin önüne geçmek için ilk adım sizler tarafından atılmalıdır.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl sağlanmalı?

 Sizlere verilmiş olan kredi kartının numarası ve güvenlik numarasını biliyor olmanız gerekir. Bu numaralar sizlerin online ödemelerde kullandığınız rakamlardır ve sizlerin bu rakamları kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. Kartınızı kimseyle paylaşmayın ve teslim etmeyin. Özellikle ev dışına çıktığınız zaman kartınız ve cüzdanınızı korumanın yollarına bakmalısınız. Bunun yanında kartınızdan yapılan harcamaları da sürekli kontrol etmelisiniz. Çünkü sizden yapılan harcamaların kontrolünü sadece bu yolla anlayabilirsiniz. Sizler zaman içerisinde yapmış olduğunuz ödemeleri de unutabilirsiniz. Bu durumlar için yaptığınız ödemelerde size verilen fişleri de düzenli olarak biriktirmek faydalı olur. Burada sizin ne zaman nereye ne kadar ödeme yaptığınızı inceleme fırsatını yakalama imkanınız olacaktır.

Kredi kartını güvenli kullanmak için kart şifresini de tahminlerden uzak olarak belirlemelidir. 1234, 4321 gibi rakamlar ile doğum yılını kartınıza tanımlamak en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi. Bunun yanında kişiler kredi kartının arkasına imza atmak yerine burada unutmamak için şifresini yazanlarda bulunmaktadır. Tüketici  olarak kartımızı kaybettiğimizde karşımıza mağduriyetimize yelken açacak olan bu işlemden uzak durmak kati bir durumdur.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.