Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Finans kuruluşlarından borç para almanın şartlarından birisi olan kredi notu özelikle kredi alamayan kişilerin yükseltme çabasında oldukları önemli bir etken. Bu etkenin yükseltilebilmesi için belli şartlar yerine getirilmesi yeterli. Ancak kişilerin merak ettiği husus kredi notu nasıl hesaplanıyor? Hususudur.

Kredi Notuna Etki Eden 5 Etken

Kredi notunu hesaplamak için belli bir formül yok. Ancak atılan adımlar neticesinde yükselen ve yükselmesi oldukça uzun zaman alan alternatifler bulunur. Bu manada kredi notunuzu yükseltmek için atacağınız adımlar kısaca şu şekilde;

Kredi Notu İçin Banka ve Kredi Ödeme Alışkanlıklarınız

Finans kuruluşlarının borç verme yetisine sahip olduğu kredi notunun % 35 i bankalardan alınan borç paralar ve bunları ödeme alışkanlıkları oluşturuyor. Burada bankalara olan borçlarınız, kredi kartı ödemeleriniz gibi ödeme yapmanız gerekenleri tarihi ile vaktinde hatta vaktinden önce ödeme yapmanız sizlerin kredi notunuzu % 35 oranında artırma yolunuzu açar. Bu nedenle not yüksekliği için borçlarınızın son ödeme tarihlerini atlamamanız önemli bir husus.

Bankalara Olan Güncel Borç Durumu

Kredi notuna etki eden hususlardan bir tanesi de güncel olarak bankalara olan borçlarınızın toplamı ve vadesidir. Burada kullandığınız krediler ile kredi kartı borçlarının çok olması, ödeme vadelerinin uzun olması sizin kredi notunuzu aşağı seviyelere çeker. Buralara olan borçlanma yolları da önemli. Zira borçlanmada teminat ve teminatsız borçlanma, limitler de sizlerin kredi notunu % 35 oranında etkilemektedir.

Okunmalı : Yüksek Vadeli Mevduat Para Faizleri

Kredi Notunda Yeni Kredi Alımları

Bankalardan alınan krediler sizin notunuza işlenmemiş olabilir. Bu işlenme neticesinde kredi alımlarına engel olan kredi notuna % 11 oranında etki eder. Yeni kredi almışsanız burada kredi notunuz düşme eğilimi gösterecektir. Bu oranda % 11 seviyesindedir.

Sürekli Kredi Alımı

Bankalardan sürekli kredi alımı yapıyorsanız bu yoğunluk ta sizin notunuzu yakınan etkileyen bir husus. Ancak geçmiş dönemde çok kredi almışsanız ve bu kredilerinizi günün ve gününden önce ödemişseniz bu size pozitif puanlar kazandırıyor. Burada sizin kredi notunuza yapacağı etki ise % 10.

Kredi Notuna Etki Eden Diğer hususlar

Açıkladığımız hususlar neticesinde toplamda kredi notuna etki eden oran % 91 seviyesindedir. Yani notunuzu yükseltmek amaçlı olarak bu hususların yerine getirilmesi kredi alımı için yeterli seviyelerde olablir. Ancak finans kuruluşlarının diğer inceleme hususları da kredi notumuzu % 9 oranında etkilemektedir.

Kredi Notu Hesaplanamayan Kişiler

Her Banka müşterisine ait bir kredi notu edinmek mümkün değil. Bunun sebebi ise bankalar ile alışverişte bulunmamalarıdır. Burada kişinin kredi kartı yoksa, bankalardan kredi almamışsa finans kuruluşlarına karşı sorumlulukları üzerinde bir puanlama yapılamaz. Bu durumda kişinin kredi notu sıfırdır.

Bunlarda birlikte yaşı henüz 18 olmayan ve altında olan kişiler, kredi borçlarından dolayı yasal takibi başlatılmış kişiler ya da vefat etmiş kişilerin kredi notu hesaplanamıyor.

Kredi notu nasıl hesaplanır sorusunun cevabını formül ve rakamlar ile vermek neredeyse imkansız. Ancak belirtilen şartlar yerine getirilmesi halinde yüksek notlardan söz etmek mümkün olabilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.