Kredi Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi Sıfır Notu Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Genel itibarda  bakıldığında kredi notu sıfır olan kişilerin aslında bankalarla hiç çalışmadıkları görülür. Bu aşamada bankaya kredi ürünleri için başvuran kişi sıfır not kelimesini duyması ile bunun ne anlama geldiğini merak eder ve bu aşamada istediğini alıp alamayacağını sorgular. Sıfır notu olanlar kredi çekebilir mi? Sorusunun cevabı aslında evet. Fakat devamında ancak diyerek açıklama yapmak en doğrusu olur.

Kredi Notu Sıfır Ne Anlama Geliyor?

Özellikle araba ve ev gibi alımlarda ihtiyaç duyulan finans desteği için bankaya başvurmadan önce mutlaka kendi finansmanınızı en sağlıklı bir şekilde yapmaya çalışmışsınızdır. Ancak daha önce bankalarla hiç çalışmadığınız için bankalar sizi tanımıyor olabilir. Bu durumda ise karşınıza kredi notu sıfır hususu çıkar. Bankalar notunuzun sıfır olması halinde size istediğinizi vermeyebilir. Finans kuruluşlarının borç para verirken ele aldığı mantık sizin onlarla iyi geçinmeniz, borçlarınızı zamanında ödemeniz ve gecikmeye mahal vermemenizdir. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi bankalarla bu tür alışverişlere girmemişseniz bankalarda doğal olarak sizi tanımaz  ve sizin adınıza da bir not oluşumu hareketleri görülmez. Bu durumda banka size güven duymaktan uzak kalır ve size de kredi vermekten imtina eder. Yani bankanın güvenini kazanmak ilk adımınız olmalı.

Kişiler kredi notu düşüklüğünün bankaya olan borçların ödenmemesi ile oluştuğunu düşünür. Bunda gayet haklılar. Ancak borcunu ödemeyenler kadar bankalar ile ilişkisi olmayan kişilerin de kredi notu yoktur. En azından kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka adınıza bir hareket oluşur ancak kartlar ve krediler kullanmamışsanız bu hareketlerin oluşumu beklenemez.

Kredi Notu Belli Başlı Kriter Değildir

Her ne kadar bankanın borç para vermesinde notunuza bakıyor olsa da bu durum alım için tek kriter değil. Nitekim kişinin çalışıyor olması, çalıştığı iş yerinde hizmet süresi gibi hususlarda önem arz eder. Bir iş yerinde örneğin birkaç yıl boyunca çalışıyorsunuz, SGK kaydınız var, işyerinden maaş yazısı aldınız ancak kredi notunuz sıfır. Bu durumda banka size krediler vermekten kaçınmaz. Yani karşınıza çıkan tek kriter değildir. Bunun yanında elbette almak istediğiniz miktar da önem arz eder. Çok yüksek tutarlarda krediye ihtiyacınız varsa banka size sıfır kredi notu için ürünlerini kullandırmaz. Ancak güncel rakamlarda 5 bin lira için başvuru yapmışsanız banka da sizin bu talebinizi geri çevirmek istemez. Alacağınız düşük tutar kredinin geri ödemesi ile tamamlandıktan sonra sizin de doğal olarak kredi notunuz yükselme devresine girecektir ve ilerleyen dönemlerde de daha yüksek tutarların alımının yolu açılacaktır.

Bankalarla Tanışın

Henüz krediye ihtiyacınızın olmaması ilerleyen dönemlerde olmayacağı anlamına gelmez. Bu durumda da sonraki gerçekten ihtiyaç duyacağınız kredilerin alımı için bugünden kredi notunuzu yükseltmenin yoluna bakmalı ve bankalarla iyi iletişim içerisinde olmalıdır. En kötü ihtimal bir kredi kartı alın ve zaman zaman harcamalar yapın. Bu harcamalarınızı da vaktinde ve vaktinden önce ödeme yapmaya gayret gösterin. Bu sizin bankalarla tanışmanızın ilk adımı olacaktır.

Ön Ödemeli Kartla Başlayın

Kredi notunuz sıfır mı? Bunu yükseltmenin yolları vardır. Hiç işiniz yoksa, geliriniz bulunmuyorsa bile ön ödemeli kredi kartı alarak adımınızı atmayı esirgemeyin. Paranız mı var bunu harcamayın. Olan paranızı ön ödemeli kartınıza yükleyin ve ondan harcama yapın. Not artırımında en büyük etken bu husus olacaktır.

Finans kuruluşlarından alacağınız borç paraların genel adı olan kredilerin kullanımında sizin özellikleriniz birçok adımın aşılmasına neden olabilir. Örneğin devlet memuru olmanız, bankadan maaş alıyor olmanız gibi hususlar kredi notunuzun düşük ya da sıfır olması halinde kredi almanıza engel oluşturmaz. Yani bugün memur olarak işe başlamışsanız sıfır not sahibi olsanız dahi banka size kredi vermekten imtina etmez ve tüm istekleriniz yerine gelir.

Otomatik Ödeme talimatları Not Yükseltme nedeni

Kartınız olmasa da bankaya açacağınız mevduat hesaplarına otomatik ödeme talimatı vermek te notunuzun yükselme yollarından birisi. Bu hesaba yatıracağınız para ile otomatik ödeme faturanızı öder ve bu durum da sizi bankanın tanıyor olmasına yol açar. Bu tanışma güvendir ve devamında da kredi notunuzun artması anlamına gelir.

Sizlerin ekonomik durumları kadar bankalardan alacağınız borçlar hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun kararları vardır. Yasal olarak hem bankanın hem kişilerin haklarını korumak amaçlı olarak atılan yasal adımlar bankacılık işlemlerinde şeffaflık sağlar ve bu sayede herkes kendi hakkını sonuna kadar bilir. Burada kredi alım kriterleri dışında kalan kişilerin borç para alıyor olması tamamen bankayı sorumlu tutar. Nasıl ki kredinin vadesi için yasal bir prosedür varsa burada verilecek kredi miktarı da bu kurallar çerçevesinde işler.

Kredi Notunuzu Sorgulayın

Henüz kredi notunuzun kaç olduğunu bilmiyorsanız bu hizmet için aracı kuruluşlardan paralı destek alabiliyorsunuz. Ancak bankaların verdiği bu hizmet için para ödemesi yapmak istemezseniz devlet bu duruma da el atarak vatandaşın yanında olmaya devam ediyor. E-devlet internet sitesi üzerinden kişilere belli sürelerde ücretsiz olarak kredi notu hizmeti veriyor olması kısa zamanda çok tercih edilen bir durum oldu. Sizde bu alternatifinizi değerlendirerek kendinize ait ayrıntılı bir rapor alabilirsiniz.

Para ihtiyacınız varsa ve bu ihtiyacı bankadan karşılamak zorundaysanız aslında kredi notunuzun sıfır olmasını dikkate almayın. Sonuçta parayı verecek olan finans kuruluşu sizin başvurunuzla durumunuzu inceleyerek bir sonuca varacaktır. Sıfır kredi notu ile kredi alabilir miyim sorusunun en doğru cevabı da buradan alınabilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.