Müteahhitler Konut Kredisi Senetle Kredi Verebilir mi?

Müteahhitler Konut Kredisi Senetle Kredi Verebilir mi?

Konut satışında kredi ve diğer bankacılık ürünlerinin pazarlanması BDDK’ya bağlı olarak izin almış bankaların verebildiği hususlar. Ancak konut yapımı, alımı ve satımı ile ilgilenen inşaat müteahhitler konut kredisi verir mi sorusu hakim. Burada yasal olarak konut kredisinden bahsetmek yanlış olsa da, bir bakıma bu sektöründe kendi içinde esneklikleri bulunuyor.

Müteahitler Kredi Verir Mi?

Bir kere konut alacaksanız bu konutun finansmanını bankalarda karşılamak mantıklı ve doğru adım. Nitekim bu mecralar diğer yerlere oranla daha uygun şartlarda kredi tahsisi yaparken yasal olarak bir dayanağınızın olduğundan bahsetmek mümkün. Ancak konut satışlarında müteahhitler kendi yaptıkları konutları satışında taksitledirme yoluna gidebiliyor. Burada taksit olayı bankanın konut kredisi faiz oranından yukarılarda olacağı gibi konutu henüz üzerinize alamama gibi bir sorunla da karşılaşırsınız. Hatta bitmeyen bir konut ise konutun bitmesini beklersiniz. Hatta bazı zamanlar bu konutların hiç bitmediği de olur. Bu anlamda konut alımı için müteahitler kredi vermezler.

Okunmalı : Emlakçılar Kredi Veriyor mu?

Müteahhitlerin Bankalar İle Anlaşması

Müteahhitleri görevi konut yapmak ve pazarlamaktır. Burada söz konusu konutların satışı için bazı bankalar ile anlaşma yoluna gidebilir. Bu anlaşma ile düşük faiz oranları sayesinde daha çok ve hızlı satış yapma imkanları yakalar. Bu manada müteahhitin bir banka ile konut kredisi pazarlığı yapması ve anlaşma yoluna gitmesi doğal bir durum. Ancak birebir kendisinin kredi ürünleri pazarlaması yanlıştır. Bu manada konut ve diğer alımlarınız için müteahhitler kredi verme yolundan çok uzaktadır.

Müteahhitler Konut Kredisi Verir mi?

Müteahhitler her ne kadar kredi ürünleri pazarlamıyor olsalar da yaptıkları konut projeleri için bankalardan kredi alabilme imkanlarına da sahip. Yapılan projenin büyüklüğü ile tamamlanma aşamasında belli tutarlara kadar kredi alımları söz konusu edilebilir. Hatta bu kredilerin alımında desteklerde söz konusu edilirken müteahhitler konut kredisi vermezler.

Okunmalı : İnşaat Tamamlama Kredisi

Konut Alımlarında Finans Desteği

Konut alımlarında finans desteğini 120 ay bazı bankalarda ise 180 ay ile 15 yıl vadelerde alabiliyorsunuz. Bunun yanında faiz oranı da bilindiği gibi zaman zaman çok yüksek tutarlara çıkabiliyor. Bu anlamda müteahhitler, yapı firmaları ve inşaat sektörü bankalar ile anlaşma yoluna giderek daha uygun faiz oranları ile kredi alımına olanak veriyor. Örnek olarak açıklayacak olursak Suryapı Antalya’da yaptığı konut projesinde banka finansmanının yanında ayrıca maddi desteklerde sunuyor. Örneğin peşinatsız taksitle satış gibi.

Müteahhitler Senetle Kredi Verir mi?

Senet karşılığı kredi imkanlarını duymuşsunuzdur. Bu durum tamamen yasal olmayan bir borç verme türüdür. Bankanın faiz oranından daha yüksek oranda ödeme yapmak zorunda kaldığınız gibi sizleri yasal olarak koruyacak dayanakları yoktur. Senetle kredi alımları özellikle bankalardan kredi alamayan kişilerin başvurduğu bir husus. Bu anlamda yazılı olarak nokta atış gösterilemese de senetle kredi borç veren müteahhitlerin olduğu da söylenmektedir. Müteahhitler kredi verme yolunda hizmetleri olmadığı gibi yasal bir izin alma imkanları da bulunmamaktadır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.