Paramı Faize Yatırırsam Ne Kadar Kazanırım?

Paramı Faize Yatırırsam Ne Kadar Kazanırım?

Para Faizleri Nasıl Hesaplanır. Parası olmasına karşın daha sağlam adım atmak adına yatırımını vadeli mevduat hesaplarına bağlamak isteyen kişilerin paramı faize yatırmak istiyorum arayışındaki temel öge para faizleri olur. Kişi burada yatırdığı parayı ve vadesi sonunda alacağı para net olarak bilir ve ona göre hareket eder. Burada kendisi için risk söz konusu değildir. Fakat aldığı riskleri bilmeden hareket eder. Nitekim yatırdığı para zaman içerisinde değer kaybına uğrayabilir. Para, faiz ve vade üçgeninde geçen süre ve kazançlar limit, tutar ve süreye göre değişiklik gösteriyor. Bu manada kazanan var mı? Elbette var. Parasını faizde değerlendirmek isteyen kişiler için yazımız küçük bir ayrıntı olabilir.

Para Faizi Nasıl Hesaplanır?

Para faizleri hesaplanmasında gün, mevduat faiz oranı önemli bir husus. Bu hususlar olmadan yatırım ve hesaplama söz konusu değil. Hesaplanması ise ana para * faiz oranı * vade (gün) / 36500’dir. Burada elde edilen kazanç kişinin brüt gelirleridir ve bunun üzerinden vergi ödemesi de yapılır. Vadeli Mevduat Para Faizleri güncel olarak % 11 seviyelerinde hareket ederken bazı bankalarda daha düşük oranlar söz konusu. Bu nedenle yatırım öncesi araştırma yapılması mantıklı bir adım olabilir.

Örnek Hesaplama  : 10 bin lira para yatırmak istemeniz halinde % 11 faiz oranı ile 30 gün vadede 10.000 *11*30/36500 = 90,41 TL brüt kazancınız olacaktır. Bu rakamın da % 15 i vergiye kesilmesi halinde alacağınız net tutura 90,41-13,56 = 76,85 liradır. Yani bir ay sonunda 10 bin liranız size 76 lira 85 kuruş kazandırır.

Kredi faizlerinde son zamanlardaki ciddi düşüşler beraberinde vadeli mevduat faizlerini de düşürdü. Nitekim bu sayede tüketici kredisi alımlarında bir patlama yaşandı ki bu alımların önüne geçmek adına adımlar atılması söz konusu olabilir. Ülke ekonomisi ve küresel ekonomide gelişen olaylar para faizleri için yakından ilgilendiren bir husus. Nitekim son zamanlarda ekonominin lokomotifi konumundaki Çin ve salgın hastalık ile ekonomi ile faizlerde önemli roller oynuyor. Zaman içerisinde yayılan bu hastalık ile ekonominin hangi aşamalara geleceği merak konusu.

para faizleri

Bankaların Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Bankaların Faiz oranları yatırım amaçlı paranızdaki kazancı yakından ilgilendiren bir husus. Para kazancının sağlanması adına 31 gün yerine 32 gün vadelerde yatırmak mantıklı. Güncel olarak bankaların kredi faizlerine oranla vadeli mevduat faiz oranları özel bankalarda daha iyi seviyede denilebilir. Bu manada Burgan Bank Dijital Mevduat hesabı %11,30, Fibabanka Kiraz Hesap %11,00, İng Bank e –turuncu hesap % 11,00  oran ile yatırım kabul ederken CepteTEB Marifetli hesapta bu oran % 8,25 olarak veriliyor. Garanti BBVA e-vadeli hesap değerlendirmeye alabilecekleriniz arasında.

Kaybettirmeyen Yatırımlar

Yatırımcısına hiçbir zaman kaybettirmeyen bir yatırım olarak görünen vadeli mevduat hesapları yatırılan paralar karşılığı alınan faiz kazançlarını barındırmaktadır. Kişi elinde parası olması halinde kısa dönemlide olsa kullanmayacağı paraları bu hesaplar üzerinde değerlendirme yoluna gidiyor. Bunun nedeni kaybettirmiyor düşüncesidir. Uzun vadelerde yatırmış olduğunuz para değer kaybedebilir. Ancak kısa vadelerde bu durumla karşılaşmamış olursunuz. Ancak buna göre yatırımınızın kazancıda az miktarda olur.

Evimi Satıp Faize Yatırmak İstiyorum

Kişiler kazanç sağlamak adına yatırım yapma yoluna gidiyor. Yatırımın ana sebebi ise sermaye. Burada ana paranın bulunması açısından elindeki mal varlıklarını da satışa sunabiliyor. Burada evimi satıp faize yatırmak istiyorum arayışında olan tüketici toplumu da bulunuyor. Burada evinizin satışı ile yatırdığınız faizden kazancınızın ne kadar olacağı ile bu faiz kazancında geçen süre zarfından evinizin ne kadar değer kazanacağı yada kaybedeceği önemli. Nitekim burada yapılacak muhasebe net rakamlardan olmayacağı gibi beraberinde riskleri de getirecektir. Risksiz yatırım olmaz. Kazancınız çok yüksekte olabilir kaybınızda çok yüksek olabilir. Nitekim bunu öngörmek önemli bir husus.

En Yüksek Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Ekonomide para ve oranlar önemli bir yerde. Zaman içerisinde bu rakamlarda değişiklik yaşanıyor ki Bankaların vermiş oldukları para faizleri de sürekli değişiklik gösteriyor. Bankalardan faiz oranı yüksek bir oran almak istiyorsanız vadeniz en az 32 gün süre ile olmalı. Güncel olarak en yüksek faizi Burgan Bank % 11,30 oran ile en fazla 250 bin liraya kadar veriyor. Bu rakamın üzerine çıkarsanız faiz oranınızda düşüyor.

Para Faizlerinin Belirlenmesinde Merkez Bankası Etkili

Para kazancının ana nedeni olan faizlerin belirlenmesinde Merkez Bankası etkili rol oynuyor. Burada açıklanan oranlara en yakın ve hızlı olarak devlet bankaları ayak uydururken özel bankalarda zaman içerisinde bu seviyelere geliyor. Para faizleri kredi faizleri gibi birbiri ile bağlantılı olarak hareket ediyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği istatistikler ile ekonomik durumlar neticesinde oluşan beklentiler her zaman oluşmayabilir.

Parayı Faize Yatırmak Ne Kadar Doğru?

Para kazancını sağlamak adına yapılan yatırımları risksiz yapmak isteyen bir kesim söz konusudur. Bu kesim yatıracağı parayı ve karşılığında ne kadar kazanacağını bilmek ister net adımlar atar. Bu anlamda parasını faize yatırma yoluna gider. Ancak Riski seven insanlar kayıp yaşama ihtimallerine karşı aldıkları riskler sayesinde faize yatıran yatırımcılardan çok daha fazla kazanç sağlayabilir. Bu nedenle parayı faize yatırmak için mantıklı adım olup olmadığı kendi muhasebeniz ile mümkün.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.