Randevusuz Yeni Kimlik

Randevusuz Yeni Kimlik

Son birkaç yıldır yeni çipli kimlik kartı dağıtımına yenileme için başvuru sonrası kişinin adresine kadar yapılıyor. Ancak burada önemli olan husus biometrik fotoğraf ile yeni kimlik ücretini ödedikten sonra Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sonrası gerekli işlemlerin bitirilmesi ile başvuru sonuçlandırılıyor ve kişinin yeni kimliği de belirttiği adrese PTT aracılığıyla geliyor.

Yeni Kimlik Alımında Randevu Şart mı?

Yeni kimlik değiştirme işlemi için her ne kadar bir tarih belirtiliyor olsa da teknik olarak son bir tarih yok. Ancak kişiler hızla eski nüfus cüzdanlarını yeni kimlikleri ile değiştirmek amaçlı olarak nüfus müdürlüklerine başvuruyor. Burada kimlik değişiminde yoğunluklar nedeniyle bir süre önce randevulu sisteme dönen İçişleri Bakanlığı zaman içerisinde bunu istisna durumuna getirerek randevusuz yeni kimlik değiştirme hizmeti de verebiliyor. Elbette bu durumun oluşması için bazı hususlarında yerine gelmesi gerekiyor ki çok yoğun olan bir müdürlükten bunu talep etmeniz biraz zor. Yeni kimlik alımı için randevu şart olmasa da çalışan personelin yoğunluğuna göre bu durum değişebiliyor.

Nüfus Müdürlüğünden Rica Edin

Hayatın getirdiği hususlar kişilerin kimliklerine kaybetme gibi riskleri beraberinde getiriyor. Bu anlamda kimliğini kaybeden kişilerin resmi kurumlarda oluşacak sınav ve başvurular için kimlik ihtiyacı acil çipli kimlik değiştirme ihtiyacına dönüşüyor. Bu durumda özellikle telefonla Alo 199 hattı üzerinden randevu almak mümkün olsa da oluşan yoğunluklar nedeniyle alacağınız randevularda uzun süreler sonrasına sarkabiliyor. Bu nedenle de mağduriyetin önüne geçilebilmesi için kişinin yaptığı en yakın nüfus müdürlüğüne giderek ihtiyacını ve mağduriyetine dile getirmesi oluyor. Bu durumda Nüfus Müdürlükleri yoğun olmasına karşın vatandaşların bu taleplerini de yerine getirmekten kaçınmıyor. Nitekim vatandaş odaklı olarak çalışan Nüfus Personeli vatandaşın ihtiyaçlarını gidermek adına elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Randevuya Gelmeyen Vatandaşlar Bulunuyor

Tüketici olarak bizler bazen düşünmeden hareket ederken bazen de istemeden randevularımıza gidemiyoruz. Bu durumda yeni kimlik başvurusu için randevu almalarına karşın Nüfus Müdürlüklerine başvuramayan kişilerinde olduğu bir gerçek. Bu anlamda randevu alınmış olsa dahi kişinin nüfus müdürlüğüne gittikten sonra tekrar buradan sıra numarası alması gerekiyor. Bu anlamda randevusuz kimlik değiştirme işlemi için sizde sıra numarası alabilirsiniz.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.