Senet Nedir Neden Nasıl Kullanılır?

Senet Nedir Neden Nasıl Kullanılır?

Senet, hukuksal anlamda bir kıymetli evrak türü olarak ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilindiği gibi kıymetli evraklar bir yaptırım niteliği olan ve bu nedenle de ödemelerle ilgili konularda kullanılan evraklardır. Bu evraklar bir alacaklılık göstergesi olarak kabul edilirler ve hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Pekii yasal anlamda senet nedir?

Senet Nedir?

“Senet nedir?” sorusuna verilebilecek en temel ifade için denilebilir ki, senet, iki kişi arasında imzalanan bir kıymetli evraktır. Senedi imzalayan taraflardan birisine muhatap diğerine ise lehtar adı verilmektedir. Bunlar borçlu ve alacaklı kişileri ifade etmek için kullanılan terimlerdir. Senetlerin geçerli sayılabilmeleri için belirli özellik ve kriterlere göre düzenlenmeleri gerekmektedir. Bu nedenle alacakları için senet düzenleyen kişilerin bu kriterlere dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Okunmalı : Kimler Senetle Borç Para Verir?

Senedin Özellikleri Nelerdir?

Pekii senet hangi amaçla ve ne şekilde kullanılır? Öncelikle senedin sahibine sağladığı en önemli statü alacaklılık statüsüdür. Yani bir senet kimin adına düzenlenmişse o kişi düzenleyen kişiye karşı sorumludur. Ve bu hak uluslar arası ölçekte de geçerlidir. Bu nedenle senetlerin bir diğer özelliği de evrensel bir kıymetli evrak olmalarıdır. Senetlerdeki bir diğer önemli durum da beyan ve tarafların imzalarıdır. Senedin en önemli özelliklerinden birisi de atılan imzaların sorumluluk açısından bağlayıcılığıdır. Öyle ki senet üzerine kefil olarak bile imza atılsa söz konusu borçtan tam şekilde bir sorumluluk doğmaktadır. Bir de senedin şekil şartları vardır. Düzenlenen bir senedin geçerli olabilmesi için mutlaka poliçe kelimesinin kullanılması gerekmektedir. Poliçe kelimesinin yer alması ile birlikte borçlu taraf ödeme karşısında kayıtsız şartsız sorumluluğu üstlenmektedir. Bunun yanı sıra ödemen nereye yapılacağı, senedin düzenlendiği tarih de mutlaka doldurulması gereken alanlardır. Ve tabii ki imzaların atılması da en önemli şartlardan birisidir.

Okunmalı : Senet Borcu Tahsil Edilmezse Alacaklı Ne Yapmalı?

Senet Hangi Amaçla Kullanılır?

Senetler özellikle ticari faaliyetlerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ama bunun yanı sıra kişisel borç ya da alacak durumlarında da sıklıkla tercih edilen kıymetli evraklardandır. Senedin kullanılma amacı alacaklının alacağını yasal garanti altına alması, borçlunun da alacağını belirttiği vadede ödeyeceğini taahhüt etmesidir. Bu nedenle borçlu olan taraf borcunu hangi tarihte ödeyeceğini belirterek imzalamaktadır. Eğer borçlu taraf borcunu ödememişse senet aracılığıyla hukuki işlem başlatılabilmektedir.

Senet geçmişten bugüne ödeme ve borçlanma aracı olarak kullanılırken aynı zamanda bir çok kesim yasal olmasa da senetle kredi verme yoluna da gitmektedir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.