Senetle Borca Girmek Doğru mu?(Senetle Acil Nakit Para)

Senetle Borca Girmek Doğru mu?(Senetle Acil Nakit Para)

Senet, bir zamanların en popüler borçlanma yolu. En yakın kırtasiyeden satın alabileceğiniz senet ile uzun vadelerde, taksitlerde borçlanma yoluna gidilmesinin nedeni henüz kredi kartının keşfedilememesi. Bu aşamaya kadar kişiler özellikle ticari kuruluşlar borçlanma yaparken, mal alırken burada senetle borçlanma yoluna gidiyorlardı. Günümüzde bu durum kredi kartlarına yönelmiş olsa da, senetle borçlanma yoluna halen gidilebiliyor. Senetle Borca girmek doğru mu bu bilinmez ancak senet karşılığı para alan kişilerin bu duruma daha geniş bir yelpazeyle bakması gerekir.

Senetle Para Almak Mantıklı mı?

Yüklü miktarlarda mal alımı yapan bir tacirseniz bu aşamada borcunuza karşılık olarak senet imzalayabilirsiniz. Bu aşamada borcunuz, ödeme tarihi gibi hususlar açıkca bellidir. Ancak senetle borç para alma yoluna gidiyorsanız burada tartışılacak ve üzerinde durulacak önemli hususlar var demektir. Çünkü Türkiye’de borç para almanın adresi finans kuruluşları ve bankalardır. Burada yasal olarak işleyen bir süreç vardır ve veren kadar alan tarafı da bağlar. Ancak siz bu işi yapmaya yetkili olmayan kişi ve ticari çalışan firmalardan karşılama yoluna giderseniz sizin mağduriyetinizi önleyecek yasal bir dayanağınız kalmaz, daha fazla faiz ödersiniz. Hatta bu borçlanma yolunun yapılmasında senetlerin üzerinde para miktarı ve vadenin yazılmamış olması da sizi ciddi anlamda bağlar. Bu nedenle senetle kredi alma yoluna gitmeden önce 10 defa düşünmeli ve doğru olanı yapmalısınız.

Okunmalı : Kimler Senetle Borç Para Verir?

Senetle Para Veren Yerler

Ticari bir kuruluş yada banka gibi senetle para veren yerleri çarşıya çıkınca tabelaları ile bulamazsınız. Çünkü senetle acil nakit para verme işlemi yasal bir durum değildir ve alınan para, ödeme günü ve faizi tamamen veren kişi tarafından belirlenen bir süreçtir. Günümüzde para alma işlemi bankalar üzerinden yapılabilirken bazı kişilerin gelirinin olmaması, kredi notunun düşüklüğü gibi sebepler kredi almalarının önüne geçiyor. Kişisel olarak acil para ihtiyacı doğması halinde finans kuruluşlarından bu hizmeti alamayan kişiler de çaresiz olarak tefeci diye adlandırabileceğimiz faizle para veren kişilerin arayışına giriyor. Nitekim bu durum sadece kişisel değil Türkiye’de yerel ve ulusal çapta faaliyet gösteren önemli şirketlerinde başına gelmiştir ve bir çoğu da bu nedenle sektöründe kaybolup gitmiştir. Devlette kişi ve kuruluşların mağduriyetinin önüne geçmek adına yasal mevzuatlar ile senet karşılığı para verip alma işlemini yasaklamıştır.

Senetle Para Verenleri Nerede Bulabilirim

Burada adres ve telefon bulamazsınız. Size en yakın kuyumcu yada bir inşaat firması olabilir. Yada bir emlakçı. Ancak son yıllarda kullanımı yaygınlaşan internet bu sektöre de damgasını vurdu diyebiliriz. Özellikle sosyal medya üzerinden alıcısını arayan bir çok borç para veren kişiye ulaşmak mümkün. Burada telefon numarası ile ulaşım sağladığınız bu kişiler nerededir, nasıl para veriyorlar bilinmez. Ancak herkese vermedikleri kanaatindeyim. Çünkü bankalar gibi tefecilerde verdikleri paranın geri dönüşünün olması yada bir karşılığının olmasını isteyecektir. Hatta bu kişilerden para alabilmeniz için ayrıca güven vermeniz de önem arz edebilir. Ancak daha öncede bahsettiğim gibi bu kişileri öyle ilan panolarında bulmanız  mümkün değil.

Senetle Borç Para Aldım Ödemedim Ne olur?

Türkiye’de yasal olarak almış olduğunuz kredilerin geri ödenemediği takdirde belli bir süreç işler. Önce faiz işler sonra ödemeniz beklenir. Üç ödenmeyen borçlarda sonrasında bankanın elinden çıkar ve avukatlar aracılığıyla farklı bir sürece girer. Sonunda da haciz ve icra işlemleri ile tahsil edilmeye çalışılır. Ancak burada senetle borç para almışsanız durum çok daha farklı. Senetle borç para alırken vadeniz kısa olurken ödeyeceğiniz tutar ise senede işlenmekten kaçınılır. Size bu şekilde para veren kişi mutlaka bu paranın karşılığını sizde görmek ister. İşte araba, ev, tarla arsa gibi değeri olan bir karşılık bekler. Bu kişilerde borcun tahsili için senet üzerinde rakamlar yazarak yasal yollara başvurma yoluna gidebilir. Ancak geneli sizlerin tv programları ve dizilerde gördüğünüz gibi elinizde olan malvarlığına el koyma yoluna gidebilir. İlk aşama ödeyemediğiniz takdirde süre uzatımı, faiz artırımı gibi hususlar öne sürse de ileriki dönemde borcun ödenmemesi nedeniyle kan akıtan kişilerin olduğunu da medya üzerinden biliyoruz. Bu nedenle de senetle borç para alırken on kez düşünmeniz gerektiğini belirtmiştim. Bu tür borç para veren kişilerden uzak kalmak en doğrusu olur.

Kredi Kartından Komisyonla Para

Sahibi olduğunuz kredi kartlarından bankamatikten nakit para çekim imkanınız var. Bu çekim işlemi için biraz fazladan faiz ödemesi yapıyorsunuz. Fakat bu durumdan faydalanmak isteyen kişiler POS cihazları ile komisyon karşılığı sizlere para verebiliyor. Bu durumda yasal değildir. Yapılan satış ile POS cihazından ödeme söz konusu olmalı. Fakat mal satışı yapılıyormuş gibi kredi kartınızdan taksitle ödeme imkanı veren kredi kartı tefecileri de son yıllarda gözde durumuna geldi. Kişi almış olduğu parayı taksitle öderken kendine avantaj sağlamaya çalışıyor. Kredi kartını nakite çevirme dediğimiz bu durum kişilerin fatura kesmesi ve vergi ödemesi anlamına geldiği için komisyonla beraber daha çok para ödemeniz gerektiğidir. Yani senetle acil borç para almanın bir yolu da kredi kartlarımız oluyor.

Senetle Borç Para Verme de Kefil

Borçlanma yoluyla imzalanılan senetlerde bazı kişiler kefil talebinde bulunabiliyor. Burada son zamanların modası kefilin memur olması. Nedeni ise bu kişilerin aylık gelirinin olması ve icralık ta olsa mutlaka alımının kolay olması. Bu nedenle senetle kredi veren kişiler kefil yada kefiller talep etme yolunu da kendisinde hak olarak görüyor.

Yasal Senetle Borç Para Alınan Yerler

Yasal mevzuatlar çerçevesinde borç para alabileceğiniz bir diğer yerlerde Faktoring şirketleri. Bu şirketlerde BDDK’ya bağlı olarak yasal hizmet veren yerler. Bu şirketlerin adresleri BDDK internet sitesinde yayınlanıyor. Yani illa sözleşmeler ile borç para alacaksanız bunun yasal çerçeve içerisinde yapılmasına özen göstermek mantıklı olanıdır. Faktoring şirketleri de izin almadan bu hizmeti veremezler.

İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senetle olan borcunuzdan dolayı alacaklı kişi veya kuruluşlar bu borcun alınması için yasal süreçte İcra Müdürlüklerine başvurur. Buradan size borcun ödenmesi için bir tebligat gelecektir. Tebligat ile süresi içinde borcun ödenmesi istenir. Burada ödemekten kaçınırsanız haciz ve icra yolu başlar. İlk aşama hesaplarınız üzerinden olsa da para olmaması halinde maaşınıza daha sonra da değerli mal varlıklarınız olan araba, ev gibi taşınmaz mallara haciz konulur. Tebligat ile borcunuz yoksa bu icraya itiraz edebilirsiniz. Bu durum haciz işlemini durdurur. Ancak borcunuz varken itiraz etmeniz sizin suç işlemeniz anlamına gelir ve hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sonuçta senede imza atan sizseniz bu borç sizindir ve ödemeniz gerekir.

İcraya Verilen Senet Kaç Yıl Geçerli

Alacaktan dolayı icra müdürlüklerinde açılan dosyalar üç yıl için geçerlidir. Bunun yanında başvurulan yılı da sayarsak dört yıldır. Ancak alacaklı kişi icra müdürlüğüne sürenin dolmasına yakın tekrar başvurursa burada borç süresi yine uzatılır. Yani senetli borçlarda zaman aşımı diye bir husus yok. Kişi alacağını mutlaka almak isteyecektir. Fakat alacaklı burada başvurmayı unutursa süresi dolması halinde senetle borç zaman aşımına uğrayabilir.

İcraya Verilen Senet Kaç Günde Sonuçlanır

Borcunuzdan dolayı icraya verilmişseniz burada tebligatın geldiği süre önemli. Normal tebligatlar 15 günü bulabiliyor bazı durumlarda hızlı posta sayesinde size 3 günde ulaşılabilir. Burada size tebligatın yapılması ile itiraz süresi başlar. Bu süre sonrasında ise itiraz etmezseniz haciz ve icra işlemi başlar. Bu aşamada alacaklının atacağı adım önemli. Hemen icra işlemine başlamak isteyebilir. Yada birkaç gün geciktirebilir. Bu nedenle icraya verilen senetler süre net olarak verilemez.

Senet Hükümsüz Olabilir mi?

Ortada bir senet varsa ve imza bulunuyorsa bu senedin hükümsüz olması mümkün. Fakat imzanın gerçekten o kişiye ait olup olmadığı yada imzayı kendisi de attıysa farklı imza atıp atmadığı da önem arz eder. Ancak burada yasal olarak senedin hükümsüz kılınabilmesi için adli makamların onayı gerekir. Bu nedenle söz konusu senet ile ilgili olarak adli makamlar aracılığıyla dava açılması gerekir.

Günü Geçmiş Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Burada günü geçmişten kasıt ödeme vadesinin geçtiğidir. Burada alacaklı bekleme yoluna gidebilir. Süresinin geçmesi sizin borcunuzu ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Her ne kadar süresi geçmiş olsa da alacaklı yasal olarak bir sürece girip sizden alacaklarının tahsilini isteyebilir. Bu süreçte haciz ve icra yoluyla yapılabilir.

Teknik olarak kısa bilgiler vermek istesek te büyük bir çerçeveden bakılması gereken senetle acil para alma işlemi  ayrıntılarıyla önemli hususları içerisinde barındırır. Bu aşamada borçlu ile alacaklı arasında yasal bir süreç başlaması halinde hukuki olarak destek almanızda fayda olacağı kanısındayım. Nitekim sizin durumunuz daha farklı olabilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.