Hayat Sigortasız Kredi Çekilebilir mi?

Hayat Sigortasız Kredi Çekilebilir mi?

Sigorta bankacılık ürünleri arasında ve bankaların önemli gelir kalemlerinden birisi. Bu durumda verilen krediler için hayat sigortası yapılıyor olması, düşük faizler nedeni ile talep görmesi, bankaların ayrıca sigortalı kredi tahsisine yönlendirme çabası elbette amacına ulaşan tarzdan. Ancak gerçek ve tüzel kişilikler kredi alımlarında bu ürünü almak zorunda değil. Nitekim daha cazip faiz oranı ile sunuluyor olsa da sigortasız kredi çekilebilir. Bu duruma sizin bakış açınız önemli.

Sigortasız Kredi Çekiminde Alternatifler

Bankaların birçok ürünü günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Kredi bu ürünlerin başında gelmektedir. Acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için çoğu zaman bir yakınımızdan borç almak yerine bankalardan kredi çekmeyi tercih ederiz. Her bankanın kredi kullanımında dikkat ettiği bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin en başında sigortalı bir gelirinizin olmasıdır. Bu kriter olmadan birçok banka kredi vermeyi reddeder.

Kredi Başvuru Kriterleri

Siortasız kredi çekilebilirmi sorusunun cevabını vermeden önce bankanın kedi başvurularında dikkat ettiği bir takım kriterleri anlatmak daha faydalı olacaktır. Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerin bu krediyi kredi ödeyip ödemeyeceği konusunda emin olmak ve kendilerini garantiye almak isterler. Bu nedenle ilk kriter kişinin sigortalı bir gelirinin olmasıdır. Düzenli bir gelir olması kişinin banka kredisini ödemekte zorlanmayacağı anlamına gelir. Bir diğer kredi kriteri diğer bankalardaki sicil durumunuzdur. Yani diğer bankalardaki ödeme durumlarınızın düzenli olup olmadığı önemlidir. Bu, kredi notu oluşturmaktadır. Bu nedenle kredi başvurusunda önemli kriterlerden bir tanesi kredi notunuzun yüksekliğidir.

Sigorta olmadan Kredi Alınır mı?

Sigortasız kredi çekilebilir mi? Sorusu ile ilgili olarak aslında hayır cevabı verebiliriz. Ancak bazı bankalar bir gelir beyan ettiğiniz halde sigortanız olmasa da kredi verebilmektedir. Önemli olan sizin krediyi kredi ödeyip ödemeyeceğinizdir. Başka bir yol bazı bankalar sigortalı çalışanı kefil olarak istemektedir. Yani düzenli bir geliriniz olduğu halde sigortalı değilseniz bu durumda sigortalı çalışan bir yakınız var ise onu kefil göstererek kredi almanız kolaylaşabilmektedir. Krediler hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Anlık olarak sıkıntılarımıza çözüm oluştursa da kredi ger ödemesinde belirli bir faiz alındığını unutmamalısınız. Bu nedenle kredi çekerken vadeyi kısa tutmanız faiz konusunda sizi rahatlatacaktır. Kısa vadede ödediğiniz faiz miktarı her zaman daha az olacaktır. Anlaşıldığı üzere sigortasız kredi çekilebilir mi sorusunun cevabı tamamen bankalar ile ilgilidir. Bazı bankalar bu konuda esnek davranırken bazı bankaların net ve katı kuralları vardır. Genellikle özel bankalar kredi konusunda biraz daha rahat davranmakta özellikle maaş müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Hayat Sigortası Poliçesinde Krediler

Kredi alımında finans kuruluşlarının talepleri arasında bulunan hayat sigortası poliçe tutarının ödenmesi ile gerçekleştirilir. Burada sigortalı ve sigortasız kredi olmak üzere iki ayrı faizden  bahsetmek yanlış olmayacaktır. Sigortasız kredi faiz oranı farkı ile sigorta fiyatı neredeyse aynı rakamlara tekabül ederken sigortalı da peşin alınan masraf ücreti söz konusu. Bu anlamda tüketici de hangi tarzdan alım yapacağı konusunda ikileme düşüyor. Açıkcası ben hayat sigortası yapılarak çekilecek kredilerden yanayım. Nitekim hayatın getirdiği gerçekler bulunur ve bu gerçekler sayesinde geride kalan mirasçı diyebileceğimiz yakın kişilerin bu kredi borçlarını ödemekten ziyade sigortanın karşılamasını hatta ödenen taksitlerinde mirasçılara iade edilmesinden yanayım. Durum böyle olunca alınan kredilerde sigortasız kredi yerine sigortalı kredi ürünlerini kullanmak daha mantıklı bir adım olabilir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.