TC Kimlik No İle Banka PTT ATM’den Para Çekilir mi?

TC Kimlik No İle Banka PTT ATM’den Para Çekilir mi?

Her ne kadar dijital yollar artmış, alternatiflerimiz bizlere kolaylık sağlamış olsa da; mutlaka bankadan para çekebilmek için kimlik tespiti yapılması önemli. Nitekim bu önem hem banka hem hesap sahibi açısından öncelikli. Fakat yaşam içerisinde insan olarak bazı unutkanlıklar gibi yaşamın getirdikleri bizleri mağdur edebiliyor. Bunlardan birisi de yanınızda kimliğiniz, bankamatik kartınızın olmadığı gibi dönemlerde para ihtiyacınızı karşılamak gibi. Hesabınızda olan paraTC kimlik numaranız sayesinde bankadan ya da bankamatikten (ATM) çekebilir miyim? Gibi sorularda tam ihtiyaç doğduğu dönemde karşımıza çıkıyor.

TC No İle Bankadan Para Çekebilir miyim?

Kimliğinizden ve para çekebileceğiniz hesaba ait bankamatik kartınızdan uzak bir konumdaysanız aslında para çekebilmek için kişi öncelikle bankayı tercih ediyor. Ancak bankadan TC kimlik numarası ile para çekmeniz mümkün değil. Sebebi de yanınızda kimliğinizin olması gerektiği. Eğer kendinizi kanıtlayacak bir kimliğiniz varsa banka şubesinden istediğiniz şube hesabındaki parayı çekebilirsiniz. Ancak kimliğiniz yoksa burada kimlik tespiti yapılamadığı için bankalar sizlere sadece TC no ile para vermez.

Cepbank İle Para Çekme

Kişiler her ne kadar cüzdanlarını evde unutsa da günümüzde unutmadıkları en önemli husus cep telefonları. Nitekim dijital banka şubesi olarak cebimize giren telefonlar bizlere nakit para çekme imkanını dolaylı yönlerden de sağlıyor. İnternet bankacılığı kullanmak bunun için önemli. Teknoloji bizlere para çekimi için karekod imkanı veriyor. Yani hesap kartınıza, kimliğinize ihtiyaç duymadan cepbank sayesinde para çekebiliyorsunuz. Aslında burada para çekemediğiniz zaman bir yakınınız, dostunuza EFT ya da Havale yöntemi ile gönderim yaparak buradan da yakınınız sayesinde para çekebilirsiniz. Bunun yanında cep telefonu numarasına göndereceğiniz paraları çekme imkanınız oluyor.

Kare Kod QR Kodla Para Çekme

Her ne kadar yabancı gelen iki kelimeden ibaret olsa da; QR kod ile para çekme işlemini başta Akbank veriyor. Bunun yanında Garanti, İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve QNB Finansbank gibi bankaların lokomotifi konumundaki bankalar hizmet vereler arasında. Bu duruma örnek anlatımla açıklama getirirsek;

Akbank QR kodla Para Çekme

Akbank mobile giriş sonrası para çek yatır menüsünden ATM’den para çekme menüsü ile ne kadar para çekeceğinizi girin. Sonra çekilecek olan hesabı seçin ve Akbank direkt şifresini girin. Şifre sonrası telefonun kamerası açılır ve ATM de bulunan QR kod kamera ile okutulur. Bu sayede temassız ve kimliğiniz ile hesap kartınız olmadan para çekebilirsiniz. Akbank karekod ile para çekme limiti ise 5 bin lira ile sınırlı.

Okunmalı : Karşılıksız Bağış hibe Para Yardımı Yapanlar

PTT Şubesinden TC Kimlik No İle Para Çekme

Bankalarda olduğu gibi PTT şubelerinde de kimlik tespiti yapılması önemli. Burada bulunan paranızı çekebilmeniz için tespit sonrası işlem yapılması mümkün. Sadece kimlik numaranızı vererek buradan para çekmeniz söz konusu değil. Nitekim banka kartınız olsa bile kimliğiniz olmadan PTT şubelerinden para çekemezsiniz.

TC Kimlik Numaramı Bilen Başkaları Para Çekebilir mi?

Bankalar müşterilerinin güvenliğini en üst seviyede tutmak zorunda. Bu nedenle bankalar ve diğer finans kuruluşları TC kimlik numarası ile para çekilmesine olanak vermediği gibi kimlik tespiti yapılmadan da işlem yapmazlar. Bunun için hesabınız güvendedir. Yani sizin kimlik numaranız başlı başına para çekmeye yeterli değildir.

Telefon Bankacılığını Kullanın

Herkes bu imkandan faydalanmaz ancak bazı kesimlerde bankaların telefon bankacılığı ürününü kullanıyor. Buradan da para gönderme imkanınız söz konusu. Yani dilerseniz cep telefonu numarasına ya da başka bir hesap numarasına bankanızın telefon bankacılığını kullanarak para aktarımı yapmanız da söz konusu. Bu sayede de para çekebilirsiniz.

Kısaca değinecek olursak her ne kadar size ait bir hesap olsa da, sizin paranız olsa da, bankaların ve yasaların mevzuatı doğrultusunda para çekme yatırma işlemi yapılabilir. Yani başlı başına TC numaranız ile bankadan ya da hesabınızdan paralar çekebilmeniz söz konusu değildir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.