Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Neden Konur Nasıl Kaldırılır?

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Neden Konur Nasıl Kaldırılır?

Ziraat Bankası müşterisi konumundaki tüketiciye güvenlik amaçlı olarak GSM hattına bağlı sim kart blokesi koyabilmektedir. Bunun nedeni numara aynı kalmasına rağmen hattın değişmesi, GSM firmasını değiştirmesidir. Bankaların dijital ürünlerini kullanabilmek için olmazsa olmazı geçici şifreler bir kez kullanımlık olarak cep telefonuna gelir. Bunlardan bir tanesi de Ziraat Bankası. Burada sim kartınıza bloke konulması halinde bu blokenin kaldırılması gerekir. Aksi takdirde dijital bankacılık ürünlerini kullanmanız mümkün değildir.

Bankalar Neden Sim Kart Blokesi Koyuyor?

Banka sizlerin telefon numarasını sistemine kayıt yaparken aynı zamanda hangi operatöre bağlı olarak çalıştığının kaydını da alır. Bunun nedeni güvenliktir. Ola ki ileriki dönemde hattınızı değiştirmeniz ya da operatörünüzde değişikliğe gitmeniz halinde teknik olarak sizin hesabınızı güvene alacak olan banka sim kartınızı bloke koyar. Konulan bu bloke ile telefonunuza tek kullanımlık şifre gelmez ve sizden internet bankacılığına giriş yapamaz haline gelirsiniz. Burada mobil bankacılık kullananlar biraz daha şanslı. Nedeni ise mobil bankalarda bu adımın atlanması. Tabi tüketicinin talebine göre. Kişi TC kimlik numarası ya da banka hesap numarası ile şifresini girdikten sonra mobil bankacılığa ulaşabilir. Ta ki telefonunu değiştirene yada mevcut telefonuna format atarak fabrika ayarlarına döndürene kadar bu durum böyle devam edecektir.

Siz hattınızı değiştirdiğinizde dijital bankacılığa giriş için sürekli şifre girersiniz ancak telefonunuza tek kullanımlık şifre gelmez. Bu durum defalarca tekrarlandıktan sonra size sim kartınıza bloke konulduğuna dair SMS gelene kadar devam eder. Bu nedenle kişiler bilgi gelene kadar merak içinde kalır. Bu aşamadan sonra da Ziraat Bankası Sim Kart Bloke nasıl kaldırılır sorusu gelir.

Hangi Yollarda Sim Kart Blokesi Kalkar

Sim kartınıza bağlı olarak sürekli bloke hatası almanız sonrasında bu blokenin kaldırılması ve sim kart güncellemesi yapılması gerekir. Bu aşamada bankanın aldığı üst düzey güvenlik önlemlerinden ilk aşaması olan tek kullanımlık şifreyi alabilmeniz için bloke kaldırma ve sim kart güncelleştirme işlemini yapabileceğiniz birden fazla seçenek olur. Ancak numara değişikliği yapmanız halinde bu durum sadece banka şubelerinde gerçekleşir. Bu da ayrıca bir güvenlik adımıdır. Ziraat Sim Kart Blokesi kaldırma alternatif yollarınız ve ayrıntıları şu şekilde,

  • Ziraat ATM (Bankamatikten) Bloke Kaldırma
  • Ziraat Müşteri Hizmetleri desteği ile Sim Kart Blokesi Kaldırma
  • Ziraat Bankası şubesine giderek fiziken başvuru ile kart blokesi kaldırma.

Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Sim Kart Blokesinin Kaldırılması

Bu anlamda ATM kullanmak isteyen kişiler öncelikli olarak söz konusu hesaba ait bankamatik kartının olması ve buna bağlı olarak ta girişte kullanabileceği şifrenin olması gerekir. Bu iki etken bulunuyorsa bankanın en yakın ATM’sini kullanarak Diğer İşlemler menüsünden, Bilgi ve Şifre İşlemleri sayfasında bulunan Sim Kart Blokesi Kaldırma adımları ile birlikte söz konusu kullandığınız hattınıza ait sim kartınızın blokesini anlık olarak iptal edebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden Sim Kart Blokesi

ATM arayışından uzak ve bankamatik kartınızın olmadığı durumlarda mesai sonrası yapabileceğiniz sim kart bloke iptali işlemini bankanızın müşteri hizmetlerini aradıktan sonra yapmanız da mümkün. Bunun için yapmanız gereken husus  ise 444 00 00 hattını aramak. Bu aşamada en zor kısmı canlı destek bağlantısının gerçekleştirilmesidir. Çünkü telesekreterler arasında kalan tüketici mağduriyetleri söz konusu. Nitekim banka çalışanları da her müşteriye ulaşması mümkün görünmüyor. Burada canlı destek alırken yine banka sizden bazı güvenlik adımlarınızı geçmenizi ister. Nitekim kimin bağlandığını banka göremez ve kimlik kontrolü de yapamaz. Bu aşamadan sonra canlı destek ile müşteri hizmetleri sizin talebinizi alır ve anlık olarak işleme alarak bu işleminizi sonlandırır.

Banka Şubesinden Sim Kart Blokesi

Zamanınız olduğunu düşünüyorsanız ve iletişim araçları ile bankamatiklerden uzaksanız en klasik yöntemi ile banka şubesine gidebilirsiniz. Burada işlem gişelerinden birisinde sıranızın gelmesi ile söz konusu sim kart bloke kaldırma talebinizi gişe görevlisine iletirsiniz ve kimlik kontrolü sonrası da gerekli iptaller anlık olarak sağlanarak sizin bankacılık işlemlerinizi yürütebilmeniz için aktivasyon açılmış olur.

İnternet Bankacılığında Sim Kart Adımları

Bankaların hepsi dijital bankacılık girişlerinde, ödemelerde, para transferlerinde cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile güvenlik adımı almak yoluna gider. Burada numaranız halen aynı olsa bile, Türkiye’de faaliyet gösteren üç GSM operatöründen herhangi birine geçmeniz halinde de blokeyi koyan banka sizin hesabınızı güvene almaya çalışıyor. Bu aşamada sizin olduğunuzu farz ederek talebiniz ile de bu blokeyi kaldırma yoluna gidiyor.

Ziraat Bankası müşterilerine her türlü işlemi için 4747 SMS numarasını hizmete sundu. Ancak Ziraat Bankası Sim Kart Bloke kaldırma işlemi için henüz mesajla işlem yapılmıyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.