Altın Mı Dolar Mı? Hangisi Daha Çok Artacak Kazandıracak?

Altın Mı Dolar Mı? Hangisi Daha Çok Artacak Kazandıracak?

Küçük ve büyük yatırım yapacak olan herkesin merak ettiği hususlardan bir tanesi yatırıma konu olan altın mı dolar mı sorusu. Bu manada soru işaretlerine vereceğiniz cevaplar yeni soru işaretlerini meydana getiriyor. Zaman içerisinde ikisi de gelir getirecektir. Fakat yapacağınız yatırım ile en fazla hangisi gelir getirir. Muhtemel ekonomik olaylar karşısında Altın mı Dolar mı? Hangisini almalıyız.

Altın mı Dolar mı Hangisi Daha Çok Artar?

Soru çok basit olsa da; cevabını verecek kimsenin bulması imkansız. Konu hakkında onlarca TV kanalı, medya ve sayısız ekonomi uzmanının tartıştığı konulardan bir tanesi. Ancak buna rağmen uzmanların da görüş ayrılığı gösteriyor olması verilen senaryolara bağlı. Bu manada yazılan senaryolar anlık olarak sizleri tahmin edebilse de gözlerinizi açtığınız bir sabah her şey değişmiş oluyor. Bu durumda yeni senaryolar yazılmasına neden oluyor.

Yatırımın Vadesi Kazançta Önemli

Yapılan yatırımda en önemli husus yatırımın süresidir. Çünkü kısa vadelerde yapılan yatırımlardan tahminkar sonuçlar çıkmayabilir. Ancak uzun vadeler her zaman kazanç kapısı diyebiliriz. Basit gibi gözükse de ‘take the best’ kuralıyla aynı doğrultuda olarak altının her zaman için uzun vadede tercih edilmesi gerektiğini söylemek mümkün. Kısa zamanlarda büyük artışlar göstermemesi ve alış satış fiyatı arasındaki fark özellikle birkaç sene ve altında düşünülen yatırımlar için altını çok cazip göstermiyor.

 Dolardaki Dalgalanma Ve Artış Devam Eder mi?

 Doların olduğu konumda şu an gerçekten değerli olduğunu söylemek çok zor değil. Ancak hükümetin bu konudaki tutumu ve ekonomi bakanımızın yaptığı dolar kurunun gerçeği yansıtmadığı yönündeki açıklamalarını dikkate alarak şu sıralar dolardan uzak durmak gerektiği söylenebilir. Dolardaki ani artışı fark edip bunu fırsata çevirmek için vakit kaybetmeyen kişiler gerçekten yüksek meblağlarda kâr elde ettiler fakat bu gidişata aldanıp yukarlar da gezinen dolara yüksek miktarda yatırım yaparak zarara uğrayanların sayısı da yadsınamaz.  Paramı Biriktirmek istiyorum diyenlerin tercihleri arasında bulunan altın mı dolar mı sorusunun net yanıtının aranmasında kazanç önemli.

Yatırımı kısa olan yatırımcının genel tercihi dövizlerdir ve bunlar arasında en popüleri dolar. Ancak içinde bulunduğumuz zaman açısından doların inişli çıkışlı bir tutum sergileyeceğini yatırım yapılması gereken zamanın iyi seçilmesi gerektiğini söylemek yerinde olacaktır. Bu takip aşamasında borsa gidişatı, FED’in ve TCMB’nin süreli açıklamalarını dikkate almak faydanıza olacaktır. Alınan dövizler için ayrıca vadeli döviz mevduat hesapları da önemli bir husus.

 Uzun Vadeli Yatırımlar İçin Altın

Yatırımda vade altın mı dolar mı sorusunun cevabına yakındır. Uzun vadeli yatırımlarda altından şaşmamak önemli bir nokta. Ekonomik piyasalarda kısa vadelerde yatırımın döviz üzerinde baskıyı artırdığı biliniyor. Bu anlamda da iyi takip gerektiren bir husus. Sorunun cevabı yatırımcının kendisindedir. Ne kadar alım yapacağınız, ne kadar süre ile yatırımınız da bekleyeceğiniz gibi sorular sizlere net cevaplar verir. Zira örnek vermek gerekirse 2000 yılındaki altın ile günümüzdeki altın fiyatlarını incelemek sizlere önemli ipuçları verebilir. Nitekim her yıl artış gösterdiğini göreceksiniz. Bu durum dolar içinde geçerli diyebiliriz. Karşılaştırmalar, istatistikler her zaman bir ipucu.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.