Banka kırmızı kalem sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka kırmızı kalem sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi ürünleri alabilmeniz için belli başlı kriterler söz konusu. Hepsinin önemi ayrı. Ancak kredi almak için en önemli husus olarak kredi notu gösterilebilir. Bu anlamda kişiler de bankalardan onay alıp alamayacağını, kendi notunun hangi seviyelerde olduğunu merak ediyor. Bankacılık ürününe ihtiyacı olmasa bile bu merak kredi notu sorgulama yapmasına nedenlerden birisi. Bunun yanında ödemelerinde sürekli sıkıntı olan, geciktiren kişilerin kendi şüpheleri ve kredi notlarının düşmesi neticesinde tehlikeli duruma gelip gelmediğidir. Bunun gibi bir çok neden de sayılabilir. Bankalarda bu tanım uygulanmasa da genel olarak kırmızı kalem olarak algılanan ve kişinin merak ettiği banka kırmızı kalem sorgulama işlemi için önünüzde birden çok alternatif yol bulunuyor.

Ücretli ve Ücretsiz Olarak Kredi Notunuzu Sorgulayabilirsiniz

Kişi kredi yada kredi kartı borcunu bir gün bile geciktirse yasaklı konuma gelip gelemeyeceğini araştırır. Nitekim sonraki dönemde paraya ihtiyaç olunması halinde karşısına çıkacağı için tüketici endişe duyar. Bu nedenle de kara listeye girdim mi? Listede miyim gibi soruları sorar. Bu sorularınızın cevabını alabilmeniz için ise bize ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı yöntem karşımıza çıkar. Ücretsiz rapor almak sınırlı sayıya tabiyken ücretini ödediğiniz takdirde istediğiniz zaman bu raporlarınıza da ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’de bankacılık işlemleri ile genel borç raporları ve kredi notunuza ait ayrıntıları alabileceğiniz ilk yer ücretsiz olarak e-devlet üzerinden alınabilenidir. Bunun yanında bankalardan ve Findeks üzerinden de kişi kredi siciline ait bilgilere ulaşım sağlayabilir.

Genel olarak baktığımız zaman kişinin banka borçlarını üç ay boyunca ödemekten imtina etmesi sonrası banka doğal olarak yasal takip sürecine girer. Bu süreç sonrasında da kişi kredi yasaklısı konumuna yani kırmızı kalem yeme tabirine yakalanmış olur. Burada birkaç gün geciktirme ile bu yasak konumuna gelmeniz mümkün değil ancak bu ödemelerde gecikmelerin olması, bunu alışkanlık haline getirmeniz de zamanla kredin notunuzun aşağı seviyelere doğru gerilemesine neden olur.

Ödenmeyen Borçlar Kırmızı Kalem Nedeni

Yasaklı konumuna gelen tüketicinin tabiri caizse ilk cezası kredi kartı üzerinden yürütülür. Kişinin kredi kartı blokelenir, harcamalara kapatılır, ya da ilk etapta nakit çekime kapatılan bir kartla karşı karşıya kalınır. Hatta kredi kartına cari yıl içinde üç kez ödemede gecikme olması halinde banka direk olarak kredi kartından nakit çekimini kapatır. Borcunuzu ödemiyorsanız, ödemekten imtina ediyorsanız doğal olarak adım adım kredi yasaklısı olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

Sizler borcunuzdan dolayı kırmızı kalem yemişseniz ve yasaklı konumuna gelmişseniz uzun süreler boyunca bankacılık ürünleri kullanamazsınız anlamına gelir. Bu manada finans kuruluşları ile yapmış olduğunuz tüm alışverişler ortak hareket eden bankacılık sistemlerinde tüm ayrıntılarıyla kendisine yer bulur. Ne şekilde olursa olsun tüm bankalar sizin bu durumunu görür ve direk olarak talebinize olumsuz yanıt verir. Yani gizlemeniz mümkün değil.

Kara Liste Sorgulama Yöntemleri

Aslında makalemize ulaşmışsanız sizin asıl merakınız kara liste sorgulama işleminin nasıl yapıldığıdır. Burada ücreti dahilinde destek almanız mümkün. Bu manada sorgulama yapabileceğiniz yollar şu şekilde sıralanabilir.

  • E-devlet üzerinden giriş yaparak ayda bir alabileceğiniz ücretsiz risk raporunuzu alabilirsiniz.
  • Findeks tamamen tüketiciye bağlı olarak çalışan ve ücreti ile farklı risk raporları sunan bir kuruluştur. Buradan sorgulayabilirsiniz.
  • Çalıştığınız banka müşteri ilişkileri yöneticisi ile görüşerek sözlü olarak yasaklı olup olmadığınızı da öğrenmeniz mümkündür.
  • Kara listede olan kişilerin bilgileri ayrıca Merkez Bankası bünyesinde de bulunmaktadır.

E-Devletten Kredi Notu Sorgulama Öğrenme

Kişilerin krediler ile borçlarını gösteren raporları için devlet geçtiğimiz yıllarda önemli bir adım attı. Vatandaşların çağrısına yanıt veren devlet ayda bir kez de olsa e devlet üzerinden not sorgulama ve risk raporu verme hizmeti başlattı. Burada kişi e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sora kendisine ait risk raporunu alıyor ve şifreli olarak bilgisayarına indirebiliyor. Yani başka birilerinin de açıp inceleme imkanı söz konusu olmuyor. Buradan yapmak istediğiniz sorgulama adımları şu şekilde ilerliyor.

  • Https://www.turkiye.gov.tr/ giriş sayfası ile e-devlet portalına girişinizi sağlayın. Şifreniz bulunmuyorsa internet bankacılığınıza giriş yaparak buradan e-devlet sayfasına şifresiz giriş için yönlendirilebilirsiniz. Tübitak’ın akıllı elektronik imza sertifikası sahibi olanlarda buradan rahatlıkla giriş sağlayabilirler.
  • Kişi sorgulama için arama motorunda kredi risk raporu olarak arama yapabilir. Türkiye Bankalar Birliği yazısı içerisinden de ulaşım sağlanabiliyor.
  • Kişi burada önceki raporları da dahil olarak talebinize ait bilgilere de ulaşım sağlanabiliyor. Eski bir talebiniz bulunmuyorsa burada yeni talep menüsü ile hareket edin.
  • Borç bilgi raporu kontrolü sonrasında devam menüsü ile raporu alacak kişiye ait bilgiler ekrana gelir. Burada telefon numaranızın doğruluğuna dikkat edin ve uygula menüsü ile devam edin.
  • Başvurunun tamamlanması ile telefonunuza SMS ile bilgi gelir.

Bu adımlarınızı aylık bir kez tekrarlayarak ücretsiz olarak kredi risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu raporda kredi notu yazmaz ancak sizin bankalara olan borçlarınız hakkında ayrıntılı bilgilere yer verir.

Findeks Raporu Alma Sorgulama Yapma

Kredi notunun diğer adı da Findeks diyebiliriz. https://www.findeks.com/   sayfası üzerinden sorgulama yapmanız mümkün. Findeks kişilere ücreti dahilinde sorgulama imkanı sağlar ve buradan daha ayrıntılı bilgiler ile dilediğiniz zaman borçlarınız ile notunuzun yükselmesi için finansal danışmanlık alma imkanı da söz konusu ediliyor. Findeks bireysel ve kurumsal olarak hizmet veriyor ki buradan findeks kredi notu, risk raporu alınabilirken ayrıca not danışmanım sayesinde size özel kredi notu yükseltme teknikleri de sunuluyor. Ücreti ise paketlere göre verilmiş. Premium paket en pahalı olanı. Yıllık olarak alacağınız pakette 12 risk raporu, 12 uyarı hizmeti, 12 ay takipçi ve 3 defa da not danışmanı 189 TL + KDV üzerinden sunuluyor. Burada satın al menüsü ile hareket etmeniz halinde sayfa sizi gerekli bilgiler ile yönlendiriyor.

Bankadan Kırmızı Kalem Sorgulama Öğrenme

Ücretsiz olarak destek alabileceğiniz en kolay yöntem banka şubeleridir. Burada müşteri ilişkileri yöneticisi ile görüşerek kredi alabilir yada alamaz durumda olduğunuza dair bilgilere ulaşım sağlarsınız. Ancak hangi bankaya ne kadar borcunuzun olduğu, ne kadar süre ile ödemelerinizi aksattığınızı ayrıntıları ile kağıda dökülmesi mümkün değil. Ücretli olarak talep etmeniz halinde de bankalar bu konuda da yardımcı oluyor. Özellikle internet ve mobil bankacılığı üzerinden bankalar artık kredi sicil risk raporlarını da ücretleri dahilinde verilen hizmetler arasına aldı. Buradan da ilgili sayfaları takip ederek kırmızı kalem sorgulama hizmetini almış oluyorsunuz.

Kredi Notum 0 Kredi Çekmeme Engel mi? Yasaklı mıyım?

Henüz bankacılık ürünleri ile tanışmayan tüketiciler de mevcut. Bu kişilerin kredi notları banka ürün kullanmadıkları için sıfır olarak görünmektedir. Burada sıfır olması sizin yasaklı olduğunuz anlamına gelmez. Sadece oluşan sicil sistemi sizi henüz tanımıyordur. Bu durum sizin kredi almanıza da engel olmaz. Ancak düzenli gelir gibi hususlarınızı destekleyici belgelerinizin olması önem taşıyan bir hal almış olur. Kısaca belirtmek gerekirse sıfır kredi notu sizin kredi kara listesinde olduğunuz anlamına gelmeyecektir.

Merkez Bankasından Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuza ve raporlarınıza dair bilgilere Merkez Bankası nezdinden de ulaşılabiliyor. Ancak Merkez bankası bireysel olarak bu tür hizmetleri vermez. Yani buradan öğrenmeniz söz konusu değildir. Yani talep etseniz dahi buradan olumsuz bir yanıt alırsınız. Merkez Bankası gerçek ve tüzel kişilikler için online başvuru ile bilgi edime başvurusu almaktadır. Buradan başvuru yapabilmeniz için ziyaret etmeniz gereken sayfa https://www4.tcmb.gov.tr/KIMBIEZ/view/besForm.jsp dır. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurarak talebinizi yerine getirebiliyorsunuz.

Kara Listedeyim Nasıl Buradan Çıkarım?

Uzun vadelerde zorla kredini notunuzu yükseltmenize rağmen borcunuzu ödemiyor olmanız halinde kredi notu çok hızlı düşüş süreci yaşar. Burada listeden çıkabilmeniz ve notunuzu yükseltme trendine alabilmeniz için öncelikli olarak bankalara olan borçlarınızın tümünü ödemeniz ve kapatmanız gerekir. Daha sonra da bankacılık işlemleri için finans kuruluşları ile aranızı iyileştirecek hareketlerde bulunmanız önemlidir. Örneğin ön ödemeli ya da teminatlı kredi kartı alarak buradan harcama yapmanız, düzenli hesap hareketleri sağlamanız size olumlu olarak dönüş olur.

Kara Listede Kalma Süresi Ne Kadar?

Kara Listeye isminiz dahil edilmişse buradan silinmesi ve kredi sicil notunuzu yükseltmek için önünüzde her hangi bir af çıkarılmadığı takdirde 5 yıl gibi uzun bir süre bulunur.

Tüm bunların yanında sizin notunuzda yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, kara listede olmanızın bir hatadan kaynaklandığını düşünüyorsanız doğal olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna BDDK ile iletişme geçmek ve talepte bulunmak çok doğru adım olacaktır. Bu talebinizi değerlendiren BDDK en doğru adım ile bir karar alır ve ona göre hareket edebilir. Burada itirazınızı yapabilmeniz için ziyaret etmeniz gereken sayfada https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz dır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.