Bankalar Fiziki (Çeyrek-Cumhuriyet) Altın Bozar mı?

Bankalar Fiziki (Çeyrek-Cumhuriyet) Altın Bozar mı?

Altın alım satımı her ne kadar kuyumcular tarafından gerçekleştiriliyor olsa da; bu sektörün kapalı olması, uzak olması ve erişilir olmaması nedeniyle kişiler farklı yönlere yöneliyor. Zaman harcamak yerine en yakın yerde fiziki altını olan kişiler bozdurma çaresini ararken; bankalarda çeyrek ve tam altın gibi fiziki altını bozdurabilir miyim sorusu da soruluyor.

Bankada Altın Bozdurma Olur mu?

Son dönemde yaşanılan küresel salgın nedeniyle hem esnaf hem vatandaş ekonomik açıdan zor bir dönem yaşadı. Bu dönemi atlatabilmek için elinde bulunan fiziki altınları da liraya çevirerek gününü kurtarma çabasında. Bu aşamada altınını bozdurmak için kişini elbette birden çok alternatifi bulunuyor. Fakat kişiler genel olarak daha kendisine yakın olan yerleri seçerken bankalarda da çeyrek ve tam gibi fiziki altını bozdurma yapabilir mi merakı içerisinde. Nitekim en güvenilir olanları bankalar diyebiliriz.

Gerçekten Bankada Altın Bozdurulur mu?

Zor günleri en kolay yönden atlatmak için dişiniz ve tırnağınızdan artırdıklarınız ile almış olduğunuz altınlarınızı en yüksek fiyattan satmak için arayış içinde olabilirsiniz. Bu nedenle bankalarda da altın bozdurma yapmak isteyenler de az değil.  Bu anlamda fiziki olarak elinizde bulunan çeyrek, gram, yarım ve cumhuriyet altını gibi bilezikleriniz ve diğer ziynet eşyalarınızı bankalarda bozdurabilirsiniz. Ancak bu işlem için bankaların düzenlediği altın günlerini takip etmek zorunda kalabilirsiniz.

Gerçek altını oluşturan fiziki altın mahiyetindeki çeyrek ve tam başta olmak üzere bilezik, künye ve diğer ziynet eşyalarınızı bankalar mevduata dönüştürmek için sizlere böyle bir hizmet veriyor. Bunun için ise bankalar altın günleri düzenliyor. Bu altın günleri ile belli şubelerde belli tarihlerde eksperler sizin fiziki altınınızı alıyor, tartıyor, inceliyor ve belli gramlar ile adınıza açılan altın hesabına yatırıyor. Sizde buradan satışa konu ederek elinizdeki fiziki altınlarınızı bozdurmuş oluyorsunuz.

Fiziki Olarak Hangi Bankalar Altın Alıyor?

Aslında en çok merak edilen sorulardan birisi fiziki altın alan bankalar hangileri? Bu manada bankaların altın günleri düzenlediğini ve bu günler sayesinde fiziki elinizde bulunan altınları grama dönüştürerek hesabınıza aktardığını ve dilediğiniz zaman ise Türk Lirasına çevirerek alabildiğiniz belirtmiştik. Sizler için güncel olarak fizik altın alan, altın günleri düzenleyen bankalar hakkında araştırma yaptık.

Vakıfbank Altın Günü

Devlet bankalarından Vakıfbank şubesini seçenler yine altınlarınızı komisyon almadan saf gram altına çevirerek Vakıfbank şubesinde adınıza açılan altın hesabına yatırılıyor. Burada altınlarınızı fiziki olarak çekme imkanınız yok. Bu nedenle altın karşılığı paranızı çekme hizmeti alabiliyorsunuz.

Akbank Altın Günleri

Elinizde bulunan altını bozdurmadan, banka hesabında değerlendirebileceğiniz Akbank Daveti alternatifleriniz arasında bulunuyor. Bunun için banka ayrıca internet sitesinde hesaplama aracı da bulunduruyor. Dilerseniz buradan ziyaret ederek Akbank Altın Günleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyorsunuz. Ayar olarak ve tarihsel açıdan ayrıntıya gerek duymadan tüm altınlarınız banka tarafından alınıyor ve ayar olarak paraya çevirmeden gram altın olarak hesabınıza yatırıyor. En büyük avantajlarından birisi ise zaman zaman yapılan kampanyalar. Örneğin son aşamada yapılan kampanya da  500 gram ve üzere altınlar için bir yıl vadeli altın mevduat hesabı açmanız halinde % 1 artı faiz avantajı da vermişti.

Akbank altın davetine katılabilmeniz için ayrı bir avantaj ise hurda altınınızı yatırmak istediğiniz zaman 100 gram üstü olması halinde banka şubesine gitmenize gerek olmadan bankanın size eksper yönlendirmesi oluyor. Yani size özel. Akbank Yatırım Hesapları

Garanti BBVA Altın Salısı Altın Şubeleri

Son dönemde yaşanılan virüs salgını nedeniyle Garanti BBVA altın şubesi hizmetine devam etti. Bu manada elinizde bulunan Cumhuriyet , çeyrek, bilezik ve ata lira gibi tüm altınlarınızı Garanti BBVA Altın Şubesine götürebilir, burada uzman eksperler ile bozdurarak hesabınıza gram altın olarak yatırma fırsatını yakalayabilirsiniz. Altın şubeleri haftanın 5 günü açık olurken yine Garanti BBVA anlaşmalı kuyumcular yoluyla da fiziki altını bankada bozdurma işlemi yapmış oluyorsunuz. Garanti BBVA Altın Salısı için ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Garanti BBVA E-Vadeli Hesap

Halk Bankası Altın Günleri

Elinizdeki altını fiziken ayar ayrımı gözetmeksizin bankanın belirlediği günlerde olmak üzere şubeye götürmeniz halinde İAR (İstanbul Altın Rafinerisi) uzmanlarının belirmiş olduğu 995-1000 saflık derecesindeki 24 ayar altın karşılığı hesabınıza yatırıyorsunuz. Bu sayede vadeli ve vadesiz olarak altınınızı grama çeviriyorsunuz ve çalınma kaybolma derdi olmadan birikim yapmış oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra da istediğiniz zaman TL ye çevirerek işlem yapmanız söz konusu oluyor. Alternatifleriniz arasında Halkbank Altın Günleri çare olabilir.

TEB Altın Çağı

Diğer bir alternatif yolunuz ise TEB Altın Çağı. Bu hizmetten de faydalanabilmeniz için TEB anlaşmalı kuyumcularına gitmeniz gerekiyor. Burada elinizdeki altını saf gram altına dönüştürüyorsunuz ve TEB Vadeli Vadesiz Altın Hesabı ile altınlarınızı değerlendiriyorsunuz.

Mutlaka Okunmalı  : Kartsız Döviz Bozan ATM’ler

Ziraat Bankası Altın Vakti

En çok tercih edilen Ziraat Bankası Altın Vakti yapmış olduğu reklamlar ve sloganlar ile yerini bulmuş. Türkiye için Altın  Vakti sloganı herkesin kulağında yer edindi. Elinizde bulunan altınları banka hesabınıza yatırmak, ekonomiye kazandırmak istiyorsanız bu manada Ziraat Bankası öncü bankanız olabilir. Bu manada Ziraat internet sitesinden de altın vakti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ziraat Bankası Vadeli Para Faizleri

Bankalarda açmış olduğunuz vadeli ve vadesiz altın mevduat hesaplarının sizlere bir çok avantaj sağladığını yaşayarak öğrenmiş olmalısınız. Bu manada yapılan kampanyalar, bankaların mevduat arayışları, devletin ekonomiyi hareketlendirme çabası ile birleşen kampanyalar sizlerin elinizdeki altınları bankalara yatırma nedenleriniz. Bu aşamada elinizde bulunan fiziki altınları bankalarda bozdurma yollarından birisi de altın günleri ile gram altına dönüşen çeyrek, ata, cumhuriyet ve ziynet eşyalarınızı saf altına çevirmek oluyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.