Çek Kırdırma Ve Çek Cirolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Çek Kırdırma Ve Çek Cirolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Çek her şirkette kullanılan bir ödeme aracıdır. Çek alındığı zaman bankaya verildiği zaman ödenmesi gerekse de piyasada vadeli olarak da kullanılır. Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması sayesinde çek kullanımı çok fazla tercih edilmeyip azalsa da kanunlardaki koruyucu hüküm sebebi ile yaygın bir şekilde kullanılmaya da devam etmektedir.

Çek defteri almak için istenen bilgiler her bankaya göre değişiklik gösterebilir.

Çek Kırdırma ve Çek Alımında İstenilen Belgeler

Ancak bankaların başlıca istediği bilgiler ise

  • İkametgah belgesi
  • Kimlik belgesi
  • Sabıka kaydı evraklarıdır. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekir.

Banka, bu belgelere ek olarak başka evraklar da isteyerek firma sahibinin maddi teminat göstermesini de bekler. Çek defterinde toplamda 10 sayfa bulunur ve banka her bir sayfa için belirli bir miktarda teminat da talep etme hakkına sahiptir. Banka yaptığı araştırmalar sonucunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması gerekir. Geçmişte karşılıksız çek olayı, geciken ödemeler gibi şüpheli herhangi bir durum ile karşılaşırsa firma sahibinin başvurusunu reddeder. Çek karnesi için; çalıştığınız bankaya müracaat etmek gerekir. Banka sizden gerekli evrakları aldıktan sonra 10 ya da 15 yapraklı çek karnesi vermiş olur. Her bir boş çek yaprağı için 5-6 TL değerli kağıt bedelinin mutlaka ödenmesi gerekir.

Çek hesabı nedir?

Çek defteri, diğer bir adıyla çek koçanı bankalar tarafından basılır ve şirketlere verilir. Bu defterin bütün sayfalarında bir hesap numarası, çek hesabının bulunduğu banka, hesap sahibinin vergi numarası ve çekin basıldığı tarih gibi gerekli bilgiler bulunur. Çek bu anlam da oldukça avantajlıdır. Çek Nedir?

  • Mal veya hizmet aldığınızda tedarikçiye nakit ödeme yapmak istemediğiniz zaman siz de çek verebilirsiniz. Firma açık hesap üzerinden vadeli ödemeye de çok fazla sıcak bakmayabilir ve sizden sadece çek talep edebilir. Kendi firmanıza ait olan çeki verebileceğiniz gibi müşterinizden aldığınız çeki de vermek mümkün.
  • Müşterinizden aldığınız çeki vereceğiniz zaman çeki cirolamanız zorunludur. Çekin arka kısmına firmanızın kaşesini basarak, yetkili imza ile imzalar da atılarak çek

  • Çekte herhangi bir vade yoktur ve çeki düzenleyen firmanın hesabı da müsait ise, bankalar, çekin ibrazı durumunda, çek bedelini de mutlakaödemek zorundadır. Bunu yapmak ise firma için bir itibar kaybıdır ve ileride daha büyük sorunlara da yol açabilir.

Çek Kırdırma Faktöring İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çek kırdırma çekin bedelini vadesinden önce tahsil etmek anlamına gelir. Elinizde ileri tarihli düzenlenmiş bir çek varsa, sizin de acil ödemeniz geldiyse eğer çeki kırdırmak da mümkün. Nakit ihtiyacınızı hemen karşılamanız için siz çeki bankaya değil, faktöring firmalarına ya da piyasada bu işi yapan firmalara vermelisiniz. Bu durumda çek bedeline göre %10 ile %40 arasında da komisyon kesintisi yapılır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.