Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

Çek nedir? Çek defteri sadece firmalara verilir ve her kişiye verilmez. Bankalar tarafından ticari itibarı yüksek kişilere verilen ödeme aracına çek denir. Ve her bir yaprak için 5-6 tl değerinde boş çek defteri olarak verirler. Çek defterine sahip bir firma herhangi bir ticari amaç veya sebepsiz olarak başka bir kişiye herhangi bir vadede çek yazabilir. Çek yazılırken, çekin üzerinde düzenlenme tarihi, ödeme tarihi, tutarı, düzenleyen kişinin imzası ve düzenleme yeri de mutlaka bulunmak zorundadır.

Çek Nedir Ödenmezse Ne Olur?

Çeki alan kişi, çekin vadesi geldiği zaman, çekin düzenlendiği bankaya veya başka bir bankaya giderek ödemeyi kolay bir şekilde tahsil eder. Eğer ödeme için başka bir bankaya gidilirse tahsilat süresi verilen tarihten bir kaç gün daha fazla uzayabilir. Çek ticari hayatta çok aktif olarak kullanılan ödeme aracıdır. Firmalar çek sistemini iyi yönetmesi durumunda çok iyi bir finansman kaynağı olarak da tercih edebilirler. Fakat işleri iyi ayarlayamayan firmalar belli sebepler ile çeklerini ödemiyorlar. Çekler ödenmediği zaman çek tahsil edecek kişiler de bu durum da oldukça zor durumda kalabilir.

Okunmalı Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Karşılıksız Çek Nedir?

Çekler, firmaların bankaya ibraz edildiği tarihten hemen sonra işleme alınır ve banka, çek sahibinin hesabını kontrol ederek eğer hesapta para varsa çekin ödemesini otomatik olarak gerçekleştirir. Eğer çeki düzenleyen kişinin hesabında para yok ise veya kısmi olarak yetersiz ise bu durumdaki çek karşılıksız çek olarak bilinir.

Çekin karşılıksız çıkması durumunda ise vadesi geldiği zaman bankaya ibraz edilmiş olması gerekir. Karşılıksız çek verilmesi, aynı zaman da çeki düzenleyen kişinin kredi sicilinin ve ticari itibarının zarar görmesi anlamına da gelir. Karşılıksız çek veren kişiler, cumhuriyet savcılığı tarafından düzenlenmiş olan çek düzenleme ve çek hesabı açma cezasıyla karşılaşmış olurlar. Buna ek olarak, karşılıksız çıkan çekin tamamı veya sadece bir kısmi olarak da karşılıksız ise, ödenmeyen kısmı için %10 ceza kesilir ve alacaklı kişinin uğradığı maddi manevi tüm zararı da karşılamakla yükümlü olurlar.

Çek düzenleme cezası ile karşılaşan kişiler, sadece borçlarını ödeyerek savcılığa başvurup bu cezadan kurtulabilir ve tekrar çek alma hakkına sahip olurlar. Herhangi bir işlem yapılmazsa 10 yıl içerisinde T.C. Merkez Bankası tarafından bu ceza otomatik olarak da kaldırılmış olur.

Çekte 10 Günlük Süre

Bazen ticari hayatta gecikmeler ve sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Birçok bankada arkası yazılan çekler yılar sonra bile gözükmesi mümkün olabiliyor. Ticari sicilleri bozulan kişiler bir daha çek almakta zorluk çektiklerigibi arkası yazılan çekleri icra yolu ile tahsil ederek de çeki taşıyan kişiler için oldukça zor olabiliyor. Her çek ödeme günü geldiğinde hesapta para yoksa ve karşılıksız ise, çek ödemesi için 10 günlük süre tanıyabilir. 10 günlük süreyi geçirmemek kaydı ile arkasını yazdırmadan da bekleyebilirler.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.