Ceza Avukatı Nasıl Seçilir?

Ceza Avukatı Nasıl Seçilir?


Hukuk kanununda avukatlık mesleği oldukça büyük bir önem taşır. Avukatlık mesleğinde herhangi bir branşlaşma söz konusu olmasa da bazı avukatlar ilgili oldukları davalara daha sık girerler. Tüm mahkeme konularında avukat savunması gerekirken, özellikle ceza mahkemelerinde ceza avukatı ile daha sık karşılaşılır. Ceza avukatı, hem sanığın özgürlüğü açısından hem de mağdurun haklarının korunması için gereken savunmayı hazırlar ve yapar.

Tüm davalarda olduğu gibi ceza davalarında da avukatın yazmış olduğu savunma, davanın seyrini değiştirebilir. Ayrıca ağır ceza avukatı savunmaları, avukatlık branşlarının yapmış olduğu savunmalardan daha farklıdır. Ceza avukatları, hazırlamış oldukları savunmalarda doğrudan kişinin özgürlüğüne odaklı olarak çalışırlar. Savunmaların nitelikli ve özellikli hazırlanmsı nedeni ile ceza avukatları, şüpheli ya da savunma aşamasında müdafi olarak adlandırılırlar.

Ceza Avukatları Sanığın Yerine Beyanda Bulunabilir Mi?

Hukuki temsilci olan Beylikdüzü ceza avukatları, hazırlamış oldukları savunmalarda hukuki boyutlara uyum sağlanarak müvekkilini mahkeme nezdinde savunur. Savunmuş olduğu müvekkilinin yerine geçerek olayı yaşamış gibi anlatması söz konusu değildir. Ceza mahkemesinde yargılanan şahıs, olayın oluş şekline göre bilgi ve görgüsünü kendisi beyan edecektir. Ceza mahkemeleri, yaşanmış olan olayın delillere ve bilgi doğruluğuna dikkat ederek kararlar verir.

Beylikdüzü ceza avukatı, savunmasını üstlendiği sanığın temsilcisi olarak delil sunabilir, mahkemeye karşı taraftan sunulan delilleri değerlendirebilir, konu ile alakalı gerekli itirazları yapabilir, tanık, müşteki ve yargılama salonunda bulunmayan, yargılamaya katılan kişilere konunun aydınlatılması açısından ve müvekkilini savunması açısından sorular sorma hakkına sahiptir. Ceza avukatları mahkeme içerisinde birden fazla kişiyi savunabilirler.

Ceza Avukatı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kişiler hayatını ve haklarını emanet edecekleri ceza avukatlarının seçiminde oldukça titiz ve hassasiyetli davranmalıdır. Bu anlamda ceza avukatı seçerken öncelikli kriterlerin başında seçilen avukatın mutlaka tecrübeli olmasına dikkat edilmelidir. Seçilen avukatın tecrübe ve deneyim sahibi olması, davanın seyrini olumlu olacak şekilde değiştirecektir. Buna bağlı olarak seçilen ceza avukatlarının önceki davalarını ve varsa referanslarını gözden geçirilmesinde fayda vardır.

Ceza avukatı seçiminden önce detaylı araştırma yapılmalı, konu hakkında avukattan bilgi alınmalı ve bu konu ile alakalı yapılabilecek durumlar hakkında da detaylı bilgiler talep edilmelidir. Ayrıca seçilen avukatın iletişim yeteneğine sahip olması ve ikna kabiliyetinin yüksek olmasına da dikkat edilmelidir. Ceza avukatının etkili bir savunma hazırlayabilmesi için yetkin ve etkili isimler arasında olması da avantaj sağlayacaktır.

Ceza Avukatlarının Baktığı Davalar

Ceza avukatlarının  bakmış olduğu birçok dava türü vardır. Bu anlamda ceza avukatları genellikle yağma suçları, adam yaralama, kasten adam öldürme, rüşvetten dolayı işlenen suçlar, hile yapma ve hileli iflas, nitelikli dolandırıcılık, zimmet suçları, irtikap suçları, tehdit, hakaret, şantaj, resmi belgelerde sahtecilik, taksirli bir şekilde adam öldürme, ağırlaşmış yaralama suçları ve 10 yıldan fazla hapis cezasına mahkum edilen kişilerin, cezalarının en aza indirilmesinde savunmalar yaparlar.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.