Emlakçılar Kredi Veriyor Mu?

Emlakçılar Kredi Veriyor Mu?

Türkiye’de kredi hizmeti verme alınan onaylar ve izinler sayesinde yapılabilen bir işlem. Bunun dışında böyle bankacılık sektörünü ilgilendiren kredi ve çeşitlerini veren kurum ve kuruluş bulamazsınız. Bu alamda emlakçılar kredi veremezler. Ancak bu durum şartlara göre değişebilirken sonuçta kendi sattıkları taşınmazlar için belli başlı esneklikler sağlayabilirler.

Emlakçılar Kredi Verebilir mi?

Son zamanlarda oluşan ekonomik ve banka faizleri bir yana insanların hayatına giren virüs nedeniyle satışlar bir hayli düşmüş olsa da; Tapu Müdürlüklerinde hareketlilik devam ediyor. Konut alımlarında emlakçılar ile muhatap olmak istemeyen taraflar maalesef bu duruma karşı çıkamıyor. Özellikle kredi skoru düşük olan kişilerin konut alımında konut kredisi alımı için dosya hazırlanmasında emlakçılar ön plana çıkarak yaklaşık % 10 gibi bir komisyon alıyor.

Okunmalı : Ön Onaysız Kredi Veren Bankalar

Konut satışlarında düşüklük olması bunun yanında daha çok kazanmak isteyen emlakçılar bir anlamda son zamanlarda banka kredisi verme hizmeti vermeye başladı. Burada yasal olarak verme imkanı olmayan bu sektörün özelikle büyük şehirlerde ve büyük projelerde bankalara aracılık yapmaya başladı. Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin bir anlamda kredi alabilmek adına bu aracılarla anlaşması da negatif tarafı.

Emlakçıların Kredi Verme Yetkisi Yoktur

Konut satışı ile bankalara müşteri götürmeye başlayan emlakçıların yasal olarak konut kredisi ve diğer kredi ürünlerini verme yetkisi yok. Ayrıca pazarlama yetkisi de yok. Ancak hukuksal açıdan emlakçıların tüketiciyi bankaya yönlendirmesinde bir engel de bulunmuyor. Ancak yasal komisyonlar ile faturalandırmalar karşılığı gayrimenkul satışına aracılık eden emlakçıların kredi verme yetkisi bulunmuyor.

Emlakçıların Kullandığı Yöntemler

 Bölgesinde yapılan taşınmaz satışlarına aracılık etme çabasında olan Emlak sektörü geliri düşük olan hatta işi olmayan kişilerin kredi notu düşük olması nedeniyle bankalara götürüyor ve bir anlamda krediye aracı oluyor. Bu duruma tüketiciler kadar banka sektörü de sıcak bakıyor ki hem emlakçı hem banka kazanmış oluyor. Hatta eve ödenmesi gereken peşinat için ayrıca tüketici kredisi imkanlarına da olanak sağlanması tüketiciyi cezbeden tarafı. Yasal bir sözleşmeye bağlanmaması negatif yönü olan emlakçılar farklı yöntemler sayesinde para kazanma yoluna gidiyor.

Okunmalı : İnşaat Tamamlama Kredisi

Bankaların Verdiği Hedef

Bankalar her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe çalışanlardan da vereceği komisyonlar karşılığı belli bir konut kredisi satışı ile hedef gösterdiği de bilinmektedir. Ancak kredi notu düşük olan kişilerin aldığı krediler sayesinde bir süre sonra bu kredilerin geri ödenmediği ve bu anlamda batık kredilere katıldığı da gelen haberler arasında. Tüm bunlara rağmen krediye aracılık eden emlakçılar kredi veriyor mu sorusunun yanıtı hayır oluyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.