Emlakçılar Neden Komisyon Alır?

Emlakçılar Neden Komisyon Alır?

Emlak sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de emlakçılardır. Mal sahibi ile müşteri arasında aracılık yapan ve gayrimenkul konularında bilgi ve tecrübe sahibi kişilere emlakçı denir. Emlakçılar standart ofislerde çalışabildikleri gibi, home ofis dediğimiz ayrı bir iş yeri belirlemeden de çalışmalarını sürdürmektedirler. Hem mal sahibi hem de müşteri için güvence sağlamakla yükümlü olan emlakçılar emlak sektörünün işlerliği açısından önemli figürlerdir. Emlakçılık sektöründe önemli olan güvendir. Her iki taraf arasında iletişim köprüsü vazifesi gören emlakçılar şeffaf bir şekilde işlerini yürütmeli ve soğukkanlı ve arabulucu bir rol üstlenmelidirler. Emlakçılar aracılık yaptıkları satış ve kira sözleşmelerinin gerçekleşmesi durumunda önceden miktarı belirlenmiş komisyonlar alırlar. Bunlar emlakçılara ödenmek zorundadır çünkü emlakçıların bu sektördeki kazançlarını bu yolla kazanırlar. Komisyonlar ve ödenme şekilleri satış veya kira sözleşmelerine göre değişim göstermektedir.

 Gayrimenkul Satışlarında Komisyon Bedeli

Ev veya arsa gibi gayrimenkul satışlarında emlakçıların alacakları komisyon miktarı gayrimenkulün satış bedeli üzerinden hesaplanır. Bu bedelin oranı gayrimenkulün satış bedelinin yüzde üçü artı KDV’dir. Belirlenen bu miktar her iki taraftan da alınıyor. Emlakçı her iki tarafın da satış temsilcisiyse bu bedelin tamamını kendisi alıyor. Ama iki taraftan yalnızca birinin satış temsilcisi ise temsilcisi olduğu taraftan bu bedeli talep edebiliyor. Bazı durumlarda bu bedelin tamamını mal sahibi malını elinden çıkarmak için kendisi ödeyebiliyor. Bu bedelin emlakçıya ödenmesi zorunlu. Eğer ödenmezse sözleşme gereğince her iki taraf da emlakçıya borçlu konumuna düşüyor.

 Gayrimenkul Kiralanmasında Komisyon Bedeli

Kiralama sözleşmelerinde ise komisyon bedeli farklılık gösteriyor. Bu durumda gayrimenkulün yıllık kirasının yüzde on ikisi emlakçıya komisyon olarak ödeniyor. Yine her iki taraftan ayrı ayrı alınabileceği gibi bir taraf ödemenin tamamını üstlenebiliyor. Bu komisyon da sözleşme gereği emlakçıya ödenmek zorunda yoksa her iki taraf da emlakçıya karşı borçlu konumuna düşüyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.