Garanti BBVA Kredisini Erken Kapatma Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Kredisini Erken Kapatma Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası kredisini erken kapatma konusunda bankadan daha önce kredi çekmiş olan müşterilerin akıllarında bazı soru işaretleri bulunuyor. Daha önceden çekilen kredi borcunu erkenden kapatma vadeyi nasıl etkiliyor, kredinin erken kapatılması durumunda herhangi bir ödeme cezası bulunuyor mu ya da kredi notunda değişiklik oluyor mu şeklinde çok fazla soru ile karşılaşıyoruz. Tüm bu soruların yanıtlarını alabilmeniz adına bu yazımızda sizlere açıklık getirdik. Böylece daha önceden Garanti Bankası’ndan çekmiş olduğunuz krediyi erkenden nasıl kapatabileceğinizi, en sorunsuz şekilde bu işi nasıl halledebileceğinizi görebilirsiniz. Peki, kredinizi kapatmak için öncelikle hangi adımları izlemeniz gerekiyor gelin birlikte bunlara bir göz atalım.

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma İşlemi

 Garanti Bankası kredisini erken kapatma için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Öncelikle çektiğiniz krediyi vadesinden daha önce kapatmak istiyorsanız, bu konuda bankanıza başvurmanız gerekiyor. İsterseniz bu işlemi internet şubesi üzerinden isterseniz de direkt olarak Garanti Bankası şubelerinden birine giderek halledebilirsiniz. Erken kredi kapatma talebinizi bankaya gönderdikten sonra, hesabınızda kalan kredi vadesi hesaplanır. Eğer size belirtilen kredi vadesini öderseniz, kredinizi erkenden kapatmış olursunuz. Ancak bu süreci gerçekleştirmeden önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar da bulunuyor. Çektiğiniz kredinin türü ve vadesinin kalan süresi erken kapatma sürenize göre değişiklik gösterebilir. Ödemeniz gereken tutar bu durumda yüksek meblağda ya da daha az olabilir.

Okunmalı : Garanti Bonus Temassız Özelliği Kapatma

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma Cezası

Garanti Bankası kredisini erken kapatma cezası, bir diğer adıyla da erken ödeme cezası bulunuyor. Bu ödeme cezası vadenizin süresine göre değişiklik gösteriyor. Tabii bu ücret 36 aydan daha fazla vadesi olmayan kredi çekimleri için ve bu süreden daha fazla olan vadeli krediler için nihayetinde farklılık gösteriyor diyebiliriz. Eğer çektiğiniz kredinin vadesi 36 aydan azsa ödemeniz gereken erken ödeme cezası miktarı genellikle söz konusu kredi bedelinin %1’i kadar oluyor. Ancak çekilen kredinin vadesi 36 aydan daha uzun bir süre ise kredi tutarınızın %2’sini geçmeyecek şekilde bir erden ödeme cezası miktarını ödemeniz gerekiyor. Böylece Garanti Bankası kredinizi erkenden kapatabiliyorsunuz. Bu süreçte en çok merak edilen konulardan bir diğeri ise, kredi puanınızın bu durumdan etkilenip etkilenmediğidir. Yazımızın devamında bu konu hakkında da sizlere açıklık getirdik.

Okunmalı. Garanti BBVA Elma Hesap

Garanti Bankası Kredisini Erken Kapatma Kredi Puanını Etkiler mi?

Garanti Bankası kredisini erken kapatma durumunda banka hesabındaki kredi puanı pek çok müşteri tarafından merak edilen bir durumdur. Her bankada olduğu gibi, Garanti Bankası üzerindeki hesabınızda bulunan kredi borcunuz doğal olarak kredi puanınızı belli bir miktar düşürür. Ancak kısa süre içerisinde gerekli cezai ödemeleri ve faizleri ödeyerek bankada bulunan kredi borcunuzu kapatırsanız durum değişir. Bankada herhangi bir kredi çekim durumu söz konusu olmadığından kredi puanınız da öncekine göre daha yüksek bir puan diliminde bulunur.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.