İAR Altın Nerede Bozdurulur ( İstanbul Altın Rafinerisi)

İAR Altın Nerede Bozdurulur ( İstanbul Altın Rafinerisi)

Binlerce yıl geçmesine rağmen altın önemini hiçbir zaman yetirmedi. Aksine ilerleyen süreçlerde farklı şekillere girerek bu önemini eklemeler yaparak büyütüyor. Nitekim estetik olarak görünen ziynet eşyaları bir yana külçe ve gram altın ile değişim aracı olma özelliği kazanan altın günümüzde artık para hüviyetinde işlem görüyor. Türkiye’de altın işleme hizmeti veren ilk altın rafinerisi olma özelliği taşıyan İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) günümüzde külçe ve diğer ürünler ile altın satışı yapıyor. Bu satışa aracılık eden onlarca firma ve internet sitesi mümkün. Peki almış olduğunuz İAR altını nerede nasıl bozdurursunuz hiç düşündünüz mü?

Farklı Şekillere Bürünen Altın İstanbul Altın Rafinerisinde

Piyasada gram ve külçe altın başta olmak üzere ziynet altını, kilobar, granül, Platin gibi satışların yanında futbol kulübü altınları da satışa konu ediliyor. Tüm bunların yanında kişiye ve kurumlara özel altın üretimi ve satışı da İAR tarafından gerçekleştirileni. Gram altınlar ve külçe altınlarda İAR baskısı ve amblemi de görünür bir şekilde paket halinde satışa konu ediliyor. Bu altınları alan tüketiciler de doğal olarak istedikleri zaman nasıl bozduracaklarını merak ediyor.

Bankalarda olduğu gibi yastık altı altınları da ekonomiye kazandırmak için 2011 yılında yeni bir proje hayata geçiren İAR altını bir çok internet sitesi üzerinden alabiliyorsunuz. N11 ya da hepsiburada sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme ve havale yöntemi ile güvenli bir şekilde altın alımı yapabiliyorsunuz. Ancak buralardan almış olduğunuz altını yine buralardan bozdurmanız mümkün değildir.

Okunmalı Bankalar Fiziki Altın Bozar mı?

Sertifikalı Altın Satışı İAR

Piyasada İstanbul Altın Rafinerisinin tescillediği altınları alım satabileceğiniz bir çok mecra bulunuyor. Satışa konu edilen altınlar 1, 5 ,10 20, 50, 100 gram şeklinde sertifikalı olarak ediliyor. Bu nedenle standart ağırlığa ve saflığa sahip işlenmemiş altın hüviyetinde pazarlanır. Sizde İAR sertifikalı almış olduğunuz bu altınlarınızı ülkemizde istediğiniz şehirde kuyumcu, sarraf ile döviz alım satımı yapan bürolarda dilediğiniz zaman satabiliyorsunuz. Tüm bunlar bir yana TC Darphanesi, Bankalar ile Dubai Altın Borsasında da İAR altın işlem görmekte olup buralarda da önemli bir avantaj sağlamış oluyorsunuz.

Bankada İAR Altın Bozdurulur mu?

Ülkelere özel tasarımlar sunan İAR bu anlamda uluslar arası piyasalarda da işlem görüyor. Bu nedenle de güvenilir bir şirket olarak ürünlerini her daim alabileceğiniz gibi satabileceğiniz mecralara da sahip. Fakat bu hizmeti bankalar nezdinde almanız mümkün değil. Her ne kadar banka ve finans kuruluşları kişi ve kurumlara vadeli vadesiz altın hesabı açıyor, gram üzerinden altını alım satıma konu etmelerine izin veriyor olsa da; İAR markalı alım yapmanız mümkün değil. Bununla birlikte bankalar ile diğer finans kuruluşlarında İAR markalı altını satamazsınız. Fiziki olarak altını grama çevirerek banka hesabına yatıran bankalar olsa da; bunun dışında İstanbul Altın Rafinerisi ürünlerini bankalarda bozdurmanız mümkün görünmüyor.

Altın En İyi Nerede Bozdurulur?

Kazanç sağlamasından dolayı özellikle turistin yoğun olduğu bölgelerde altın ve döviz bürolarının daha çok alım yaptığını belirtmekte fayda olacaktır. Buralarda en küçük marketler dahi döviz bozarak daha çok kazanç sağlama peşinde. Bu nedenle altını da hemen paraya çevirebiliyor olmanız halinde ücretinde de biraz feragat etmeniz gerekiyor. Ama nakde çevirmiş oluyorsunuz ve işinizi görüyorsunuz. Bununla birlikte altını bozdurabileceğiniz yerler şu şekilde,

  • Bankalar
  • Kuyumcu ve Sarraflar
  • Döviz Büroları
  • Yatırım Şirketleri
  • Finans Şirketleri
  • Takasçı durumundaki esnaf

Mesleki açıdan konusunu altın teşkil etmese de bir çok kesim altını uygun fiyatlı olmasından dolayı satın almak ister. Bu sebeple ki ihtiyacınız olması halinde de satışa konu etmeniz mümkün oluyor.

Altın En Yüksek Nerede Bozdurulur?

Elinizdeki fiziki altını bozdurmanız için doğal olarak en yüksek fiyatla nerede yapabilirim sorusu en çok merak edilenlerden. Karlı bir satış için arayışta önemli elbet. Eskiden fiziken altının adresi kuyumcular idi. Buralarda alıcı ve satıcılar kapı kapı dolaşarak fiyat teklifi alır ona göre işlem yapardı. Ancak günümüzde kişiler bankalar üzerinden aldıkları için doğal olarak bankanın vermiş olduğu tutarlara tema etmek zorunda kalıyor. Fakat ülkemizde piyasa koşulları ve işleyişi açısından altının alım ve satım günleri ile saatleri bile irdelenmesi gereken hususlardır. Cuma günü piyasaların kapanması ile Pazartesi sabahı piyasaların açılışı ve fiyatların oturması arasında bir belirsizlik yaşanabilir. Özellikle Cuma akşamları Ulusal ve küresel piyasalarda meydana gelen hususlar nedeniyle önemli rakamlara neden olan altının Pazartesi günlerinin ilk saatlerinde alımı en cazip saatler olarak görülebilir.

Yüklü Altın Nerede Bozdurulur?

Altını Türk Lirasına çevirmeniz kadar ne kadar bozduracağınızda önem arz eder. Diğer ürünler için nasıl toptancı bulabiliyorsanız altın alımları için de toptancılar bulunmaktadır. Buralara yüklü miktarlarda altınlarınızı satma yoluna gidebilirsiniz. Yüklü olması nedeniyle kuyumcular sizlerin taleplerinizi karşılamakta zorlanabilirler. Bu nedenle toptancılar tercih edilmelidir. Bunun yanında bankaların altın günlerini takip ederek elinizdeki altını gram üzerinden banka hesabınıza aktarmanız da söz konusu. Bu sayede de istediğiniz zaman aralığında altınınız Türk Lirası ve diğer para birimlerine çevirmeniz mümkün oluyor.

Döviz Bürolarında Altın Bozdurulur mu?

Her ne kadar konusunu Euro ve Dolar başta olmak üzere dünya para birimleri oluştursa da; bazı döviz bürolarında altınlarında alım ve satışı yapılabilir. Tüketici daha çok hızlı olmasından dolayı döviz bürolarını tercih etme yoluna gidiyor. Daha çok kalabalık çarşı merkezlerinde kurulan döviz büroları aynı zamanda sarraf ve kuyumculuk gibi işlerde yapar. Bu nedenle elinizdeki altınları da bu mecralarda istediğiniz para birimine dönüştürme alternatifleriniz arasında bulunuyor.

İnternet sayesinde oluşan fiyatlara anlık olarak ulaşmak mümkün. Bu nedenle eskiden olduğu gibi kapı kapı gezmek yerine yatırımcılar işlemlerini internet üzerinden kontrol ediyor. Arada oluşan rakamlar ise çok büyük tutarlara neden olmaz. Bu nedenle kişi en yakın yerde hizmetini alma yoluna gidiyor.

Altın Bozdururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yatırım olarak altını düşünüyorsanız yükselen tutarlarda sonrasında anlık satış sağlayabileceğiniz bir mecrayı seçmeniz önceliğiniz olmalı. Fiyatlar sizlerin isteği doğrultusunda yükselmiş olabilir ancak bunu satamadıktan ve Liraya çeviremedikten sonra bir anlamı yoktur. Nitekim inişli çıkışlı grafiklere neden olan altının satışında bankalarda kendisini güvenceye aldığı için anlık olarak satışa olanak vermeyebiliyor. Bu nedenle istediğiniz zaman bozdurabileceğiniz bir mecradan alım satım yapmanız önemli. Bunun yanında elbette günlük olarak kur fiyatları da yakından takip edilmesi gereken hususlardan bir tanesi.  Özellikle İAR gibi sertifikalı altın alınıyorsa burada sertifikası da kontrol edilmeli. Değeri nedeniyle sahte altınların alım satımlarının da olduğu göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Altın Alım ve Satımında Güvenlik Önemli

Çalınma ve kaybetme endişesine istinaden en doğru adreslerin bankalar olduğu bir gerçek. Nitekim internet ve mobil bankacılık sayesinde kişi anlık kur takibi yapabiliyor, alarm kurabiliyor, talimat ile istediği fiyata geldiğinde alım ve satım yapma imkanına da sahip olabiliyor. Bu sebeple banka ve finans kuruluşları üzerinden altın hesabı açarak yatırım yapmak en doğru adımlardan bir tanesi olacaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi İAR altın alımı ve satımı bankalar üzerinden gerçekleştirilemiyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.