İng Bank e-vadeli Hesap Nedir?

İng Bank e-vadeli Hesap Nedir?

Birikiminize konu olan TL, USD ve EURO gibi para birimlerini uygun şartlarda ve faiz oranları ile değerlendirmek üzere internet bankacılığından açabildiğiniz ing bank e-vadeli hesap kazandırmayı amaçlıyor. Bu yatırımı yapabilmeniz için ing internet bankacılığını kullanıyor olmanız gerekiyor.

İng e-vadeli hesap nasıl açılır?

İng İnternet Şube girişi sonrasında başvuru menüsü ile hesaplar, vadeli hesap açılışı sekmesinden dilediğiniz döviz kuru ve TL üzerinden e-vadeli hesap açabiliyorsunuz. Buraya yatıracağınız tutar üzerinden paranızı vadeli olarak yatırabilir ve hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Vadesi dolduğunda bu para yine vadeli olarak önceki yatırdığınız şartlara binaen yeni faiz oranı ile yenilenme yoluna gidiliyor Elbette burada sizin talebiniz de önemli.

İng Bank E-vadeli Hesap Limitleri

İng e-vadeli hesap sizlere bir ay ve maksimum bir yıl süre ile vadeli para yatırmanıza olanak kılıyor. Bunun yanında İng Şubelerinden bir vadeli hesap açmışsanız bu hesabınızı da e-vadeli olarak dönüşüm yaptırma imkanınız da bulunuyor. Bankacılık sektöründeki limit uygulaması e-vadeli hesap için de geçerli. Burada TL limitiniz 5 bin lira, 2 bin USD Doları ve 2 bin Euro limitler söz konusu. Bu limitlerin altında e-vadeli açım söz konusu değil.

Vadeli Mevduat Hesabı Stopajları

Yatırılan paralar sonucu kazançlar üzerinden vergi ödemeniz gerekli. Bu manada oluşan mevduat stopajları çerçevesinde TL ve yabancı para birimi için ayrı oranlar belirlenmiş. 2019 yılında çıkarılan bir karar sonrası belirlenen mevduat stopaj oranları şu şekilde,

  • 6 aya kadar TL % 15 Yabanca Para % 20
  • 6 ay 1 yıl arası % 12 TL YP % 20
  • 1 yıl üzeri TL % 10 YP % 18

Yine tüm bu oranlarda yapılacak e-vadeli yatırımları 150 bin liraya kadar devlet güvencesinde.

Okunmalı : İng Bank Destek Hesap Faizleri

İng Mevduat Faizi Hesaplama

Burada yatırdığınız para, yatırdığınız vade ve faiz oranı hesaplama yapmanıza olanak sağlar. Bu manada hesaplamada kullanacağınız formül şu şekilde; (Ana para*Faiz Oranı*Vade Gün) / 365

KOBİ’ler e-Vadeli Hesap Açabilir mi?

Bankaların sunduğu vadeli mevduat hesaplarını KOBİ’lerde açabiliyor. Bu anlamda İng Bank nezdinde bir e-vadeli hesap açımı da söz konusu. Burada açmak isteyen KOBİ’ler ise Vergi Kimlik Numarası, Şirketin ana sözleşmesi, Ticaret Sicil Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, hesap açılışında yetkili kimselere ve yetkiyi veren kimselere ait imza sirküleri, ticaret sanayi odası kayıt belgesi, Firma ortaklarına ait kimlik fotokopileri, Ortaklık varsa otaklık sözleşmesi ve yetkili kişilerin kimlik belgesi ile hesap açılışına başvurabiliyor.

Okunmalı : İng Bank e-Turuncu Hesap

İng Ara Ödemeli Vadeli Mevduat Hesabı

İng vadeli hesap açılışında dilerse kişiler ara ödemeli mevduat hesabı açabiliyor. Bu hesabın açılışında başvuru kanalınız ise Banka şubesi, İnternet şubesi. Dijitial bankacılığı kullananlar yatırım menüsünden İng ara ödemeli mevduat hesabı seçmeleri yeterli oluyor. Burada yapılan yatırımların devamlılık süresi içerisinde hesabınıza ek para yatırma işlemi söz konusu değil. Ancak dilerseniz eşinizle yada başka birisiyle ortak hesap açma imkanları da verilmiş durumda.

Parasını uzun vadede bankada bulundurmak isteyen, düzenli ve güvenli bir gelir elde etmek isteyen kimselerin açmak isteyeceği ing e-vadeli hesap bir vadeli mevduat hesap türü. Burada yatırımınız 1, 3, 6 ve 12 ay vadeler ile yapılabiliyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.