İpotekli Kredi Veren Bankalar

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Özellikle yüksek tutarda kredi alımı ve kredi alımına engel olan kredi notu düşüklüğü ile yasaklı olma sebepleri ipotekler ile kredi alma alternatifine yönlendiriyor. Nitekim para arzını karşılama yolu olan finans kuruluşları kredi alma kriterini taşımayan kişilere belli şartlarda bu ürünü sunabiliyor. Bunda ilk yol ise ipotekli kredi ile tahsis edilmesi.

İpotek İle Kredi Veren Bankalar

Taşınmaz mal varlıklarının üzerine konulan ipotekler ile kredi veren başlıca bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Burganbank
 • Halkbank
 • QNB Finansban
 • Bankada
 • Şekerbank’tır.

İpotekli Krediyi Kimler Kullanabilir?

Bankalar özellikle kredili alacak kişinin üzerine taşınmaz mal varlığının olmasını ister. Bu durum bazı bankalarda yakınınız üzerine olması da yeterli görülmektedir. İhtiyaç kredisi alınması halinde vadeniz 60 ay. Daha üzere bir vade söz konusu değil. Bu krediyi alabilmeniz için aylık düzenli geliriniz olması gerekir. Bununla da bitmez alacağınız kredi tutarının taksit tutarları gelirinizin yarısı kadar olması gerekir. İpoteğe konu edilebilecek taşınmazlar konut, dükkan ve parseli geçmiş olan arsalardır. Tarlalar üzerine kredi alımı biraz zor husustur. Bunun yanında ihtiyaç kredisine ipoteğe konu bir araç söz konusu edilebilir. Fakat bu duruma bankalar çok sıcak bakmazlar.

Yüksek Tutarda Kredi Alımının Yolu İpotekli Kredi

İhtiyaç kredi alımında gelirinize oranla bir kredi tahsisi söz konusu. Ancak bu limitin üzerinde kredi talebinizi bankalar ipotekler karşılığı değerlendirmeye alıyor. Aksi takdirde onay almanız çok zordur. İş yeri kurmak, ev almak gibi nedenlerle alacağınız yüksek tutarda kredi almanın yolu olan ipotek için fazladan ekspertiz ve ipotek tesis ücreti ödemeniz, hayat sigortası yaptırmanız, dask yatırmanız gibi masraflarda çıkıyor. Genel olarak düşünüldüğünde daha masraflı olabiliyor. Nitekim ipotekli kredi faizleri de yüksek seyir eder. İhtiyaç kredileri alımında geliriniz yeterli olması halinde yüksek tutarda kredi alımına engel bulunmuyor. Bankalar zaten sizin ihtiyacınızı bilemeyiz ancak 50 bin liraya kadar anlık olarak dijital kredi sunuyor. Burada banka şubesi ile muhatap olmanıza da gerek kalmıyor.

İpotekli Kredi Alma Yöntemleri

Kredi almak için bankalara teminat sunulmasının gerekli olduğunu biliyoruz. Hiçbir banka teminat olmadan kredi vermiyor. Hele ki yüksek meblağlı kredileri hiç vermiyor. Kişinin de o tutara ihtiyacı varsa  ipotek ile kredi alma çözüm oluyor. İpotek sistemi ile istenen yüksek krediyi almak problem olmuyor. Hatta reddedilme ihmali neredeyse yok diyebiliriz. Güzellikleri kadar riskleri de içinde barındıran buı yönteme biraz daha detaylı bakalım.

 • Öncelikle ipotek yapılacak yerin tapusunda o yerin mesken olduğu belirtilmiş olmalıdır. İlk ve önemli olan şart budur. Bu konut olabileceği gibi en mantıklı olanı depoyu veya dükkanı ipotek ettirmektir. Pratikte de karşımıza çıkan örnek budur.
 • Vadenin maksimum süresi 60 aydır. Fazla olması mümkün değildir. Banka, finans işlerinin muhakkak istisnası vardır. Buranın da istisnası eğer kullanılacak kredi eğitim içinse vade 120 aya uzatılır. En makulu 48 aydır. 48 aydan fazla uzatılacaksa gösterilmesi gereken belge ve faturalar mevcuttur. Bunlar, harcama bedeli ile proformadır.
 • İpotek edilecek mesken şayet konutsa o konut kesinlikle kredi alacak kişinin adına olmalıdır. Bir başkasının adına ise ev adına olan kişi kefil olursa ipotek ettirme söz konusu olabilir. Diğer türlü bir başkasının evi keyfi bir şekilde ipotek ettirilmez.
 • Meskenin değeri bilinmiyorsa veya resmileştirilmesi gerekiyorsa eksper yardımıyla bu iş yapılır. Eksper için de ücret ödenir. Bu ücret kredi almak isteyen kişiden tahsil edilir.

İpotek Sorgulama

Bankadan ipotekli kredi alacaksanız görevlendirilen ekspertiz söz konusu ipoteğe konu mal hakkında gerekli araştırmayı yapar ve bir fiyat biçer. Burada ipotek sorgulama ise söz konusu bu taşınmaz üzerinde ipotek olup olmadığıdır. Çünkü ipotekli yere ikinci ipotekle kredi almak neredeyse imkansızdır. Alsanız dahi alacağınız kredi limiti de düşük olur.

İpotekli Kredinin Kötü Tarafları

Faiz oranı bir kere yüksek olur. Buna ekspertiz, ipotek tesis ücreti gibi ek masraflar ödemek zorunda kalırsınız. Taksitleri ödeyemediğiniz zaman anlık haciz söz konusudur ve banka ipoteğe istinaden malınıza el koyar ve satışa konu edebilir. Burada hem taşınmazınıza hem maaşınıza haciz gelebilir.

İpotekli Kredi Almanın İyi Tarafları

Almak istediğiniz yüksek tutarda kredi alımı başlıca iyi tarafı. Geliriniz düşük olsa dahi istediğiniz tutarlarda kredi alımı yapılabilir. Bunlarla birlikte sadece nakit ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Kredi Kartı Borçları İçin İpotekli Kredi

Nakit ihtiyacının yanında kredi kartı yapılandırma ve borçlarını ödeyebilmek için ayrıca ipotekli kredilerden faydalanabilirsiniz. Böylelikle borcunuzu beş yıla yayar ve sabit faiz ile daha az ödeme yapmış olursunuz. Bu sayede de ev ve arsa gibi taşınmazlarınızı da satmamış olursunuz.

Bu Belgeler Muhakkak Temin Edilmelidir

Bunlara dikkat edildiğinde sürecin sonunda kredi alınmış olur. Kağıt üstünde yapılan çok küçük ve basit hatalar düzeltilebilir. Ancak çok büyük hatalar için devreye muhakkak adli makamlar girmelidir. İpotek ile kredi alma işleminde gerekli bazı belgeler vardır. Bu belgelerin başında nüfus cüzdanı gelmektedir. Nüfus cüzdanının şekli önemlidir. Tc kimlik numarası kısmı tahrib olmamış olması aranan en önemli koşuldur. Bir diğer önemli belge ise gelir belgesidir. Gelir belgesindeki rakama göre kredi miktarı belirlenecektir. Bankalar istediklerine göre kredi miktarı oluşturamzlar. Genellikle gelirle doğru orantılı, ödeme güçlüğü oluşturmayacak şekilde ayarlanır. Bunlara ilaveten ikametgah ve ekspertizden gelecek rapor da aranır. Bu raporların tamamı verilecek olan kredinin doğru kişiye verilmesi adına istenir.

Her Banka İpotek İşine Girişmiyor

Bu kredi alma yöntemi çok kullanışlı olsa da her bankanın giriştiği bir mesele değildir. Bundan dolayı bu yöntemi kullanacak kişi bankayı çok iyi araştırmalı ve seçmelidir. İnternet üstünden başvuru imkanı olsa da bankada bir bilenle bu konuyu konuşmak daha önemlidir. Ve ilk olarak faiz oranları konuşulmalıdır. İlk girilen bankadan kredi almak biraz risklidir. Bu hizmeti veren tüm bankalar değerlendirilmeli ve bir faiz çizelgesi oluşturulmalıdır. Faiz konusunda bankaya danışıldığı gibi aylık ödemeler konusunda da bankaya danışılmalıdır. Kolay olan bir ödeme planı oluşturulmadığında bu kredi eziyete dönüşecektir. En uygun faiz koşulu olan bankadan en uygun ödeme seçeneği oluşturulup kredi alınmalıdır.

Aldığınız Kredinin Borcunu Ödemek Zorundasınız

Alınıp ödenmeyen diğer krediler gibi bu kredinin de ödenmemesi çeşitli yaptırımları da beraberinde getirmiştir. İpotek ile kredi alma sonucu borcun altına girdiğinizde bu borcu ödemeyemezseniz idari makamların takip talebi oluşur. Ve takibe alınırsınız. Bu takip sadece kredi notunuzu düşürür. Adli makamları ilgilendiren bir durum değildir. Bu şeilde 1 ay devam eder bu takip. Ancak 1 ayı geçtikten sonra bu takip işi icra takibi halini alır. Banka hesapları bloke olur ve mesele avukata intikal eder. 3. Ayın sonunda ödeme hala olmamışsa ipotek edilen mesken satışa çıkartılır. Borç ordan tahsil edilir.

İpotek Nedir?

İpotek nedir? Sorusuna verilebilecek en iyi yanıt şu olmaktadır. Doğmuş veya doğmamış bir alacağın güvence altına alınmasına yönelik bir taşınmaz üzerinde uygulanan işlemdir. İpotek yöntemiyle taşınmaza yönelik tapu sicilinde üzerine ipotek getirildiğine dair bir şerh düşülmektedir. İpotek işlemlerinin başlatılması bir banka tarafından olabileceği gibi bir şahıs ta bunu başlatabilir. Fakat günümüzde bankalardan ev yada araba alımlarında taşınmazlara ipotek getirildiğine rastlanmıştır. Borçlu olan taraf borcunu ödedikten sonra konulan ipotek kaldırılır.

Nasıl İpotek Edilir?

Bankaya borçlu olan tarafın borcunu ödemesi gereken zaman içerisinde herhangi bir taşınmazına banka tarafından tapu sicilinde şerh düşülmesi işlemine ipotek denilmektedir. Peki nasıl ipotek ile kredi alımı edilir? Dersek bu soruda şöyle açıklanabilmektedir. İpoteğin bir taşınmaz üzerine konulabilmesi için öncelikle yazılı beyanda bulunulması gereklidir. Bu beyan bir dilekçe ile yapılmaktadır. bu dilekçe içerisinde ipoteğin bedeli, süresi ve kim tarafından isteniyorsa kişinin kimlik bilgileri veya ipoteği banka koyduruyorsa eğer bankanın Unvanı eksiksiz doğru yazılmalıdır.

Dilekçe hazırlandıktan sonra bu dilekçeyle beraber şahıs yada tüzel kişi Tapu Sicil Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Buradan istenilen belgelerde şöyledir:

 • İpoteğe konu olan taşınmazın tapu senedi
 • Tarafların nüfus cüzdanları
 • Tarafların son 6 ay içinde çekilmiş iki adet fotoğrafları
 • Kat mülkiyeti olan taşınmazlarda DASK poliçesi

Bu evrakların sırasıyla eksiksiz biçimde tamamlanarak Tapu Sicil Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Buraya gerekli evraklar teslim edildikten sonra gerekli karar verilip bilgilendirme yapılacaktır.

İpotek Nasıl Kaldırılır?

İpotek nasıl kaldırılır? Bu ipotek konulan taşınmazların sahipleri tarafından merak edilen süreçlerdendir. Bir taşınmaza ipotek konulduktan sonra kaldırılması için taraflar dava açabilir. Bu davayı ancak ipotek konulan taşınmazın sahibi açabilir. Fakat şöyle bir durumda söz konusu olup, eğer üzerinde ipotek olan bir taşınmaz başka bir şahsa satılmışsa malın yeni sahibi ipotek konusunda şahsen sorumlu değilse alacaklı taraf borcun ödenmesinin etkili olabilmesi için hem borçlu tarafa hem de taşınmazın yeni sahibine bunu yazılı beyan edebilir. İpoteğin kaldırılmasına ilişkin açılan davanın belli bir süresi yoktur.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi

Almak istediğiniz para miktarının fazla olması halinde Ziraat Bankası ipotekli bireysel finansman sizin ihtiyacını karşılayabilir. Bu anlamda alacağınız kredi tutarı ise ipotek ettireceğiniz taşınmaza eksper raporunda verilen tutara göre değişiyor. Alıma konu edeceğiniz konut ise % 80, iş yeri ise % 75, imarlı arsa ise % 50 si kadar kredi alımı mümkün. Ziraat Bankası birleştiren ihtiyaç kredisi alınabilen ürünler arasındadır.

Ziraat Bankası ipotekli kredinin vadesi maksimum 60 ay beş yıldır. Verilecek ipotek kredisine karşılık olan taşınmaza ipotek tesisi söz konusu ediliyor ve başvuru ile banka sizden başka taleplerde de bulunabiliyor. Hayat Sigortası ve DASK sigortası da yapılması gerekenler arasında.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Almak istediğiniz kredi miktarı fazla ise şahsınıza yada yakınınıza ait bir taşınmazı ipotek ettirerek Akbank İpotekli kredi alımı yapabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş her birey gelirini belgelemesi halinde bu krediden faydalanabiliyor. Kredi taksit ödemesi hane halkının gelirini yarısını geçmemesi gerekiyo ki ayrıca kredi karşılığı hayat sigortası yapılıyor. Akbank ipotekli kredi alımını gerçek ve tüzel kişilikler yapabiliyor. Paramı biriktirmek istiyorum diyenlere alternatifler sunan Akbank bu anlamda da istenilen belgeler değişiklik gösteriyor. Ücretliler maaş bordorus, serbest meslek sahibi kişiler vergi levhası, şirket ortakları vergi levhası ile kuruluş ilan yayını, gayrimenkul geliri olanlar ise tapu aslı ile kira kontratı gibi hususları sunmak zorunda kalıyor. Başvurular banka şubesinden yapılırken ipoteğe konu taşınmaz için görevlendirilen ekspertizler bir ücret bilgisi veriyor. Bu ücrete binaen alınacak kredi miktarı da belirleniyor.

QNB Finansbank İpotekli Ticari Kredi

Kredi alımında vade 60 ay ile sınırlı iken ticari kredi alacak kişiler QNB Finansbank’tan milyon liraya kadar 120 ay vadelerde kredi alımı yapabiliyor. Gösterilecek teminatın yarısına kadar alınabilecek olan kredinin vadesi 10 yıl. Ayrıca bu krediden faydalanabilmeniz için cironuzun da 20 milyon ve üzeri olması gerekiyor. QNB Finansbank ipotekli kredi başvurusu banka şubelerinden yapılıyor.

Vakıfbank İpotekli Kredi

Kredi alımı için şahsınıza ait taşınmazlar üzerine ipotek koydurarak kredi almanın yolu Vakıfbank diyebiliriz. Burada yüksek tutarda kredi alımının neredeyse tek yolu olan ipotekli kredi Vakıfbank’tan sarı panjur kampanyası ile beş yıl vadeye kadar aylık ve üç ayda bir ödeme şartları dahilinde veriliyor. Aylık geliri olan kişilerin alabildiği bu kredi ürününde alacağınız tutar ipoteğe konu taşınmazın % 80 değeri ile sınırlı iken aynı zamanda hayat sigortası da yapılması ve ayrıca konut paket sigortasının yapılması gerekiyor. Ayrıca konut paket sigortası da yıllık olarak yenilenmesi gerekenler arasında. Başvuru yolu ise banka şubesinden.

Burganbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

75 bin liraya kadar 36 ay vadelerde ihtiyaç kredinizi Burganbank’tan ipotekli olarak alabilirsiniz. Burada faiz oranı % 1,51 ile aylık 2.717 TL ödeme söz konusu. 375 lira tahsis ücreti 1000 TL ekspertiz ücreti, 300 TL ipotek tesis ücreti ödemeniz gerekenler arasında bulunuyor. Burganbank İpotekli Kredi Başvuru internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Kısaca; size ve yakınınıza ait taşınmazı konu ederek bankalardan yüksek tutarda ihtiyaç kredinizi ipotekli  kredi alımı ile karşılayabilirsiniz.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.