Senetle Kredi

Senetle Kredi

Parasal açıdan ihtiyaçların borç para karşılığı giderilmesinde yasal mevzuatlar bulunur. Oluşan bu yasal mevzuatların hepsi vatandaşı ve para veren tarafı koruma amaçlı atılan adımlardır. Bu anlamda senetle kredi ya da senetle borç para verilmesi işlemi yasal değildir. Bu tür alımlarda sizleri koruyacak yasal dayanaklar bulunmaz. Bu nedenle de para ihtiyaçlarının giderilmesinde yasal izinleri almış olan finans kuruluşları ile bankaların kullanılması önem taşımaktadır.

Kimler Senetle Kredi Verir?

Her ne kadar yasal olmasa da para isteğini olumlu yanıtlayan kimseler bulunabiliyor. Bu kimseler resmi olarak bu işi göremediklerinden bir tabelası, telefon numarası ve adresi olmaz. Bulunmalarında daha önce para almış kişiler ve bilindik taraflarca adres gösterilir. Bu anlamda kendilerine bir Pazar edinmişlerdir. Senetle kredi veren bir kuyumcu olabilir, emlakçı olabilir, müteahhit olabilir. Hatta bir eczacı bile bulabilirsiniz. Bu anlamda incelemeniz gereken yazılarımız şunlar;

Senetle kredi veren kişilerin genelde kuyumcular olduğu biliniyor. Bu sektör hızlı paraya çevirme işlemi yapabilmesi ve değerli bir maden üzerinden kazanç sağlaması adına ön plana çıkmış. Hatta kredi kartına taksitle altın satışı yaparak kişiye çok daha düşük tutarlarda para verenlerde oldu. Bu nedenle de bir süre öncesi altın alımında kredi kartına taksit yasağı getirildi. Zaman içerisinde bu yasakta da değişiklik olsa da ziynet eşyaları dışında taksitle altın alımı mümkün değil.

Senetle Kredi Mantığı Nedir?

Bir banka ve finans kuruluşunun verdiği faiz oranının üzerinde bir kazanç payı ile borç paraların verilmesidir. Bu anlamda verilen paranın resmi olarak kaydı olmaz. Vergi ve masrafları ödenmez. Tamamen kırtasiyeden alınan bir kağıt üzerine atılan imza ile verilir. Bir çoğu verdiği paranın karşılığında senedin üstüne bir rakam yazmaz. Bu durum tamamen borç para veren kişinin inisiyatifinde olur. Sizler örneğin 1000 lira almışsanız kişi buraya 100 bin lira yazabilir. Bu durumda mağdur edilmiş olursunuz ve hakkınızı arayamazsınız. Ancak kredi notu düşük olması, gelir olmaması nedeniyle bankaların borç para vermekten kaçındığı kişilere bu tür kişiler verebilir. Bu nedenle alınacak fazladan paralar göz ardı edilerek ihtiyaç giderilmeye çalışılıyor.

Okunmalı : Senetle Borca Girmek Doğru mu?

Ön Ödemesiz Senetle Kredi

Para ihtiyacı karşılamak adına atacağınız bir çok adımdan birisi senetle borç para alma işlemidir. Ancak kredi kartlarının çıkmasından bu yana bir anlamda mutasyona uğradığından bahsetmek mümkün. Kredi kartını nakite çevirme yollarından birisi olan kartından alışveriş yapmış gibi harcama yapmak ancak bir ürün alınmadığı gibi kart sahibine kesilen komisyon ile para vermek mantığıyla hareket edilir. Burada ön ödemeli bir borç para verme işlemi gerçekleşmiş olur. Bir anlamda şipşak kredi olarak değerlendirilir.

Senetle Borç Para Alımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikli olarak bu tür kişilerle karşılaştığınızda itibar etmemelisiniz. Bir takım yollardan kendi ağına para ihtiyacı olanları düşürebilirler. Örneğin sosyal medya ve internetten bu tür kişiler bulunabilir. Özellikle internet üzerinden size ulaşan kişilere kimlik bilgilerinizi vermeyin. Kredi kartı bilgilerinizi vermeyin. Ön ödemeli komisyonlu diye sizden para talepleri olabilir. Bu tür kişilere asla para göndermeyin. Bu tür kişiler yerine bankalar, finans kuruluşları ve faktoringlerden para ihtiyacınızı gidermeye çalışın.

Biz Çekelim Siz Ödeyin Kredileri

Piyasada para vermenin bir yolu da biz çekelim siz ödeyin kredileri ile sosyal medyada kendine yer buldu. Bu tür reklamlar ve iddialara da itibar edilmemesi gerekir. Belki bankalar ile aracı olan kuruluşlar bulunabilir. Ancak bu kuruluşlardan iş ve hizmet alımı yaparken de mutlaka sorgulanması gerekir.

İleriki dönemde oluşacak anlaşmazlıklarda çözüm yolunun bulunabilmesi ve yasal haklarınızı arayabilmeniz açısından senetle kredi alımından uzak durulması çok mantıklı bir yaklaşım olacaktır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.