Kira Gelir Vergisini Nasıl Hesaplarız?

Kira Gelir Vergisini Nasıl Hesaplarız?

Türkiye’de elde ettiğiniz tüm gelirler vergiye tabidir ve sahibi olduğunuz mülk ile diğer haklardan oluşacak gelirleriniz için vergi ödemesi yapmanız gerekir. Ödeyeceğiniz bu vergiye de gayrimenkul sermaye iradı denilir ve belli kriterler dahilin de vergiye tabi tutulur.

Kira Gelir Vergisi hesaplanmasında öncelikli olarak istisna olan tutarlar çıkarılmaktadır. Bunun yanında giderler tespit edilir ve genel matrahtan düşülmektedir. Aynı zamanda kalan kısım ise dilimlere göre ödenecek gelir vergisi miktarı hesaplanmaktadır. Ayrıca yıllık beyanname söz konusu olduğu için mülk sahibi ek damga vergisi ödemesi yapar.

Vergi Beyan Dönemleri

Yıllık olarak kira ödemesi alınabildiği gibi sözleşmenize göre önünüzdeki yıllarında kira ücretleri peşin alınabilir. Bu durumda ödeyeceğiniz vergi ilgili yıl için gelir hasılatı kabul görmektedir. Yani 2021 yılında siz 2022 ve 2023 yılının kirasını tahsil ederseniz ödeyeceğiniz vergi tutarını da 2022 ile 2023 yılları için beyan etmeniz gerekecektir. Ancak geçmiş yılların kirasını sonraki yıllarda almışsanız bu aşamada geriye dönük olamayacağı için tahsil edilen yıl için hasılat sayılır ve bu rakam üzerinden beyan edilerek vergi ödemesi gerçekleştirilir.

Döviz Üzerinden Kira Gelirleri

Döviz kuru ile kira sözleşmeleri de bulunmaktadır. Bu kapsamda yapılan sözleşmelerde beyan verilmesi ve verginin hesaplanması ile ödenmesi Merkez Bankasının döviz alış kuru üzerinden hesaplanarak işlem görmektedir.

Kira Ücretinin Bankadan Ödenme Zorunluluğu

Kira ödemeleri bankalara yapılması esastır. Ancak istisnai rakamlar söz konusudur. Örneğin ev kirası ise her ev için 500 TL ve üzeri ticari alanlar içinse miktar kısıtlaması olmadan kira tahsilatı banka aracılığıyla yapılmalıdır. Yapılan para transferlerinde kira ücreti olduğu belirtilmelidir.

Okunmalı : Paramı Faize Yatırırsam Ne Kadar Kazanırım?

Taşınır ve taşınmaz kira vergisi hesaplaması için vergi dilimleri önemli husus. Bu dilimler dahilin de aldığınız kira gelirine göre vergi ödemesi yaparsınız. Bu dilimler yıllık olarak değişir ve değişiklik Ocak ay’ı itibariyle yansır. Kira vergisi hesaplanmasında güncel dilimler kısaca şu şekilde;

 • 24 Bin liraya kadar % 15
 • 53 Bin liraya kadar 24 bin lirası için 3600 TL fazlası için % 20
 • 130 Bin Liraya kadar 53 bin lirası için 9400 TL fazlası için % 27
 • 650 Bin Liraya kadar 130 bin lirası için 30.190 TL fazlası için % 35
 • 650 Bin liranda fazlası 650 TL için 212.190 daha fazlası için ise % 40 oranındadır.

Aylık Kira Gelirlerinde İstina  Nedir?

Kira gelirini ve vergi hesaplanmasında istisna uygulaması vardır. Bu istisna altındaki tutarda kira geliri elde edilmesi halinde kişinin mükellefiyet kaydı açtırmasına, beyanname vermesine gerek yoktur. Yıllara göre de bu uygulanan istisna tutarları değişiklik gösterir.

Kira Giderinde Gelir ve Giderler

Gelir İdaresi Başkanlığı zaman zaman güncellediği Kira Vergisi Rehberi ile vatandaşlara kolaylık sağlar. Bu aşamada vereceğiniz beyanın doğru doldurulması da önemli. Nitekim bu süreçte doğru bilgilerin girilmesi de bu rehber aracılığıyla yayınlanıyor. Hesaplamada götürü ve gerçek gider olarak hesaplama yöntemi bulunur. Gerçek gider için faturalı giderlerin kira gelirinden düşülmesi, götürü de ise kira gelirinden % 15 standart olarak gider düşülmesi hesaplamasıdır. Beyan sırasında kiraya verdiğiniz mülkün türünü seçmelisiniz. Buradaki bilgiler ise konut harici kiraya verilen mülk için istisnadan yararlanamayacağı hususu içindir. Formun işlenmesinde yıllık toplam kira geliriniz yazılır ve sonrasında işyeri bulunuyorsa burada ödenen bir stopaj varsa girilmelidir.

Kira haricinde vergiye tabi gelirde olabilir. Bu anlamda yıl içerisinde elde etmiş olduğunuz gelirler ve vergi dilimi önemi. Bu aşamada dilimi geçiyorsa istisnadan yararlanamayabilirsiniz. Kira dışında geliri olan kişiler olabilir. Bu gelirleri olanlar istisnalardan yararlanamazlar. Ayrıca gelir sahibi olan kişi için makbuzlu bağış bulunuyorsa bu bağış ta vergiden düşülmesi gerekir.

Gider Olarak Düşülebilecek Giderler

Kira geliri olan kişiler gerçek gider yani faturalı gider seçmesi halinde bu gayrimenkulün alımında oluşan hususlarda indirim kazanmaktadır. Özellikle kredi faizi, amortisman gideri, aydınlatma ısıtma, su ve asansör giderleri, alt yapı çalışmaları, idare, sigorta, zarar ve ziyanlar ile tazminatlar kira gelirinden düşülmektedir. Bununla birlikte ödenen vergi ve harçlar, şerefiyeler, belediyelere ödenen katkı payları gibi hususlar faturalı olarak gösterilmek kaydıyla gider olarak kira vergisinden düşülür.

İnternet üzerinden bir çok Gayrimenkul Sermaye İradı Hesaplama (GSİH) sayfasına ulaşabilirsiniz. Bunların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Ancak en doğru hesaplama yapacağınız yer internet vergi dairesi üzerinden yapılıyor. Onun için buradan giriş yaparak ilgili bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Girişlerin yapılmasında ilgili bölüme imleci getirmeniz halinde de sistem sizi hangi bilgileri gireceğinize dair yönlendiriyor. Burada gireceğiniz bilgiler;

 • Gayri Safi İratlar Toplamı
 • Vergiden istisna edilen tutar
 • İradın tespit şekli (gerçek götürü)
 • Giderler toplamı
 • İndirimler
 • Kesinti yoluyla ödenen vergiler

Ödediğim Kirayı Ödediğim Kiradan Düşebilir miyim?

Kira gelirlerinden bilindiği üzere giderlerde düşülüyor. Burada kira geliri varken bazı kesimlerde ayrıca kira ödemesi gerçekleştiriyor. Bu aşamada ödediğim kirayı aldığım kiradan düşebilir miyim sorusu akla geliyor. Kişi gerçek gider yöntemi ile vergisini ödüyorsa bu durumda ödediği kiralar da vergiden düşer. Ancak götürü olarak seçin sistemde ödenen kiralar vergiden düşülmez .

Kredi ile Alınan Gayrimenkulün Kredi Faizleri

Konut kredisi ile aldığınız gayrimenkulü kiraya verebilirsiniz. Bu aşamada geçek gider usüllü mükelleflerin faydalandığı hususlardan bir tanesi de ödemiş oldukları kredi faizini gayrimenkul düşebiliyor olmalarıdır. Kredi faiz tutarı aldığı kiradan fazla olabilir. Bu durumda gider fazlası olarak işlem görüyor ve diğer yıllara devri söz konusu oluyor.

Vergi dairesine Gitmeden Beyanname Verebilir miyim?

Eskiden gayrimenkul kira vergisi için verilen beyannameler için vergi dairelerine gidilmesi gerekiyordu. Fakat günümüzde dijital yollar ile bu beyanname verilebiliyor. Hatta kişilere kolaylık olması açısından hazır beyan sistemi kurulmuş durumda. İnternet vergi dairesine giriş ile (www.gib.gov.tr) kişiler rahatça beyannamesini internet üzerinden veriyor.

Kira Beyannamesini Ne Zamana Kadar verebilirim?

Yeni yıla girmeniz ile birlikte cari yılın kira vergi beyannamesini 31 Mart mesai saati sonuna kadar verebiliyorsunuz. Hazır beyan sistemi ile internetten yapacak kişiler ise gece 00:00 saatleri öncesine kadar bu beyanını verebilir. Herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için Mart ay’ına girilmesi ile beyannamelerin verilmesi uygun olacaktır.

Hesaplanan Vergi Nereye Kaç Taksitle Ödenebilir?

Kira gelir vergisi için vereceğiniz beyanname verginin hemen ödeneceği anlamına gelmez. Bunun yanında vereceğiniz beyanname sonrası kira gelirinde oluşan verginin ödemesi için ilk taksit 31 Mart diğeri ise 2 Ağustosta iki taksit halinde ödenmektedir. Böylelikle burada yapacağınız ödeme direk vergi dairesine olabilir. Yada isterseniz anlaşmalı bankalar aracılığıyla da ödeme imkanına sahipsiniz.

Gerçek Gider mi Yoksa Götürü Gider mi Tercih Edilmeli?

Kira vergisini ödemek için iki farklı yoldan bahsedilmektedir. Vatandaşlarda hangi yolla ödemenin avantajlı olduğunu sorgulamaktadır. Öyle ki çoğu insan götürü vergi tipini seçmektedir. Çünkü basit olanı bu yöntemdir. Özellikle beyanda alacağınız kira bedelinin % 15 ini bir belgeye ihtiyaç duymadan vergiden düşüyorsunuz. Bu durumda hangi yolla ödeme yapacağınızı kendiniz seçmelisiniz.

Ticari firmaların hemen hemen hepsi muhasebeci yoluyla işlemlerini yaparken gerçek kişiler doğal olarak kendisi takip etmek zorunda kalıyor. Bu nedenle almış oldukları kira gelirleri için ödeyecekleri vergi miktarı hesaplanmasında zorluk yaşanabilmektedir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.