Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi her vatandaşın çekmiş olduğu bir ihtiyaçtır. Birçok insan borçlarını ödemek için bankalara borçlanarak oldukça fazla faiz ödemektedir. Ancak bankalardan kredi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise bankaların faizleridir. Bankaların uygulamış oldukları faizler sayesinde vatandaşlar ihtiyacı olduğu için bazı durumlar da mecburiyetten kredi çekmek zorunda kalıyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Durumları

Kredi alırken bankalardan vadeyi de kendi gelir durumunuza göre belirleyebilirsiniz. Ancak genellikle ihtiyaç kredileri daha düşük vadede olabiliyor. Sadece konut veya taşıt kredisi çekileceği zaman vade de daha fazla olabilir. Bu nedenle alacağınız kredi türü bu anlam da oldukça önemlidir. Kredi çektiğiniz zaman mutlaka gününde ödeme yapmak oldukça önemlidir. Kredi ödenmediği zamanlar da kredi siciliniz de bozulduğu için bu durum oldukça sıkıntı yaratabilir ve tekrar kredi çekemezsiniz. Borçların ödenmesinde sorun oluşması yada miktar açısından daha yüksek taksitleri ödeyemez haline gelmeniz halinde Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi alternatif olarak düşünülebilir.

Bankalardan Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi almak için her bankanın belli yöntemleri bulunur. Ancak genel anlamda bankaların istemiş olduğu evraklar genellikle aynıdır. Bu evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesi kredi çekmek açısından önemlidir.

  • C kimlik
  • Gelir belgeniz
  • Tapu varsa tapu evrakları

Bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması durumunda bankalardan kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz. Kredi alabilmek için internet bankacılığı ve şubeyi de tercih edebilirsiniz. Genellikle internet bankacılığı kredi çekme işlemlerin de daha fazla tercih edilmektedir. Bulunduğunuz yerden istediğiniz bankanın internet bankacılığına giriş yaparak kredi çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse

Krediler neredeyse her vatandaş tarafından çekilen ancak ödenme durumların da zorluk yaşanılan bir durumdur. Kredi çekerken gelir durumunuza bakarak çekim yapmak çok önemlidir. Eğer geliriniz düşükse ve ödemeniz fazlaysa bu durum sizi oldukça fazla zorlar. Bankadan kredi çektiğiniz zaman taksit ödemeleriniz gecikirse banka sizi arayarak veya bulunduğunuz adrese tebligat göndererek gerekli bilgilendirmeyi yapar. Ancak 90 güne kadar ödeme süreniz bulunur. Eğer 90 gün içerisinde bir ödeme yapmazsanız en sonunda banka sizi avukata vermek durumun da kalır. Avukata verildiği zaman borcunuz çok daha fazla artmış olur ve avukat sizden bu borcun tamamını istemekle yükümlüdür.

Avukata Düşen Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Avukatlık olmanız durumunda siciliniz de bozulur ve bu durumda kara listeye alınmış olursunuz. Bankalar bu gibi durumlar da sizinle çalışmaz ve çalışmak da olduğunuz şirkete de yazı gelerek maaşınızın bir kısmına el konulur. Borcunuz bitene kadar da maaş da bulunan haciz yazısı hiçbir şekilde kalkmaz. 5 yıl boyunca herhangi bir bankadan kredi almak ne yazık ki mümkün olmaz. Bu nedenle bankalardan kredi çekerken ödeme durumunuzu bu anlam da iyi bir şekilde takip etmek gerekir. İlerleyen zamanlar da tekrar kredi almak ve sicilinizi bozmamak için bu anlamda ödemelerinde düzgün bir şekilde yapılması gerekir.

Ticari Krediler Ödenmezse Ne Olur?

Alınan ticari krediler sonrası ödeyememe durumu oluşabilir. Yaşamsal ve ticari olarak gelişen olaylar sizin bu ödemelerinizin önüne geçebilir. Bu durumda bireysel kredilerden bir farkı yoktur ve üç ay ile 90 gün sonrası sizin için de yasal işlem başlatılır. Bu durumda mutlaka alacaklı yada alacaklı vekilleri sizlere ulaşım sağlar.

Kısaca açıklama yapmak gerekirse kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabı üç aylık süreç sonrasında yasal takibin başlaması ile devam edecektir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.