Kredi Kartı Borcu En Son Saat Kaçta Ödenir?

Kredi Kartı Borcu En Son Saat Kaçta Ödenir?

Türkiye’de son dönemde çok hızlı bir şekilde çoğalan kredi kartı sahipleri yaptıkları harcamalar sonrasında bu harcamaların en azından asgari tutarını ödemekle yükümlü. Nitekim bu harcama ile mağdur olan, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kimselerin varlığından herkesin haberi olmuştur. Oluşan borçların ödenmesinde belli bir miat bulunurken bu ödeme tarihi ile son saatinin kaçırılmaması bir çok açıdan önemli. Zira kartınız kullanıma kapatılabilir, kredi notunuz düşebilir, kartınız yine nakit çekimlere kapatılabilir. Bu yüzden kredi kartı son ödeme tarihi saat kaç gibi soruların cevapları kart borcunu ödemek için zaman aralığını öğrenmek isteyen kimselerin sorusu.  Dilerseniz kredi kartı borcu en son ne zaman ödenir birlikte cevap arayalım.

Kredi Kart Borcunun Son Ödeme Saati Kaç?

Kart borcunuzun en son ödeme saati aslında sizin nasıl ödeyeceğinize bağlıdır. Bunun nedeni ödeme saatinin kapanması, geçmesi gibi sıralanabilir. Bu manada kredi kartı ödeme yolu ile borcun en son ödeme zamanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • ATM’den gece 23:59 saatine kadar
  • İnternet ve mobil bankacılıktan 23:59 a kadar
  • EFT ile 16:30a kadar
  • Geç EFT ile 17:00 a kadar
  • Havale ile gece 23:59 a kadar
  • Banka şubesinden kapanış saatine kadar. Genelde 17:00

Banka Hesabından Kredi Kartı Borcu Ödemesi

Bankalar kişilere kredi kartı ödeme kolaylığı sağlıyor. Nitekim bankalara para girişinin olması mevduat açısından önemli bir etken. Ancak bu ödeme yolu ile en son ödeme dilimi arasında değişiklik yaşanıyor. Banka kişilere kredi kartı tahsisi yaparken genelde bankada mevduat hesapları bulunmaktadır. Bu hesaplar üzerinde de kredili mevduat hesabı olması muhtemel. Nitekim bankalar özellikle maaş alan müşterilerine KMH tanımlayarak daha çok kazanç sağlama adımı atar. Bu durum tüketicinin de işine geliyor ki nakit para ihtiyacı, fatura ödeme gibi bir çok etkeni bu sayede karşılayabiliyor. Bu nedenle banka kişiye kredi kartı verirken son ödeme tarihi ile kart ödemesinin bu hesaba bağlandığını hatırlatalım. Yani banka yaş tahtaya ayak basmadan hem kredi kartı borcunu tahsil ediyor, hem kmh ile kişiye nakit sağlıyor, bu nakit üzerinden de bankaya ayrıca faiz ile kazanç sağlamış oluyor. Yani banka iki kez kazanmış oluyor. Bu nedenle kişinin bankada hesabı bulunuyorsa ve bu hesapta para olması halinde banka son ödeme tarihinde parayı çekiyor.

Okunmalı : Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı Temassız Ödeme İptali Nasıl Yapılır?

EFT ile Kredi Kartı Ödeme Tarihi ve Saati

Farklı bankalarda bulunan mevduat hesaplarınız ile sahibi olduğunuz kartınızı ödemek istediğinizde bu işlem için eft yapılması zorunlu. Eft farklı bankalar arasında yapılan bir işlem ve bu yüzden merkez bankası onayı istediği için mesai saatlerinde yapılması önemli. Zira bu hususun yapılmasında sabah 9 ile akşam geç eft sayesinde 17:00 ye kadar yapılabiliyor. Bu sayede son ödeme tarihi de geçilmemiş oluyor.

ATM’den kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saati

Kredi kartınıza aylık bir ekstre ve buna bağlı olarak ödeme miktarınız ile son ödeme tarihiniz belirtiliyor. Buradaki hususlara göre bir ödeme yapmanız gerekir. Kart borcunuzu bir ATM aracılığıyla yatırmak istediğinizde elinizde nakit paranız olması halinde kredi kartınız ile bankamatiğe giriş yaparak nakit olarak yatırıyorsunuz. Burada bankamatikten kredi kartı borcu ödeme saati günün en son saati olan 23:59’dur. Bu vakte kadar bankanızın istediğiniz ATM’sinden kart borcunuzu ifa edebilirsiniz.

Okunmalı : Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Banka Şubesinden Kart Borcu Ödeme

Günün son saatine kalması halinde bir banka şubesinden ödeme yapmanız mümkün değil. Zira nöbetçi banka şubesi falan bulmanız da mümkün değil. Bu nedenle kart borcunuzu banka şubesi üzerinden yatırmak isterseniz en son ödeme saati şubenin kapanış saatinden önce olması gerekiyor. Kapandıktan sonra zaten ödeme yapmanız imkansızdır.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Borcu Ödemesi

Kartınıza ait bankanın bir hesabına bağlı olarak internet ve mobil bankacılık ürünü kullanmanız halinde ödeme yapmanız çok daha kolay hale geliyor. Ancak burada ödeme için hesabınızda para olması gerekiyor. Bu parayı hesabınıza giriş yaparak günün son saat dilimi olan 23:59 a kadar ödeyebilirsiniz.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.