Kredi Sicil Affı Çıktı mı? Çıkacak mı? 

Kredi Sicil Affı Çıktı mı? Çıkacak mı? 

Bankaların kredi pazarı arayışı, düşen faizler, yapılan kampanyalar neticesinde vatandaş bankalardan kredi üstüne kredi alma yoluna gitti. Bu durum ilk etaplarda vatandaşa daha kolay gelse de ilerleyen dönemde biriken borçlar ile ödenemeyen banka kredi borçlarını beraberinde getirdi. Bankadan alınan krediler ile ödenmesi ve ödenemeyen borçlar ile haciz ve icra işlemleri tamamen bir süreç. Bu süreçlerden birisi olan ödenemeyen banka borçlarından dolayı kredi çekeme, banka kredi yasaklısı olma durumu. Yasaklı konuma gelen tüketici ileriki dönemde kredi çekemez hale geliyor ki bu aşamadan sonra ise telaffuz edilen husus kredi sicil affı. Yapılan haberler neticesinde ise kredi sicili için af çıkacak mı? Sicil affı ne zaman çıkacak arayışları bulunuyor.

İcra ve Yasaklı Kişi Sayısı Arttı

Türkiye’de sürekli icra dosyalarının sayısında artış bulunuyor. Bu artışlar beraberinde icra müdürlüklerinin sayısının artırılmasına neden oldu. Artan iş yükünün karşılanması amaçlanırken küresel ekonomiyi vuran coronavirüs salgını ile ekonominin çarkları durdu ki bu aşamadan sonra ödenemeyen banka borçları da artış gösterdi. Salgın esnasında vatandaşın rahat edebilmesi içi temel ihtiyaç kredileri dağıtılırken en büyük sorunda kredi yasaklısı durumunda olanlar için yaşandı. Yasaklı olan kişiler kredi kullanamadıkları için mağdur edildiklerinden yakınmalarına rağmen aslında borçlarını ödemedikleri için kendi yaptıklarından dolayı kredi alamadıklarını da anlayabilmiş değiller. Bu anlamda kredi yasaklısı olduklarını öğrenen kesim kredi sicil affı çıkacak mı? Sicil Affı Ne Zaman çıkar gibi soruların yanıtlarını arıyor.

Af Sonrası Kredi Pazarı

Kredi yasağı konumunda olan binlerce vatandaştan bahsetmek mümkün. Burada kişiler kadar esnaflarda sicil affı beklentisi içinde. Kara liste diye tabir edilen kredi yasaklıları ne zaman kredi çekebileceğinin sorusunu soruyor ki aslında sicil affı gelmiş olsa dahi bankalar bu kişilere banka finans borcu vermekten uzak durmaya çalışıyor. Yani af gelse bile kişinin geçmişteki banka borçları, ödemediği süreler gibi tüm hususlar kayıtlarda bulunuyor ve bu kayıtlar silinmiyor. Zamanla kazanmış olduğunuz itibar ödenmeyen tek borç ve borcun ödenmeme sürecinin devamı ile anında sıfırlanıyor. Bu aşamadan sonra ise kredi notunu düzlüğü ve yukarılara çıkarmak oldukça zor ve meşakatli.

Okunmalı . Kredi Çekmek İçin İstenilenler

Ekonomi Paketlerinde Sicil Affı

Devlet sürekli ekonomik hayatın daha iyi olması, çarkların daha iyi dönmesi adına sürekli yeni adımlar ve ekonomi paketleri açıklıyor. Burada açıklanan pakette olan vatandaş ve esnaf olduğu kadar olmayan kesimde çok fazla. Sürekli bir yerlerde gümdeme sicil affı geliyor ancak devlet uzun süredir bu konuda adım atmış değil. Bu konunun meclise geldiği son tarih Mart 2020. Bu tarihte ihtiyacın giderilmesi, ekonomik daralmanın açılması için banka sicil affı çıkarılması konuşulmasına rağmen bu hususta olumlu bir adım atılmadı.

Kredi Sicil Affı Ne Demek?

Banka borçları dolayısıyla kredi alamayan kişilerin tekrar finans borçları alabilmesinin yolunu açacak olan banka sicil affı mecliste onaylandıktan sonra yasalaşması gerekiyor. Burada onaylandıktan sonra ise Resmi Gazete’de yayımlanması ile yasa yürürlüğe giriyor bu aşamadan sonra kara listedeki olan herkesin kredi ve kredi kartı alabilmesinin yolu açılmış oluyor.

Kredi Sicil Affında Şartlar

Elbette yeni bir af söz konusu değil. Bu nedenle sizlere kesin şartları açıklamak mümkün olmasa da geçmişte yapılan aflar ile birlikte kredi sicil affı şartları da birbirine yakın olarak benzerlik taşır. Zira Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte burada talep edilen şartlarda netlik kazanıyor.

Kredi yasağı konumunda bulunan vatandaşlar kendilerinin kara listede olduklarını bilir. Bu kişiler söz konusu affın çıkması ve yasalaşması ile birlikte yeniden finans kuruluşlarına borç para almak için başvuru yapması anlamına geliyor. Fakat burada af çıkmasına rağmen borcunu ödemekten kaçınan bir kesimden bahsetmek mümkün. Zorlu bir süreç sonrası yeniden kredi alabilme hakkına kazanan vatandaşların yine aynı hatayı yapmalarına anlam verilmesi mümkün değil. Öte taraftan gerçekten zor durumda olan kişilerden de bahsetmek mümkün. Fakat af ile kişi kara listeden isminin silinmesiyle rahat bir nefes alarak finansal muhasebesini daha iyi bir düzene sokmuş olacaktır.

Af Sonrası Hangi Krediler Alınabilecek

Meclisteki partiler ve milletvekilleri ile kanun teklifi mecliste verilirken bunların arasına Tüketici Kredileri ve Kredi Kartları Borçlarının Yapılandırılması Kanun teklifi de bulunuyor. Bu sayede çıkacak af sonrası yasaklı kişiler ihtiyaç kredisi başta olmak üzere konut kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartları alabilecek duruma gelecek.

Mevcut Borçlarda Yapılandırılıyor

Kredi sicil affı sadece kredi çekimi için umut ışığı olmaktan ziyade eski banka borçlarının yeniden yapılandırılması, yeniden ödenmesi anlamına geliyor. Burada çıkan af ve şartları ile ana para üzerinden düşük faizler ile uzun vadelerde yeniden yapılandırmalar yapılıyor ve kişi de kredi borcunu öderken banka da alacağını tahsil etmiş oluyor. Aslında af durumu çok yönlü olarak ele alınması ve herkesin işine yarayacak bir adım olarak görülmesi gerekiyor ki yine de bankalar bazı kişilere kredi vermekten imtina ediyor.

Okunmalı . Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Merkez Bankası zaman zaman Türkiye’de oluşan kredi borçları, takip sayısı, miktarı ve tutarı gibi istatistiksel rakamları kamuoyuyla paylaşıyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalarda Finansal İstikrar Raporu açıklanmıştı. Bu raporda 360 milyar lira tutarında kredinin yakın izlemede olduğu, 150 milyar lira kredinin ödenme tarihinde gecikme olduğu toplamda ise 510 milyar liralık sorunlu kredi pazarının bulunduğu paylaşımı yapılmıştı. Bu anlamda yaklaşık 35 milyon kişinin 1 trilyon liradan fazla kredi borcunun olduğu bilinenler arasında.

Sicil Affı Çıkarsa Ne Yapmalıyız?

Meclisten geçen sicil affının Resmi Gazetede yayımlanması ile yasa yürürlüğe girmiş oluyor. Bu aşamada yapılan açıklamalar ile şartlar ve başvuru yolları da netlik kazanacak. Ancak sicil affından faydalanmak için belli bir sürenin vatandaşlara verileceği kesin. Nitekim son afta yasaklı konumunda olan kişilere başvuru yapmaları için 6 aylık bir süre verilmişti. Bankalara borcu olmayan kişiler bu aftan faydalanabilmesi için bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunu yapabilirler. Bu aşamada banka ve kredi sicil kurumu bu kişilerin taleplerine olumlu cevap vermeye çalışacaktır. Nitekim sadece kredi yasağı kredi almanın önünde engel değil. Bunun yanında aylık gelir düzeyi gibi hususlarda önemli ki kişi ödeyemeyeceği krediyi alma yoluna gidebiliyor.

Sicil affının yasalaşması sonrası kişiler bankaya başvuru yaparak söz konusu geçmişteki kredi borçlarının yapılandırılmasını isteyecek. Bu yapılandırılma ve ödemede geçen vade süreleri ise sizin talebinize göre bankalarla yapılabilecek. Burada önceki af yasalarında olduğu gibi başvuru için yaklaşık 6 aylık bir süre verilmesi söz konusu olabilir. Fakat en önemli husus önceki borçlarınızın kapatılması yeni kredilerin alınabilmesi için önemi bir şart olacaktır.

Kredi Sicil Affı Çıktı Bundan Sonrası için ne Yapmalıyım?

Uzun bir süre kredi alamadığınızı düşünürseniz bu sizin için üzücü bir süreç olmuştur. İhtiyacını karşılayamamak elbette zorlu. Bunun yanında sadece kredi değil kredi kartı alımı, kullanımı gibi hususları da etkileyen kara listede olma işlemi önünüzde sürekli bir engel haline gelir. Bu nedenle affın çıkması ile beyaz bir sicile bürünmeniz önemli elbette ama kazandığınız bu beyaz sicili sürdürebilmekte önemlidir. Bu aşamada bankalara olan borçların zamanın ödenmesi, hatta erken kapatılması sizlerin kredi notunuza etki eder. Yani talep edeceğiniz banka borcunu alabilmeniz için kredi notu diğer bir deyişle Findeks Notunuzu yükseltmenin yollarına bakmak gerekir.

Banka kredi sicil affı ile ilgili hususlarda merak ettiğiniz konuları aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Sizlere kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağız. Ancak ileriki dönemde yasalaşacak olan sicil affı ve diğer güncel bilgileri de sitemizden takip edebilirsiniz.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.