Kredi Çekmek İçin İstenilenler

Kredi Çekmek İçin İstenilenler

Kredi kullanmak günümüzde ekonomik nedenler yüzünden sıklıkla tekrar edilmektedir. Kişiler bireysel ihtiyaçları, araç alımları, konut alımları ve sağlık eğitim gibi harcamalarında kredi kullanmak İçin bankaya başvururlar. Bankalar ise bu başvurular karşılığında bazı belgeleri talep ederler. Kredi çekmek için istenilen belgeler aşağıdaki şekildedir.

Kredi Çekmek İçin İstenilen Belgeler

  • Kredi başvurusu yaptığınız bankada hesabınız yok ise kimlik fotokopisi,
  • Aylık SGK bordrosu,
  • Çalışılan şirket yetkilisi imzalı gelir bilgi yazısı,
  • Kredi başvuru formu, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş,
  • Araç kredisi ise alınacak araca ilişkin ruhsat fotokopisi,
  • Konut kredisi ise alınacak konutun tapu fotokopisi,

Bankalar bu evraklar karşılığında kredi başvurusu alırlar. Daha sonra da kişinin gelir durumu, kredi notu ve şube ile çalışması dikkate alınarak kredi başvurusu kabul ya da red edilir.

Kredi Onayını Neler Etkiler?

Kredi başvurusunda ilk etken kişinin kredi notudur. Daha önceki bankalarla olan çalışmalarında eksik ödemesi, dönem borcunu ödememesi, otomatik ödemelerinin ödenmemesi ve bu nedenle kara listeye geçmesi durumunda kredi başvurusu red edilir. Aynı zamanda kredi notu dışında bankanın maaş müşterisi olmak da kredi başvurusu sonucunu olumlu etkiler.

Kredi Notu Nedir?

 Bankalar ile yapılan bütün alışveriş kredi kayıt bürosu tarafından kayda alınır. Bu kayıt sonucunda her bireyin bankalarla yaptığı çalışmaların sonucu bir kredi notu meydana getirilir. Bu not ile bankalar müşterilerinin mali durumları ve bankalarla olan geçmişleri hakkında bilgi sahibi olur. Kredi notu bu nedenle bankalar açısından oldukça önem taşır.

Kredi notu kötü olan biri ile tamamen sıfır olan birinin bankalar açısından bir farkı yoktur. Kredi notunun sıfır olması demek bu kişinin bir banka İle hiçbir çalışmasının olmaması demektir. Kredi kullanım talebi esnasında mutlaka diğer bankalarda ya da başvuru yapılan bankada düzenli bir çalışmanın söz konusu olması gereklidir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

 Bankalar tarafından belirli faiz oranları İle müşterilerine sunulan krediler farklı çeşitlerle hazırlanmıştır. Her bir kredinin farklı başvuru şekli farklı faiz oranları bulunmaktadır. Krediler; taşıt kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi ve konut kredisi olmak üzere genel anlamda 3 çeşittir. Araç alımlarında talep edilen araç kredisinde bankalar ilgili araç ruhsatına rehin koyarlar. Aynı zamanda kredi kullanım başvurusu esnasında araç İle ilgili tüm bilgiler banka tarafından talep edilir. Konut kredisinde ise ilk önce ön başvuru yapılır.

Ön başvuru esnasında alınacak konutun tapu fotokopisi istenir. Buna göre eve değer tespiti yapılarak kredi miktarı belirlenir. Daha sonra ise kredi tutarı taksit bilgileri hem banka hem de şahıs tarafından kabul edilir. Konut kredisinde de banka ev tapusuna rehin koyar. Taksitlerin tamamı ödenene kadar da tapu bu şekilde devam eder.  İhtiyaç kredisi ise bankaların gelire göre onayladığı genel bir kredi çeşitidir.

Gelişen bankacılık sektörü, dijital dünya sayesinde günümüzde bir çok banka ön onaysız kredi tahsisi yaparken aynı zamanda tüketiciden kredi çekmek için belgeler istemektedir.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.