Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Fatura ödemelerindeki rahatlık artık banka hesaplarına ve kredi kartlarına vermiş olduğumuz otomatik ödemeler ile gerçekleştiriliyor. Bu ödemelerin yapılabilmesi için hesabınızda para olması yada kartınızda da limit olması gerekir. Aksi takdirde ödeme gerçekleştirilemez. Kişiler vermiş oldukları ödeme talimatlarına uyum sağlayabilmek için hesaplarında para tutma çabasına girse de zaman zaman bu adımı atlıyorlar ve hesaplarına para yatırmak zorunda kalıyorlar. Bu manada zamanı geçirmemek adına sorulan soru ise otomatik ödeme talimatı ödemeyi ne zaman yapar? Otomatik ödeme talimatı en geç saat kaçta ödenir oluyor? Bu duruma net bir cevap vermek zor. Ancak bankaların genel bir tavrı olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Otomatik Ödeme Talimatı Faturalarının Son Ödeme Saati Kaç

Her ne kadar banka şubeleri cebimize sığıyor olsa da ödenecek faturalarımızın miadını doldurmamak ve takibi ile uğraşmamak adına otomatik ödeme talimatları ile adım atıyoruz. Bu talimatları verirken internet bankacılığı, banka şubesi, telefon bankacılığı ya da bankamatikleri kullanabiliyoruz. Hatta verilen talimatlar için vadesiz mevduat hesapları ve kredi kartları seçilebiliyor. Bu tamamen size kalmış bir husus. Ancak her iki yolda da hesaplarınızda para olması şart. Yoksa olmayan paralar ile faturalarınızı ödeme imkanınız olmaz. Bu nedenle kişilerin hesaplarına bankalar genelde artı para, ek para diye tabir ettiğimiz kredili mevduat hesapları tanımlamaktadır. Buna örnek olarak Garanti BBVA Elma hesap gösterilebilir. Ancak her koşulda da muhtemel ödeme tutarları kadar hesaplarda paranızın olması şart. Bu gibi durumlarda kişiler ödeme yapılması gerektiğini bilmesine rağmen hesapta para olmadığı için bu ödemeyi nakit olarak yatırma çabasına girerken aynı zamanda bir zaman dilimi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle sorulan otomatik ödeme talimatı en geç kaçta ödenir sorusunun cevabı bankadan bankaya değişir. Ayrıca aynı bankada bile değişen saatler söz konusudur.

Ödemeler ve Durumları Bildiriliyor

Verilen fatura ödeme talimatları bankaların anlaşmalı olduğu kurumlar için verilebiliyor. Bu anlaşma gereği bankalar genelde fatura bedelini kişiden son ödeme günü kesmesine rağmen ilgili kuruma üç gün sonra aktarıyor. Bu üç günlük husus anlaşma gereği bankanın parayı kullanması sonrasında karşı kuruma geçirilmesidir. Burada otomatik ödeme talimatı en geç saat kaçta ödemeyi alır diye bir sorunuz varsa bu hususu bankalar genelde günün mesai saatleri sonunda gerçekleştirirler. Bu gerçekleşen ödeme neticesinde de kişiye gerekli bilgiyi sms ya da mail yoluyla bildirirler. Yani hesabınızda para olmadığı takdirde bakiye yetersizliğinden dolayı ödemenin alınamadığı bilgisi de ulaştırılıyor. Bu durum sizin mağduriyetinizin önüne geçmesi için amaçlanmış.

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı

Finans kuruluşları her türlü ödemeyi alabilmek için ilgili kurumlarla gerekli anlaşmayı beraberinde yaparlar. Bu anlamda tüm bankalar fatura ödeme talimatı alabilirken bazı durumlarda banka hesaplarından ödeme yapma imkanı olmasına karşın kredi kartlarından ödeme yapmanız mümkün olmuyor. Buna örnek olarak verebilirsek Antalya’da doğal gaz faturası enpara hesabından otomatik ödeme talimatı verilemiyor. Ancak enpara kredi kartı ile ödeme imkanınız bulunuyor. Bunun gibi ayrıcalıkları ve ayrıntıları da söz konusu olabiliyor. Bu yüzden talimat öncesi de ayrıntıları öğrenmekte fayda olacaktır.

Kısacası bankalara vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatı ödeme saati belirsizdir. Burada net bir saatten bahsetmek mümkün olmasa da ödeme talimatları genelde mesai saatleri sonunda gerçekleştirilir. Vermek istediğiniz ödeme talimatlarında kullanacağınız hesapların vadeli mevduat hesaplarından olmaması gerekiyor. Buralardan fatura talimatı vermeniz mümkün değil.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aziz Tat dedi ki:

    Çok doğru tanım olmuş. Teşekkür ediyorum