Tahvil Bono Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Tahvil Bono Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Tahvil, ülke hazinesi ya da ülkede mal veya hizmet üreten anonim şirketlerin devlet ya da kamu kuruluşları tarafından bütçe finansmanı ihtiyacının giderilmesi nedeniyle ihracı yapılan ya da vadesi bir yıldan fazla olan borçlanma senetlerine denir. Bono ve Tahvil nedir? Nasıl yatırım yapılır diye sorunuz bulunuyorsa makalemizden faydalanabilirsiniz. 

Bono ve Tahvil

Tahvillerin satılmasının amacı finansmanı daha ucuza getirmektir. Tahvil satın alan kişiler ise fon sağlayıcılardır. Bu roller herhangi bir şirket ortalığına dayanmamaktadır. Tahvili satın alan kişinin tek bir hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı ise yatırmış olduğu ana para faizleri ile geri alabilmesidir.

Bono ve tahvil sınıflandırılması ihracı gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişiye göre sınıflandırılır.

  • Hazine müsteşarlığı tarafından tahvil yapıldığında bu tahvile devlet tahvili denilmektedir. Bono ise hazine bonosu olarak adlandırılır. Anonim şirketlerin yaptığı borçlanma senetleri özel sektör tahvilidir.
  • Para cinsine bakılarak ihracı yapan ülke ya da kuruluşların kendi para birimleri dışındaki başka bir para birimi üzerinden bir banka veya konsorsiyum aracılığı ile ihracı yapılan tahvillere eurotahvil veya eurobond denir.

Tahvil Özellikleri

  • Tahvil yatırımı yapan kişilere uzun vadede borç veren denmektedir. Tahvil yatırımcısının tek bir hakkı bulunmaktadır. O da günü geldiğinde alacağını tahsil etme hakkıdır. Tahvil sahibi yönetimde söz hakkına sahip değildir. Yine de alacakların önceliği nedeni ile şirketin kara geçtiği durumlarda önce tahvil sahibinin kupon ve anaparası ödenir
  • Faiz oranlarında bir değişiklik yaşanması tahvil fiyatında da değişiklik olmasına sebep olur. Faiz yükseldiği zaman eldeki tahvilin faizi düşük olduğu için tahvil fiyatı da düşer. Faiz düştüğünde ise tahvilin değeri artar. Bu şekilde vadeden önce karla satış yapılabilir.
  • Başlangıçta sabit olan menkul kıymetler borçlanma senedi getirisini oluşturmaktadır. Tahvil sahibi eğer enflasyondan daha yüksek bir faiz getirisine sahip olursa reel kar elde edilir. Fakat tahvilin faizi enflasyondan düşük olursa borç veren kişiler reel gelir elde edemez ve zarar ederler.
  • Bir iflas ya da tasfiye olur ise borçların önceliği hükmü gereği tahvil sahipleri yargı ile anapara ve faiz ödemesi talebinde bulunabilirler. Bu durumda tahvil yatırımcısı hisse yatırımcısına göre önceliklidir.

Tasarruf bonosu yakın çekim

Bono Nedir?

Menkul kıymet niteliğinde olan nakit yerine geçen ve ödeme kolaylığı sağlayan yazılı kambiyo senetleri ve sermaye piyasası aracılığı ile finansman sağlamak adına ihracı sağlanan sabit getirili menkul kıymetlere bono denmektedir. Yatırımcıların devlet ya da kurumsal yerlerde değişken veya sabit faiz oranları ile belirlenen sürede kredi aldığını belirten belge niteliğindedir.

Okunmalı : Döviz Vadeli Mevduat Hesabı

Bono genel kullanım amaçları; şirket, belediye, devlet ve hükümet tarafından hazırlanan projelerin finanse edilmesini sağlamaktır. Bono vade süreleri 60 ile 300 gün arasındadır. Bono kıymetli evrak olarak kabul görmektedir. Bonoyu düzenlemiş olan borçlu bono üzerindeki yazılı tutarı bono alacaklısına ya da emredilen kişiye eğer var ise bono üzerindeki ödeme tarihinde yoksa da ibrazında kayıtsız şartsız ödeme taahhüdünde bulunmaktadır.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.