En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Hangi Bankada (Para Faizleri)

En Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Hangi Bankada (Para Faizleri)

Yüksek Vadeli Mevduat Faizi . Kişinin varlığı konumundaki para ve altın gibi hususların bankalar aracılığıyla kayıt altına alınarak faizli, faizsiz, süreli veya süresiz olarak yatırılmasına mevduat denilmektedir. Burada faizli yatılan paraların hepsi vadeli mevduat hesabına yatar. Kurumsal, bireysel ve ticari olarak açılabilen bu hesaplar tasarruf mevduatındadır ve vadeli vadesiz olarak açılır. Vadesizde para olduğu gibi kalırken vadeli hesaplarda da faiz oranı, süre ve tutar üzerinden hesaplanan tutarlarda para faizleri verilir.  Yüksek mevduat faizi ise bankaların kişilere verdiği oranların yüksekliğidir bankalar arasında farklı oranlar ile pazarlanmaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz hesap kişilerin mal varlıklarının bankada güvenli bir şekilde kalmasını sağlarken bankaya mevduat kazandırmış olur. Bu durum bankanın kazancınadır ki kişilerin hesaplarında olan paraların çekilmesini istemez. Ancak bu hesaplar üzerinden para gönderme, alma, fatura ödemeleri gibi bir çok bankacılık hizmetini alabilirsiniz. Ayrıca bu hesaplar üzerine internet bankacılığı tanımlanır ve kişi dilerse dijital bankacılık ürünlerini de kendi bünyesinde dünyaya kapısını açar. Birikim amaçlı olarak açılan hesaplarda bunlardan bir tanesidir.

Yüksek Vadeli Mevduat Hesabı

Kişi ve kurumların yatırım amaçlı olarak kullandıkları vadeli mevduat hesapları bankaların kabul ettiği bir bankacılık ürünü. Bu sayede banka hesabına mevduat kazandırmış olur, bu parayı kullanır ve kazanç sağlar. Bu kazanç sonrası da kişinin vadesine göre belli oranlarda pay sahibi yapar. Vadeli para yatırımlarında dolar, euro gibi altın üzerinden de yapılması söz konusu. Bu envarterlerin tümünde faiz oranı ise farklı rakamlar üzerinden veriliyor. Türkiye en çok faiz TL üzerinden tahsis edilirken aynı zamanda bankaların yaptığı hoş geldin tanışma faizi ile kampanyalar tamamen müşteri çekme odaklı olarak yapılır. Bu kampanyaya katılımlar ise bankanın ilk kez müşterisi olanlar için geçerlidir. Diğerleri aynı kampanyaya katılamazlar. Paramı faize yatırmak istiyorum diyenler için biçilmiş bir kaftan.

Yatırılan para karşılığı belli zaman aralığı sonrası kazanç elde etmek için açılan vadeli mevduat hesapları bir bakıma kaybettirmeyen yatırımlar olarak geçer. Burada yatırdığınız gün sayısı kadar faiz kazancından bahsetmek mümkün. Yatıracağınız para, süresi ve faizi tamamen bankaların şartlarına göre dizayn ediliyor. Bu manada yatırım amaçlı açılmasına karşın istenildiği zaman paranın çekilebilmesi mümkün olsa da bununda yaptırımı faiz kazancını alamıyor olmanız. Vadesinden önce bozulan vadeli hesap parası hiçbir şekilde sizlere kazanç sağlamaz. Bu manada yatırılan para karşılığı ne kadar kazanç sağlayacağınızı net olarak biliyor olmanız nedeniylede bir risk oluşturmaz.

Vadeli Mevduat Hesaplarının Açılışında Limit

Bankalar kişilerin açmak istedikleri yatırım hesaplarında limitler uygulamaya gidebiliyor. Bu manada bankaların limitleri de farklılık gözetebiliyor. Para olarak açılan yüksek vadeli mevduat faizi hesaplarında genel olarak 10 TL, 10 USD veya 10 EURO gibi bir limit bulunur. Altın olarak yapılan vadeli altın hesaplarında ise durum daha farklı olabiliyor. Nitekim bazı bankalarda en az limit 500 gram oluyor. Bu kadar yüksek olması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Ancak TEB gibi bankalar en az 10 gram altın ile vadeli hesap açmaya olanak veriyor.

Hesabınızı açtıktan sonra paranızı yatırmanız halinde o gün size faiz kazandırmaya başlıyor. Vade dolduğu zaman ise hesap sahibinin bir işlem yapmasına gerek kalmadan faiz kazancı kişinin vadesiz mevduat hesabına yatırılıyor. Kişinin ayrı bir talebi olmaması halinde söz konusu vadeli mevduat hesabındaki para o günün faiz oranları dahilin de önceki vadelerde tekrar işlemeye başlıyor.

Vadeli Hesap Dökümleri Bildiriliyor

Kişinin açmış olduğu vadeli hesaplarda oluşan tüm olaylar, hareketler kişinin talebi ve doğrultusunda e posta yada cep telefonuna mesaj yoluyla gönderiliyor. Kişi zaten elinde bulunan dijital bankacılık ürünü sayesinde de istediği zaman giriş yaparak hareketlerini güncel olarak inceleme imkanlarına da sahip. Bu nedenle yatırımcının kaybı söz konusu edilmiyor.

Vadeli Hesap Hangi Yatırımlar İçin Açılır?

Vadeli Meduat hesaplarının açılışında TL veya döviz kurları üzerinden yapılması mümkün. Elinizde bulunan TL, Euro, Dolar ve diğer dünya paraları ile vadeli olarak yatırımlarınız yapılabilir. Ancak TL ye oranla döviz kurlarında faiz oranı çok daha düşük olur. Kıymetli maden olarak kayda alabileceğimiz altınlar ise gram üzerinden vadeli hesaba yatırılıyor. Ancak vadesi sonrasında çekilmek istendiğinde altın olarak çekemiyorsunuz ve sizlere TL ‘ye çevrilerek para olarak veriliyor.

Kredili Mevduat Hesapları

Bankalar vadeli mevduat hesapları ile alım yaparken kişilerin vadesiz hesaplarına kredili mevduat hesabı tanımı yaparlar. Bu sayede kişinin hesabında para olmamasına rağmen fatura ödeme yada anlık nakit ihtiyaçlarını karşılama yoluna buradan gidilir. Bu bankalara kazanç sağlarken kişi de nakit ihtiyacını görmüş olur. Genel olarak maaş alan kişilere verilen bu hizmetler için düşük faizler alınıyor olması kullanışlı kılıyor.

Vadeli Mevduat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yüksek Vadeli Mevduat Faizi hesaplarının kazancını hesaplamada yatırılan tutar, faiz oranı ve gün sayısının üçgeninde bir formül söz konusu. Bu formül ile kişinin alacağı para hesaplanırken brüt gelir üzerinden de % 15 vergi kesintisi oluyor. Bu kesinti ile kişinin net ne kadar alacağı hesaplanmış oluyor. Vadeli mevduat hesaplarının yatırıma hesaplanması formülleri şu şekilde;

Günlük Faiz Kazancı : Ana para /100 *Faiz oranı /365 * gün

Yıllık Faiz Kazancı : Ana para / 100 * faiz oranı / 12 * vade ay sayısı

Faiz Kazancı Hesaplama : Ana Para / 100 faiz oranı /12 * ay sayısı

Bankaların Hoş Geldin Faizleri

Bankalar müşterisi olmayan kişileri müşteri yapmak ve paralarını da mevduat haline getirmek amaçlı olarak ardı sıra hoş geldin faizi ya da tanışma faizleri adı altında kampanyalar düzenler. Bu kampanyalara katılım tutarları, vadeleri kısıtlı olur. Vadesi dolmadan para çekme imkanı verilse de vadesinden önce çekilen para için kazanç elde edemezsiniz. Belli süreler için verilen kampanyada süresi dolduktan sonra normal oranlar üzerinden faiz kazancı olur. Para faizleri bu noktadan sonra normale döner.

Çevrimiçi Vadeli Mevduat Hesapları

Günümüz dijital çağ olması nedeniyle buna en iyi ayak uyduran kuruluşlar bankalar. Bu manada sunulan e-vadeli hesap sayesinde kişilerin internet üzerinden yatırım yapmalarına olanak veriliyor. Bu manada Garanti BBVA e-vadeli hesap alternatiflerinizden birisi olabilir.

Vadeli Hesapların Riski Bulunur mu?

İnternet bankacılığı bulunan kişiler mobil bankacılık yada internet bankacılığına giriş yaparak bir banka şubesine kadar gitmek yerine işlemlerini buradan online yapabiliyor. Burada online olması nedeniyle yatırım hesabının açılışı, vade süresi gibi hususlarda anlık olarak hesaplanarak kişinin bilgisine sunuluyor. Bu sayede de TL, Euro ve Dolar gibi pariteler için vadeli hesap açılması mümkün. Hatta operasyonel masraflardan dolayı daha iyi oranlardan da faiz alınabiliyor.

Yatırımcısına kaybettirmeden kazanç sağlayan bir yatırım türü olan vadeli mevduat hesaplarının riski bulunmaz. Hatta bankalarda açılan mevduat hesaplarındaki tutarların 150 bin lirasına kadar da devlet güvencesi söz konusudur.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.