Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları

Ülkemizde yaşayan geniş bir kesim geçimlerini hayvan yetiştiriciliği ya da hayvancılık yaparak sağlamaktadırlar. Ancak hayvancılık yapmak oldukça meşakkatli ve masraflı bir iş olup bu işi yapanlar kimi zaman zor durumda kaldıklarından, kimi zaman işlerini genişletmek istemelerinden dolayı maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Buna bağlı olarak Türkiye’de faaliyet göstermekte olan Ziraat Bankası gibi bazı bankalar bu işe atılmak isteyen ya da işlerini büyütmek isteyen hayvan yetiştiricilerine çeşitli farklı kalemlerde ve miktarlarda ziraat Bankası hayvancılık kredisi vermektedirler.

Ziraat Bankası Hayvancılık Üretim Kredileri

Ülkemizde ağırlıklı olarak Ziraat Bankası başta olmak üzere pek çok bankanın farklı türden kredi olanakları sunarak hayvan üreticilerine destek olduklarından bahsettik. Peki, Ziraat Bankası hayvancılık kredisi hakkında bilinmesi gereken en önemli noktalar nelerdir?

 “İşletmeleriniz Ziraat Bankası ile büyüyor” sloganıyla senelerdir hayvancılığa ve hayvan yetiştiriciliğine önemli desteklerde bulunan Ziraat Bankası hayvansal üretim kredileri başlığı altında hayvancılık ile meşgul olanlara önemli destekler sunmaktadır. Hayvansal üretim kredilerini kısaca çeşitli hayvansal üretim alanlarında faaliyet gösteren tüzel ya da gerçek kişi üreticilerin söz konusu bu faaliyetlerine yönelik maddi ihtiyaçlarını giderebilmek adına sunulan hayvancılık kredileri olarak tanımlandırmak mümkündür.

Okunmalı : Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Hayvancılık Kredileri Çeşitleri

Ziraat Bankası’nın hayvan yetiştiriciliğinin çeşitli dallarına yönelik yapılan yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik olarak kullandırmakta olduğu kredi alanları şunlara yöneliktir:

  • Büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılık (besi, süt hayvancılığı; damızlık hayvancılık ve benzeri)
  • Kanatlı hayvancılık (kaz, ördek, tavuk, hindi, bıldırcın, devekuşu ve benzeri ile yumurta, et, damızlık hayvancılık vb.)
  • Arıcılık

Gerçek kişilerin Ziraat Bankası’nın hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanması için istenen bazı belgeleri önceden hazır etmesi gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik belgesi
  • Çiftçilik yaptığını ispatlayan niteliğe sahip çiftçi belgesi/ÇKS belgesi
  • Tarımsal işletmesini kanıtlayıcı özelliğe sahip olan tapu kaydı, kira kontratı ve benzeri türde belgeler
  • Çekilecek hayvansal üretim kredisine karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin bazı belgeler
  • Bilanço esasına göre hizmet sunup aktif olarak faaliyet gösteren işletmelerden son üç seneye ait bilanço ve gelir tablosu

Okunmalı : Ziraat Bankası Para Faizleri

Devletin maddi açıdan finans yolu olan sosyal desteklerde dahil olmak üzere Ziraat Bankası Hayvancılık kredisi alınabilecek alternatifler arasında bulunuyor.


Turan Aydın
Turan Aydın
1998 yılından bu yana bilişim hizmetlerinde yer alan yazar Turan Aydın Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi ile Fotoğraf ve Sinema bölümü okudu. Ekonomi ve finans konusunda yaptığı araştırmalar ile tüketiciye bilgi sunmasının yanında kamu kurumlarından aldığı onlarca sertifikaya sahip.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.